Krevní tlak

Z WikiSkript


Tabuľka tlaku krvi
Měření krevního tlaku

Krevní tlak je tlak, kterým působí protékající krev na stěnu cévy. Hodnota tlaku krve je různá v různých částech krevního řečiště, nejvyšší je ve velkých artériích, směrem do periferie klesá, nejnižší je pak v žilním systému. Pojmem krevní tlak se nejčastěji myslí arteriální (tepenný) krevní tlak, což je tlak krve ve velkých artériích.

Arteriální krevní tlak se mění během srdečního cyklu, nejvyšší je v ejekční fázi = systolický tlak, nejnižší během plnící fáze = diastolický tlak. Rozdíl mezi systolickým a diastolickým tlakem je tlaková (tepová) amplituda.

Hodnota krevního tlaku se skládá ze dvou čísel oddělených lomítkem, vyšší číslo je hodnota systolického tlaku, nižší číslo je diastolický tlak (vyjadřuje se nejčastěji v mmHg, méně často v kPa). Např. hodnota tlaku 120/80 mmHg znamená, že systolický tlak je 120 mmHg a diastolický tlak 80 mmHg. U zdravého dospělého člověka by hodnota systolického tlaku neměla překročit 140 mmHg a hodnota diastolického tlaku 90 mmHg. Nízký krevní tlak se označuje jako hypotenze, vysoký krevní tlak je hypertenze.

Hodnoty krevního tlaku v některých částech cirkulace
sTK (mmHg) dTK (mmHg)
aorta 120 80
levá komora 120 0
a. pulmonalis 25 8
pravá komora 25 0

sTK – systolický tlak krve, dTK – diastolický tlak krve

Měření krevního tlaku[upravit | editovat zdroj]

Krevní tlak můžeme měřit několika způsoby: přímo (invazně), nepřímo a automaticky. U automatického měření můžeme využít auskultační metodu a oscilometrickou metodu.

Searchtool right.svg Podrobnější informace naleznete na stránce Měření krevního tlaku.

Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Související články[upravit | editovat zdroj]

Zdroj[upravit | editovat zdroj]