Malát-aspartátový a glycerolfosfátový člunek
Redukovaný koenzym nikotinamidadenindinukleotidfosfát (NADH), tvořený během citrátového cyklu, nemá na vnitřní mitochondriální matrix žádný vhodný transportér. Musí se proto do mitochondriální matrix dostávat nepřímo pomocí tzv. člunků.
Malát-aspartátový člunek[edit | edit source]
Oxalacetát je v cytoplazmě pomocí enzymu malát-dehydrogenázy redukován na malát, ten následně prochází vnitřní mitochondriální membránou pomocí antiportu s 2-oxoglutarátem. V matrix se nachází mitochondriální malát-dehydrogenáza, který opět regeneruje oxalacetát a NADH. NADH směřuje k oxidaci do dýchacího řetezce. Oxalacetát, opět nemá na vnitřní mitochondriální mebráně žádný transporter. Je proto enzymem aspartát-aminotransferázou (AST) transaminován na aspartát, ten následně prochází přenašečem do cytoplazmy, kde opět dochází pomocí AST, k přeměně na oxalacetát a glutmát. Glutamát v závěru prochází zpět do matrix.
Glycerolfosfátový člunek[edit | edit source]
Glyceron-3-fosfát je v cytoplazmě pomocí enzymu glycerol-fosfát-dehydrogenázy redukován na glycerol-3-fosfát. Glycerol-3-fosfát prochází skrz vnější mitochondriální membránu do mezimembránového prostoru a odevzdá elektrony na flavinadenindinukleotid (FAD) a ten následně přes elektrony transportující flavoprotein (ETF) ubichinon (Q) do dýchacího řetezce.
Energetická výtěžnost člunků[edit | edit source]
Z energetického hlediska je malát-aspartátový člunek výhodnější, celkový energetický zisk oxidací jednoho molu NADH je 2,5 molů ATP. V případě glycerolfosfátovém člunku je vynechán komplex I. dýchacího řetezce a oxidací jednoho molu FADH je získáno jen 1,5 molů ATP.
Odkazy[edit | edit source]
Související články[edit | edit source]
Použitá literatura[edit | edit source]
- KOOLMAN, Jan a Klaus-Heinrich RÖHM. Barevný atlas biochemie. 5.. vydání. Praha : Grada, 2025. s. 119. ISBN 978-80-271-3376-5.
- MATOUŠ, Bohuslav. Základy Chemie a Biochemie. 1.. vydání. Praha : Galén, 2010. s. 118. ISBN 978-80-7262-702-8.
Reference[edit | edit source]