Testikulární feminizace
Testikulární feminizace aneb syndrom úplné androgenní rezistence (complete androgen insensitivity syndrome − CAIS), je charakterizovaný karyotypem 46,XY a ženským vnějším genitálem (frekvence 1/20 000 až 60 000 novorozených chlapců). Existuje však i syndrom neúplné androgenní rezistence (partial – PAIS) či rezistence s normálním mužským genitálem (mild – MAIS). Většina případů je dědičná (70 %)[1].
Příčiny[edit | edit source]
Hlavní příčinou syndromu je defekt androgenního receptoru. Gen (AR), kódující tento receptor, se nachází na X chromozomu (Xq12).
Podle defektu můžeme rozdělit pacienty na:
- receptorově-negativní − mají typicky bodové mutace nebo substituce v exonech daného genu kódujícího doménu receptoru vážící se na androgeny;
- receptorově-pozitivní − u kterých bodová mutace exonu umožňuje normální spojení androgenu a receptoru, ale tento komplex není schopen vazby na DNA a spuštění transkripce.
Diagnostika a symptomy[edit | edit source]
Vrozená kongenitální tříselná kýla může být jedním z prvních příznaků. 1–2 % všech žen s touto hernií trpí androgenní rezistencí. Postižené bývají vyššího vzrůstu, štíhlé, s dlouhými dolními končetinami. IQ je v normě. Podezření na syndrom vzniká při primární amenoree a velmi slabém, až žádném pubickém ochlupení. Ultrasonograf prokáže absenci orgánů vzniklých z Müllerových vývodů, gynekologické vyšetření prokáže slepé zakončení vagíny s absencí krčku. Děloha jako i jiné struktury z Wolfových vývodů či prostata se totiž nevyvíjejí.
Léčba[edit | edit source]
Většinou se posiluje ženská role pacientek. Častokrát se před nebo po pubertě pacientky kastrují, protože se stoupajícím věkem se zvyšuje riziko neoplázie gonád. V případě, že kastrace proběhne před pubertou, je nutná substituce estrogeny. Při lehčích androgenních rezistencích přichází do úvahy i opačná volba.
Odkazy[edit | edit source]
Související články[edit | edit source]
- Endokrinní onemocnění gonád
- Poruchy pohlavní diferenciace a pohlavního zrání
- Vývoj pohlavního systému
Externí odkazy[edit | edit source]
Použitá literatura[edit | edit source]
- GREENSPAN, Francis a John BAXTER. Základní a klinická endokrinologie. - vydání. H & H, 2003. 843 s. ISBN 9788086022567.
- KOLEKTIV, Roztočil. Moderní gynekologie. - vydání. Grada Publishing a.s., 2011. 508 s. ISBN 9788024728322.
- KAWACIUK, Ivan. Urologie. - vydání. Galén, 2009. 531 s. ISBN 9788072626267.
Reference[edit | edit source]
- ↑ | KOLEKTIV, Roztočil. Moderní gynekologie. - vydání. Grada Publishing a.s., 2011. 508 s. ISBN 9788024728322.]