Zollingerův-Ellisonův syndrom

Z WikiSkript

(přesměrováno z Zollinger-Ellisonův syndrom)

Endoskopický obraz mnohočetných peptických vředů v distálním duodenu u pacienta s Zollinger-Ellisonovým syndromem na podkladě gastrinomu

Zollinger-Ellisonův syndrom je onemocnění vyvolané nadbytkem gastrinu, který je secernován nádorem zvaným gastrinom. Charakter nádoru je benigní až maligní, vyskytuje se nejčastěji v pankreatu, ale též může vznikat v G-buňkách buňkách zažívacího traktu (nejčastěji v duodenu nebo žaludku).

Vysoké hladiny gastrinu stimulují produkci žaludeční kyseliny parietálními buňkami žaludku, což vede k žaludeční hyperaciditě. Hyperacidita způsobuje opakovaný vznik peptických vředů převážně v duodenu, mohou se však vyskytnou i v žaludku, jícnu, či jejunu. Chymus se nestačí dostatečně alkalizovat, jeho zvýšená kyselost způsobuje sníženou účinnost trávicích enzymů a poškození sliznice tenkého střeva, což se může projevit průjmem a steatoreou (pankreatická lipáza je při nízkém pH neúčinná). Další projevy nemoci souvisí s peptickými vředy − bolest, krvácení do trávicího traktu či nechutenství.


Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Související články[upravit | editovat zdroj]

Externí odkazy[upravit | editovat zdroj]

Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]

  • KLENER, Pavel, et al. Vnitřní lékařství. 3. vydání. Praha : Galén, 2006. 1158 s. ISBN 80-7262-430-X.