Erythema exsudativum multiforme

Z WikiSkript

Erythema exsudativum multiforme
Kojenecká kožní vyrážka
Kojenecká kožní vyrážka
Původce Herpes simplex
Rizikové faktory postiženi bývají hlavně děti a dospívající
Patogeneze imunologická reakce na různý infekční podnět
Klinický obraz teplota, kloubní bolesti, puchýře
Léčba kortikoidy, ATB
Klasifikace a odkazy
MeSH ID bmc71005818
Medscape 1122915


Erythema exsudativum minus

Erythema multiforme je akutní puchýřnaté onemocnění kůže a sliznic s pestrým klinickým obrazem a tendencí k sezónním recidivám (jaro, podzim). Příčina není známá ani na ni není jednotný názor. Patrně se jedná o imunologickou reakci na různé infekční podněty, často vzniká po angíně nebo infekci virem herpes simplex (zejm. HSV-1). Postiženy bývají hlavně děti a dospívající.

Klinický obraz[upravit | editovat zdroj]

Začíná teplotou a kloubními bolestmi (klinicky stejné jsou lékové alergie). Na kůži se objeví cihlově červené, kruhovité skvrny nebo papuly velikosti čočky, šíří se do okolí červeným vyvýšeným valem, střed vklesává (erythema annulare), od středu se obvykle šíří puchýř – připomíná duhovku („herpes iris“), obsah puchýře je čirý až hemoragický. Projevy vznikají náhle, do měsíce se zhojí ad integrum. Predilekční oblasti: ruce, předloktí, nárty, bérce, obličej a krk – tato forma se nazývá erythema exsudativum minus. Při postižení rtů, sliznice úst, genitálu, anu a spojivky se jedná o erythema exsudativum majus neboli Stevensův-Johnsonův syndrom, který má často těžký průběh s celkovými příznaky, vznikají silně bolestivé eroze a bolí otevírání úst. Chybí-li kožní příznaky je nutné odlišit slizniční pemfigus.

Léčba[upravit | editovat zdroj]

Vysazení podezřelých léků. Kortikoidy nebo ATB.

Souhrnné video[upravit | editovat zdroj]

<mediaplayer width='500' height='300'>https://www.youtube.com/watch?v=tQNyfUOxLjk</mediaplayer>

Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Související články[upravit | editovat zdroj]

Zdroj[upravit | editovat zdroj]

Použité zdroje[upravit | editovat zdroj]

  • Zoulová, A., El – Lababidi, A.: Akutní projevy deskvamace na sliznici dutiny ústní. StomaTeam 5/2009, https://www.stomateam.cz/

Externí odkazy[upravit | editovat zdroj]

  • KOHANIM, Sahar, Sotiria PALIOURA a Hajirah N SAEED, et al. Stevens-Johnson Syndrome/Toxic Epidermal Necrolysis--A Comprehensive Review and Guide to Therapy. I. Systemic Disease. Ocul Surf [online]. 2016, vol. 14, no. 1, s. 2-19, dostupné také z <https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26549248>. ISSN 1542-0124 (print), 1937-5913.