Sarkoidóza lymfatického systému

Z WikiSkript

(přesměrováno z Sarkoidóza/lymfatický systém)

Slezina postižená sarkoidózou. Sekční nález.

Sarkoidóza je multisystémové onemocnění z neznámé příčiny. Nejčastěji postihuje lidi mladé a ve středním věku. Často se manifestuje bilaterální hilovou adenopatií (BHL), plicními infiltráty a očními a kožními lézemi. Játra, slezina, lymfatické uzliny, slinné žlázy, srdce, nervový systém, svaly, kosti a další orgány mohou být také postiženy.[1]

Epidemiologie[upravit | editovat zdroj]

Hilová lymfadenopathie je přítomna u 90 % nemocných. Pacienti se sarkoidózou tvoří 74 % všech pacientů s BHL.

5−30 % pacientů má postižení mimohrudních uzlin (u nás 10,5 %).

Splenomegalie byla zjištěna při CT vyšetření u 6 % pacientů.

Příznaky[upravit | editovat zdroj]

Postižené periferní lymfatické uzliny bývají malé, pohyblivé a nebolestivé, neulcerují, nevytvářejí píštěle. Břišní lymfadenopatie je přítomna jako mnohočetné zvětšené paraaortální, parakavální a portální lymfatické uzliny. Izolované granulomatoidní postižení lymfatických uzlin není dostatečné pro jistou diagnózu sarkoidózy. Označuje se jako GLUS (granulomatous lesions of unknown significance).

Postižení sleziny může způsobit poruchy v krevním obraze.

Diagnostika[upravit | editovat zdroj]

Při RTG plic je nejcharakterističtějším nálezem BHL, která může být také znakem malignity (lymfom, bronchogenní karcinom, mimohrudní nádory).


Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Související články[upravit | editovat zdroj]

Zdroj[upravit | editovat zdroj]

  • ANTON, Jan. Materiály k přednášce "Sarkoidóza".

Reference[upravit | editovat zdroj]

  1. HUNNINGHAKE, G W, U COSTABEL a M ANDO, et al. ATS/ERS/WASOG statement on sarcoidosis. American Thoracic Society/European Respiratory Society/World Association of Sarcoidosis and other Granulomatous Disorders. Sarcoidosis Vasc Diffuse Lung Dis [online]. 1999, vol. 16, no. 2, s. 149-73, dostupné také z <https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10560120>. ISSN 1124-0490.