Diskuse:Akupunktura

Z WikiSkript


Možné porušení autorských práv[editovat zdroj]

Děkujeme za vložení článku. Jeho text je ovšem nápadně podobný řadě jiných, z nichž většina je autorsky chráněná - např. článek Akupunktura na Wikipedii, [1], [2], [3] a další. Prosím, napište, z jakých zdrojů čerpáte a zda na jejich převzetí máte souhlas autora. V případě potřeby Vám rádi pomůžeme--Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 13. 1. 2011, 10:51 (CET)


Dobrý den, vážený pane doktore.

Co se týče obrázku orgánových hodin, získala jsem povolení od autorky je zde uveřejnit, a proto bych se s Vámi ráda poradila, jakou mám tedy uvést licenci.

Ke článku samotnému - tvoříme jej společně tři studentky. Samozřejmě čerpáme mimo jiné i z wikipedie a ve zdrojích ji také uvádíme. Nejsem si jistá do jaké míry je podobnost porušením autorských práv. Text jsme nezkopírovaly a formulovaly jsme poznatky vlastními slovy, ale např. u meridiánů se toho moc nezměnilo - dané dráhy prostě procházejí jistými orgány, které jsme vyčetly. Článek ještě není dotvořen a musíme lépe dodat zdroje. Ráda bych se s Vámi poradila, jak postupovat dále. Děkuji, Eva Lipovská

Vážená kolegyně,
děkuji za zprávu. Pokud máte souhlas od autorky, pošlete jej, prosím, na adresu redakce@wikiskripta.eu (stačí např. přeposlat mail, který Vám autorka poslala). Podle toho licenci upřesníme. Obecně je nejlepší si od autora vyžádat Souhlas s použitím díla a ten buď poslat v papírové podobě na uvedenou adresu, nebo jej nechat odeslat autora z jeho mailu. Pokud jste však již s autorkou mluvila nebo korespondovala, budeme se snažit vystačit s již existujícími materiály, bude-li to možné, abychom ji neobtěžovali opakovanou žádostí o totéž.
Je pravda, že klasický popis drah asi bude hodně podobný, jako jinde. Zarážející trochu je, že i úprava toho seznamu je hodně podobná. Jsou dvě možnosti, jak to správně řešit:
  • Buď text přeformátovat, přeuspořádat, aby byla zachovaná myšlenka, změnilo se však její ztvárnění. V tomto konkrétním případě asi obtížné.
  • Nebo využít tzv. citaci. To je přípustné ve spíše výjimečných případech, zde by to ale asi bylo oprávněné a tedy bych se k tomuto řešení klonil. Znamená to, že celou pasáž převezmete, a dáte jasně najevo, že je převzatá a odkud. Pokud tak učiníte v nezbytně nutném rozsahu, nemusíte mít souhlas autora (jde o tzv. zákonnou licenci, vlastně o omezení práv autora zákonem). Nebudu zde rozebírat detaily, pokud byste měla zájem, najdete je na stránce WikiSkripta:Autorské právo/Citace. Co by to znamenalo v praxi:
Pasáž, kterou nelze rozumně pozměnit a přepsat vlastními slovy, uvedete např. "Meridiány (podle ....)" nebo "Meridiány (upraveno podle...)". Přímo na tomto místě by měl bý uvedený zdroj (napište jakkoli; správně se to vkládá pomocí značky ref, s tím Vám rádi pomohou redaktoři). A pak musí být z textu zřejmé, kde citace začíná a kde končí (v tomto případě to bude asi poměrně jednoduché, neboť to bude vymezeno nadpisy. Jinak by bylo třeba použít např. uvozovek...).
Samozřejmě kdekoliv je možné text přeformulovat (či ještě lépe sestavit z více různých zdrojů), mělo by se tak stát.
S pozdravem--Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 13. 1. 2011, 21:57 (CET)


Vážený pane asistente,
děkuji, za užitečné rady. Pokusila jsem se článek upravit tak, jak jen to bylo možné.
Na adresu redakce wikiskript jsem přeposlala mojí korespondenci s paní Klusáčkovou (autorkou obrázku Orgánových hodin). Mezitím byl na stránku vložen obrázek překreslený. Za což děkuji, ale bylo-li by to možné, raději bych přece jen využila autorčina svolení a zůstala u obrázku původního.
Děkuji, Eva Lipovská


Při redakční kontrole zdrojů jsem narazil na tento článek. Přidal jsem jednu referenci a myslím, že z hlediska zdrojů by už článek měl být v pořádku (velké shody jsem našel s [4], ale tento článek byl podle všeho převzat z WS). Prosím o kontrolu někým zkušenějším a uzavření diskuse.

--Sidd.jpg Zdeněk Šteffek -- redakce WikiSkript 15. 1. 2012, 17:25 (CET)

Obrázky z Wikimedia Commons[editovat zdroj]

Dobrý den,

na základě výsledků automatického vyhledávání si dovoluji navrhnout použití těchto obrázků:

Doufám, že je tento návrh ku prospěchu. S pozdravem --Robot Red shoes.jpg Pár červených Bot, 6. 6. 2011, 13:23 (CEST)