Diskuse:Parkinsonský syndrom

Z WikiSkriptPřipomínky k článku[editovat zdroj]


Čau lidi, omylem se mi podařilo článek ohodnotit dvěma hvězdičkami, když jsem chtěl klinout na vykledávání, pokud lze toto hodnocení vzít zpět, prosím kohokoli, kdo to umí, aby tak učinil

Díky moc, --Tomino 15. 12. 2011, 23:14 (CET)


A nyní k haloperidolu - haloperidol je poměrně zvláštní látka balancující někde na přelomu typických a atypických neuroleptik. Co do chemické struktury se jedná o butyrofenon, tedy strukturu hodně vzádlenou klasickým tricyklickým neuroleptikům odvozených od chlorpromazinu. Co do ovlivnění receptorů je vysoce selektivní pro dopaminergní receptory - narozdíl od klasických neuroleptik odvozených od chlorpromazinu, která blokují, co jim přijde do cesty. Ovšem útlum dopeminergních neuronů striata haloperidol způsobuje. A teď si to přeberte!

Kritériem rozdělení na typické/atypické neuroleptikum by měl být právě onen útlum dopaminergních neuronů striata (neuroleptikum vyvolává dušení vyrovnanost a extrapyramidální nežádoucí účinky, když ne → je atypické). Osobně bych tak haloperidol řadil mezi atypická typická neuroleptika :-).

Tento elaborát jsem si netroufl hodit ani do článu o neurolepticích, natož k parkinsonismu, tak jsem se rozhodl vykřičet do diskuze. :-D --Tomino 15. 12. 2011, 23:14 (CET)