Vakcíny proti COVID-2019

Z WikiSkript


Vakcíny proti COVID-2019 jsou léčiva za účelem prevence vzniku či zlepšení průběhu onemocnění, které způsobuje koronavirus SARS-CoV-2.

Vakcína Comirnaty Pfizer/BioNTech[upravit | editovat zdroj]

Comirnaty byla první podmínečně zaregistrovanou vakcínou proti COVID-2019 v Evropské Unii.

Mechanismus účinku[upravit | editovat zdroj]

Po injekci se vakcína dostane do svalových buněk. Comirnaty využívá uměle vytvořenou mRNA, která obsahuje instrukce pro výrobu hlavní antigenní složky viru SARS-CoV-2 – spike proteinu, který se nachází na povrchu viru. K tvorbě spike proteinu dochází procesem translace. Tato bílkovina je následně uvolněna z buněk do okolí, dochází ke zpracování daného virového antigenu a posléze prezentaci buňkám specifické buněčné imunitní odpovědi. Tato prezentace způsobí dozrávání buněk specifické odpovědi komplementárních s antigenem, které pak při setkání s antigenem reagují rychleji a intenzivněji než imunita nespecifická. Zkráceně tedy mechanismus účinku funguje na principu předpřipravení imunitního systému jedince na případné onemocnění.

Vakcína Janssen (Johnson & Johnson) COVID-19[upravit | editovat zdroj]

Vakcína Janssen má stejný efekt jako vakcína Comirnaty. Rozdíl se zde nachází v původci spike proteinu. Zde se spike protein tvoří pomocí geneticky upravených virů ze skupiny adenovirů, které jsou vpraveny do těla. Jejich genetická modifikace jim umožňuje tvořit spike proteiny, ale nezpůsobuje COVID-19 onemocnění.

Vakcína Spikevax MODERNA[upravit | editovat zdroj]

Mechanismus účinku[upravit | editovat zdroj]

Proces působení na imunitní systém je stejný jako u vakcíny Comirnaty.

COVID-19 Vaccine AstraZeneca[upravit | editovat zdroj]