Strychnin

Z WikiSkript

Strychnin je rostlinný alkaloid, který se nachází v semenech rostliny Klučiba dávivá (Strychnos nux vomica). Jedná se o extrémně hořkou látku, kterou je člověk schopen zaznamenat i při minimální koncentraci. Smrtelná dávka strychninu je již 30 mg.

Klučiba dávivá

Strychnin je křečový jed, který inhibuje glycinové receptory. Ve velmi nízkých dávkách působí tlumivě. Ve velkém množství vyvolává křeče, zvyšuje svalové napětí a vyvolává záškuby. Smrtelná dávka může vyvolat ochrnutí dýchacího ústrojí a zástavu dechu s následnou smrtí. Protijedem strychninu jsou barbituráty, a naopak.

Akutní otravy strychninem se projevují zbystřením převážně sluchu (a jiných smyslů), křečemi všech svalů těla a záchvaty, které trvají přibližně 2 minuty. Záchvaty jsou většinou vyvolány zvýšeným podrážděním smyslů. Během křečí pozorujeme zvýšený krevní tlak a zástavu dechu. Člověk zůstává při vědomí a má velké bolesti. První účinky strychninu se objevují do půl hodiny.

Posmrtná ztuhlost bývá větší, rychle nastupuje a trvá několik dní.

Strychnin se v malém množství využívá při nedoslýchavosti, při poruchách zraku, jako jed na krysy a jako protijed při otravách barbituráty.

Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]

  • ŠTEFAN, Jiří a Jiří HLADÍK, et al. Soudní lékařství a jeho moderní trendy. 1. vydání. Praha : Grada, 2012. ISBN 978-80-247-3594-8.