Peroxid vodíku

Z WikiSkript

Peroxid vodíku (H2O2) je čirá kapalina, o něco viskóznější než voda. Jeho 3% roztok se používá jako dezinfekce. Ve vyšších koncentracích má bělící účinky, kterých se využívá při odbarvování vlasů. Laboratorně a průmyslově se používá jako oxidační činidlo.

Použití 3% roztoku peroxidu vodíku[upravit | editovat zdroj]

K oplachu a dezinfekci kožních ran a defektů, k výplachům dutiny ústní u zánětů a infekcí v dutině ústní a hltanu – jako deodorans, oxidační antiseptikum, popřípadě kloktadlo. Roztok se používá neředěný k přímé aplikaci na postižená místa na kůži či v ústech. Na kožní rány a vředy se roztok aplikuje v dostatečném množství tak, aby došlo k úplnému smočení ošetřované oblasti. Při ošetření zánětů a infekcí v dutině ústní a hltanu se roztokem vyplachuje dutina ústní nebo se roztok kloktá. Poté se roztok vyplivne.[1]

Farmakodynamika[upravit | editovat zdroj]

Peroxid vodíku je substrátem kataláz a peroxidáz. Díky jejich aktivitě dochází k oxidaci řady organických látek, čímž je podmíněn i mikrobicidní účinek. In vivo je peroxid vodíku také substrátem myeloperoxidázy, která oxidací chloridových aniontů vytváří chlornanový aniont - jednu z mikrobicidních látek fágů.

Kontraindikace[upravit | editovat zdroj]

Hromadně vyráběné léčivé přípravky s peroxidem vodíku bývají stabilizovány kyselinou benzoovou, na kterou mohou být některé osoby přecitlivělé.


Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Reference[upravit | editovat zdroj]

  1. Souhrn údajů o přípravku. Peroxid vodíku 3% COO. 2014. Dostupné také z URL <https://www.sukl.cz/modules/medication/download.php?file=SPC69553.pdf&type=spc&as=peroxid-vodiku-3-coo-spc>.