Ganglion pterygopalatinum

Z WikiSkript

Ganglion pterygopalatinum ve fossa pterygopalatina a jeho vstupy a výstupy

Ganglion pterygopalatinum je parasympatické ganglion. Nachází se ve fossa pterygopalatina, kaudálně od nervus mandibularis a laterálně od foramen sphenopalatinum, zde ji připojené k nn. pterygopalatini. Má plochý trojúhelníkovitý či srdčitý tvar a je červenošedé barvy, obsahuje asi 50 000 parasympatických neuronů (jedná se tedy o největší parasympatické ganglion hlavové oblasti).

Zezadu do něj vstupuje n. petrosus major jako radix parasympatica, vlákna radix sympatica přicházejí cestou n. petrosus profundus z Budgeova ciliospinálního centra, jako radix sensitiva z ganglia odcházejí vlákna cestou nervus maxillaris. Z ganglia vystupují rr. nasales posteriores superiores, rr. nasales posteriores inferiores, n. palatinus major a nn. palatinii minores, rr. tonsillares, rr. orbitales a n. pharyngeus. Dochází zde k interpolaci - přepojení na druhý neuron parasympatické dráhy (součást dráhy parasympatické inervace glandula lacrimalis).

Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]

  • GRIM, Miloš a Rastislav DRUGA, et al. Základy anatomie, 5.Anatomie krajin těla. 1. vydání. Praha : Galén, 2008. 119 s. s. 96. ISBN 978-80-7262-179-8.
  • DRUGA, Rastislav a Miloš GRIM. Anatomie periferního nervového systému, smyslových orgánů a kůže. 1. vydání. Praha : Galén : Karolinum, c2013. s. 135-153. ISBN 978-80-7262-970-1.