Diskuse:Glycerol

Z WikiSkriptPřipomínky k článku[editovat zdroj]


Pane doktore, jedná se skutečně o "stereochemical numbering"? Vím, že tak to popisuje např. Harper, ale velmi dlouho jsem hledal obecný popis zákonitostí sn názvosloví a neúspěšně; "stereochemical numbering" nevedlo k cíli. (Nehledě na to, že jsem netušil, že se jedná pouze o názvosloví glycerolu a hledal jsem obecnější princip.) A na tomto místě to popisují jako "stereospecific numbering" (takže není divu, že jsem pomocí "stereochemical numbering" nic nenalezl):

IUPAC. Nomenclature of Lipids [online]. ©1976. [cit. 3.4.2010]. <http://www.chem.qmul.ac.uk/iupac/lipid/lip1n2.html#p113>.


To jen taková poznámka. Hlavně bych Vás rád poprosil, zdali byste si třeba jen v rychlosti nepřečetl změny, které jsem v článku napáchal a případně je neopravil, či v případě obrázků mi napsal, pokud se mi tam vloudila nějaká chybka. (Sice jsem pokreslil několik papírů různými projekcemi, ale nějaký šotek se tam vloudí velmi snadno.) Děkuji. Zdraví a požehnané Velikonoce přeje --Pavel Dusek 3. 4. 2010, 15:21 (UTC)

Zdravím
a děkuji za připomínku. Žiji v tom, že jde opravdu o "stereochemical", ale mám to jen z učebnic, které mohou tradovat chybu. Porozhlédnu se po tom. Každopádně máte pravdu, že se tohoto termínu používá nejspíš jen v souvislosti s glycerolem (sám aspoň žádný jiný případ neznám - byť toto moje nepovědomí není nikterak směrodatné).
Zkusil jsem text trochu přečísnout, na chybu jsem nenarazil (ale neměl jsem čas podrobně koukat na projekce, to ještě projdu).
Taktéž přeji požehnané svátky--MUDr. Martin Vejražka, PhD. 3. 4. 2010, 15:28 (UTC)== Obrázky z Wikimedia Commons ==

Dobrý den,

na základě výsledků automatického vyhledávání si dovoluji navrhnout použití těchto obrázků:

Doufám, že je tento návrh ku prospěchu. S pozdravem --Robot Red shoes.jpg Pár červených Bot, 20. 6. 2011, 10:32 (CEST)