Kantaridin

Z WikiSkript

Kantaridin je terpenoidní jed, který je produkován mnoha druhy puchýřníků, tito brouci patří do čeledi majkovitých. Mezi nejznámější patří puchýřník lékařský, kterému se přezdívá „španělská muška“. Tito brouci produkují sekret, který je vysoce toxický. Při kontaktu s touto tekutinou se vytvoří bolavé hnisavé výrůstky na pokožce i na sliznici.

Puchýřník lékařský

Ve středověku se tyto mušky sbíraly, sušily a používaly se jako afrodiziakum. Kantaridin vyvolává prokrvení pohlavních orgánů a může způsobit erekci.

Většina informací o kantaridinu pochází z pozorování otrav koní, kteří se pásli na pastvinách s vysokým množstvím puchýřníků.

Smrtelná dávka u člověka při orálním podání je 30 mg a vede ke krvácení, bolestem břicha, průjmům a k narušení sliznice jícnu, žaludku i střev. Člověk umírá na srdeční selhání nebo na poškození ledvin.

Mechanismus biologického účinku je založen na navození apoptózy buněk. V moderní medicíně se uvažuje o využití kantaridinu při ničení rakovinných buněk v onkologii. V dermatologii se využívá při léčbě bradavic a kožních výrůstků.

Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]

  • Kantaridin: přírodní bioaktivní molekula s dlouhou hIstorií - Jiří Patočka, Kamil Kuča
  • ŠTEFAN, Jiří a Jiří HLADÍK, et al. Soudní lékařství a jeho moderní trendy. 1. vydání. Praha : Grada, 2012. ISBN 978-80-247-3594-8.