Colon (SFLT)

Z WikiSkript

Tlusté střevo (AZAN)[upravit | editovat zdroj]

Colon AZAN 3lf.jpg

Popis: Epitel tlustého střeva je jednovrstevný cylindrický. Při barvení AZAN se jádra barví červeně a mucin v pohárkových buňkách modře. Epitelové buňky v lamina propria (řídké kolagenní vazivo) tvoří jednoduché tubulózní žlázy (Lieberkühnovy krypty).

Tlusté střevo (HE)[upravit | editovat zdroj]

Colon 3lf.jpg

Popis: Sliznice tlustého střeva na šikmém řezu. Jsou vidět průřezy Lieberkühnovými kryptami. Světlejší buňky jsou buňky pohárkové. Mucin se při běžném zpracování nezbarví. Prostory mezi kryptami vyplňuje řídké kolagenní vazivo s velkým počtem volných buněk (lymfocyty, plazmatické buňky atd.)

Tlusté střevo (PAS)[upravit | editovat zdroj]

Colon PAS 3lf.jpg

Popis: PAS reakce barví polysacharidy, glykoproteiny a proteoglykany růžově (pink). V preparátu je PAS reakcí obarven mucin v pohárkových buňkách epitelu a trochu méně i mezibuněčná hmota ve vazivu.

Tlusté střevo (HE)[upravit | editovat zdroj]

04 Tluste strevo.jpg

Popis: Tlusté střevo - malé zvětšení. Kromě lamina mucosa (lamina epithelialis - epitel; lamina propria mucosae - řídké kolagenní vazivo; lamina muscularis mucosae - hladký sval) je zde vidět i lamina submucosa tvořená rovněž řídkým vazivem, které je však ve srovnání s laminou proprií mnohem hustší, tj. obsahuje více vláken a méně buněk.

Colon, lamina submucosa - plexus submucosus[upravit | editovat zdroj]

Colon submucosa plexus submucosus.jpg

Popis: Plexus submucosus (malé ganglion ve středu zorného pole) je uložen v řídkém kolagenním vazivu. Obsahuje multipolární neurony obklopené satelitovými buňkami a pospojované nervovými vlákny.

Tlusté střevo (barvení PAS a hematoxylin)[upravit | editovat zdroj]

Colon PAS2.jpg

Popis: PAS znázorní polysacharidy, proteoglykany a glykoproteiny v tkáni (cyklámově růžově). V preparátu je PAS pozitivní mucin v pohárkových buňkách (jednobuněčné intraepiteliální žlázky).

Gastrointestinální trakt[upravit | editovat zdroj]

Odkazy[upravit | editovat zdroj]