Kurděje

Z WikiSkript

Skorbutické afekce na dásních

Kurděje (skorbut) jsou projevem deficitu vitaminu C. Vitamin C (kys. askorbová) je důležitým antioxidačním faktorem, který podporuje resorpci železa, podílí se na tvorbě kolagenu (tím udržuje integritu membrán) a má vliv na beta-oxidaci mastných kyselin. Urychluje detoxikaci cizorodých látek, blokuje tvorbu karcinogenů, podporuje imunitní pochody a funkci CNS. Jeho zdrojem jsou zelenina, ovoce a vnitřnosti (hlavně játra).

Důsledkem nedostatku vitaminu C jsou otoky a krvácení dásní, zhoršené hojení ran, perifokulární hemoragie, únava, slabost, krvácení z nosu a anémie. Kurděje, které se projevují výše zmíněnými příznaky, byly časté zejména u námořníků během dlouhých zaoceánských plaveb. Mořeplavci pak pro jejich prevenci používali kysané zelí, které mohli na lodi snadno skladovat po delší dobu. K prevenci kurdějí postačuje dávka 20–30 mg/den.


Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Související články[upravit | editovat zdroj]

Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]

  • BENCKO, Vladimír, et al. Hygiena : Učební texty k seminářům s praktickým cvičením. 2. vydání. Praha : Karolinum, 1998. ISBN 80-7184-551-5.
  • HAINER, Vojtěch a Marie KUNEŠOVÁ, et al. Obezita : Etiopatogeneze, diagnostika, terapie. 1. vydání. Praha : Galén, 1997. ISBN 80-85824-67-1.