Kretenismus
Příčinou kretenismu je neléčená snížená činnost štítné žlázy (hypotyreóza) v raném dětství. V oblastech s nedostatkem jódu je častý tzv. endemický kretenismus. Kretenismus může vzniknout také vlivem individuálních faktorů (nedostatečný vývoj štítné žlázy či enzymatické defekty), ten se pak nazývá sporadický kretenismus
Projevy[edit | edit source]
Projevy závisí na období, kdy dochází k výpadku tyreoidálních hormonů. Pokud k němu dochází již během fetálního vývoje, objevují se vývojové poruchy. Pokud k němu dochází až během dětství, projevy mohou připomínat dospělou formu hypotyreózy – myxedém.
Hlavními projevy jsou:
- narušený tělesný vývoj
- narušený psychomotorický vývoj, duševní zaostalost
- hluchoněmota
- malý vzrůst
- hypomimie až tupý výraz v obličeji
- struma
Léčba[edit | edit source]
Díky jodizaci soli se již s kretenismem v ČR nesetkáváme. Je třeba však v těhotenství dbát na zvýšené množství jódu. Důležitou prevencí je vyšetření funkce štítné žlázy u těhotných žen a při zjištění snížené funkce podávat syntetické hormony štítné žlázy (u nás nejčastěji léky Euthyrox, Letrox). Při rozvinutém kretenismu již léčba není možná.
Odkazy[edit | edit source]
Použitá literatura[edit | edit source]
- VOKURKA, Martin, et al. Velký lékařský slovník [online]. Maxdorf, ©2015. [cit. 2019-04-03]. <http://lekarske.slovniky.cz/pojem/kretenismus>.
- ŠTEFÁNEK, Jiří. Kretenismus [online]. [cit. 2019-04-03]. <https://www.stefajir.cz/?q=kretenismus>.
- ZÁMEČNÍK, Josef, et al. Patologie. 1.. vydání. Praha : LD, s.r.o. - Prager publishing, 2019. 915 s. sv. 3. ISBN 978-80-270-6457-1.