Uživatel:Cooba/Nápověda/Nápověda:Jak začít

Z WikiSkript
Registrace

Registrace není povinná, přesto ji uživatelům doporučujeme. Díky registraci Vám mohou redaktoři lépe pomáhat s prvními kroky. Zároveň budete mít lepší přehled o svých článcích a můžete si nechat zasílat e-maily při jejich změnách.

Zaregistrujete se klepnutím na vytvořit účet.

Editovat články můžete i bez registrace, v takovém případě bude do historie zaznamenána Vaše IP adresa.

Jak začít

Co kde najdete – na stránce Prostředí a nastavení naleznete průvodce prostředím WikiSkript a rady, jak si nejlépe nastavit svůj účet, abyste mohli využívat WikiSkripta co nejefektivněji.

Jak psát do WikiSkript – WikiSkripta jsou založena na značkovacím jazyce wiki, podobně jako Wikipedie. Průvodce vytvářením článků naleznete na stránce Základy formátování.

Jak by měl vypadat článek ve WikiSkriptech – na stránce Jak má vypadat článek se dozvíte, co by měl článek ve WikiSkriptech splňovat, na co nezapomenout a čeho se vyvarovat.

Příklady článků – prohlédněte si pro inspiraci několik ukázkových článků ve WikiSkriptech na stránce Příklady článků.

Vyzkoušejte si editování – než začnete editovat „naostro“, můžete si vše vyzkoušet na pískovišti.

Editujte WikiSkripta

Pokud jste porozuměli základům WikiSkript, neváhejte se pustit do editování. Můžete upravit stávající stránku či vytvořit novou.

Upravte stávající stránku – klepněte na záložku editovat vpravo nahoře. Své změny si prohlédněte pomocí tlačítka Náhled dole pod článkem a pak uložte pomocí tlačítka Uložit.

Vytvořte nový článek – klepněte na Vytvořit článek (také v levém menu) a postupujte podle návodu. Opět si můžete prohlédnout své úpravy a následně článek uložit. Nejste-li zcela hotovi, uložte článek pomocí Uložit jako rozpracovaný a v budoucnu se k němu můžete vrátit. Na začátku článku je objeví upozornění a nikdo jiný do něj nebude zasahovat.

Do shrnutí editace nezapomeňte napsat, jaké změny jste provedli, usnadňuje to další práci s článkem. Když dokončíte úpravy na článku a chcete jej uvolnit redakci pro další zpracování, napište do shrnutí Hotovo.

Pozor na autorská práva

Vkládejte do WikiSkript pouze texty, k nimž máte autorská práva, popř. svolení autora. Až na výjimky není možné doslova citovat učebnice a kopírovat z nich obrázky. Další informace naleznete na stránce Autorské právo.

Mějte rovněž na paměti, že vložením či úpravou jakékoliv stránky ve Wikiskriptech současně souhlasíte s tím, že kdokoliv může váš příspěvek či vaše změny pozměnit, dále použít nebo smazat.

Pokračovat na Prostředí a nastavení