Procvičování:Hypovolemický šok/závěr

Z WikiSkript

Cíle tekutinové resuscitace[upravit | editovat zdroj]

  1. dostatečný perfuzní tlak (nejméně 60–70 mmHg, popř. u pacienta vyššího věku nad 80 mmHg);
  2. dostatečný orgánový průtoku krve;
  3. srdeční index větší než 2,4 ml/min/m2 pro kardiogenní, hypovolemický a obstrukční šok; pro šok distribuční a traumatický nad 3,5 ml/min/m2;
  4. dosažení diurézy nad 1 ml/hod, koncentrace laktátu pod 2 mmol/l, úprava metabolické acidózy, saturace smíšené venózní krve nad 65 %, minimalizace rozdílu mezi centrální a periferní teplotou [1]

Závěr[upravit | editovat zdroj]

Jakubovi byl nejdříve podán Ringerův roztok, pak provedena zástava krvácení a potom krevní transfuze. Lékaři byli připraveni mu podat látku s vazopresoriským účinkem, ale jevilo se to zbytečné, protože se Jakub výrazně zlepšoval. Během posledních 5 hodin se jeho krevní tlak vrátil k normě a současně klesla srdeční frekvence na 75/min. Kůže se pomalu ohřívala a růžověla.

Honza se dostal do ireverzibilní fáze šoku − MODSmultiple organ dysfunction syndrome, syndrom mnohočetného orgánového (multiorgánového) selhání. Závažný stav, do něhož vyúsťují těžké formy jednotlivých typů šoku. K závažným projevům patří selhání plic (ARDS, šoková plíce), ledvin, poruchy hemodynamiky, hemokoagulace (DIC) atd. Byl léčen stejně jako Jakub, ale i přes úsilí lékařů nakonec zemřel.


Searchtool right.svg Podrobnější informace naleznete na stránce hypovolemický šok.


← Zpět na začátek
Zpět na portál Procvičování


Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Související články[upravit | editovat zdroj]

Zdroj[upravit | editovat zdroj]

  • Materiály získané a určené ke studiu a zkoušení na 3. LF UK

Reference[upravit | editovat zdroj]

  1. POVEJŠIL, Martin. PŘEDNEMOCNIČNÍ TEKUTINOVÁ RESUSCITACE [online]. [cit. 2014-01-28]. <http://www.zachrannasluzba.cz/odborna/tekutinova_resuscitace.htm>. .