Rosacea
Časté zánětlivé onemocnění středu obličeje, které začíná erytémem s teleangiektáziemi, přechází v papulopustuly a až v ohraničenou hyperplázii vaziva a mazových žláz. Postihuje osoby středního až staršího věku s největším výskytem v 40–60 letech, častěji ženy.[1]
Etiologie a patogeneze[edit | edit source]
Jsou nejasné. Růžovka je způsobena vlivy genetickými, typem kůže, geneticky podmíněnou změnou vaskularizace. Roli může hrát také onemocnění trávicího traktu, hypertenze a saprofytická bakteriální flóra. Průběh zhoršují i zevní faktory, zejména překrvení obličeje, které může být způsobené horkými nápoji nebo destiláty. Zhoršení může být vyvoláno lokálními kortikosteroidy a UV zářením.
Klinický obraz[edit | edit source]
Nález je symetrický, typická místa postižená erytémem jsou nos, tváře, čelo a brada (vynechává kůži periorbitální a periorální). Nejmírnější forma se projevuje přechodným erytémem a postupným vznikem teleangiektázií. Nejdříve je onemocnění nenápadné, erytém je přechodný, vyprovokovaný teplými nápoji, emocemi, sluncem. Poté vzniká perzistující erytém s teleangiektáziemi. Dále vznikají papuly a papulopustuly, které se hojí bez jizev. Nález připomíná akné, ale nejsou zde přítomny komedony. Posledním stupněm jsou zánětlivé noduly a infiltráty vznikající v důsledku chronického zánětu provázené hyperplazií mazových žláz a fibrózou vedoucí k zhrubění a zesílení kůže (phyma), na nose se tento nález označuje jako rhinophyma (připomíná květák). Papulozní rozacea často vzniká po steroidech, při vitropresi prosvítá žlutavě. Komplikací mohou být překrvené spojivky, keratitis, iridocyclitis.
Diagnóza[edit | edit source]
Přítomnost typického klinického obraz a histologického nálezu.
Diferenciální diagnóza[edit | edit source]
Terapie[edit | edit source]
- lokální – krémy a gely s metronidazolem nebo antibiotiky (erytromycin), sirné pasty, lokální retinoidy, [2]
- celková (u těžkých forem) – antibiotika (tetracykliny), retinoidy (isotretinoin), [2]
- chirurgická – lasery při rhynophymatu a teleangiektáziích.[1]
Prevence – fotoprotekcí a vyhýbání se zhoršujícím vlivům.
Prognóza[edit | edit source]
Nemoc má chronický průběh a dobrou prognózu.