WikiSkripta:Upgrade

Z WikiSkript

WikiSkripta byla během středy 22. května 2019 aktualizována na novou verzi softwaru MediaWiki 1.32.

Největší změnou z pohledu uživatele se může zdát nový vzhled. Ale věřte, že pod kapotou se skrývá mnohem více novinek, které bychom rádi zmínili.

Co je nového?[editovat zdroj]

  • Nový vzhled. Ten je viditelný na první pohled. Netlačili jsme na nejnovější trendy, prioritou pro nás byla čitelnost textu a přehlednost rozhraní. Na mobilu se vám může otevřít wikipedické mobilní rozhraní, které je trochu zjednodušené a není tak oranžové. :-) Pro občasné editace a čtení textu by ale mělo být pro mobilu přehlednější, než základní vzhled WikiSkript přenesený na mobil z velkého monitoru.
  • Nové servery. To dalo nejvíc práce. WikiSkripta teď běží na aktuálním softwaru s aktuální databází. Běžný uživatel moc nepozná, ale pro výkon a bezpečnost webu je to klíčové. Podrobnosti najdete na stránce o verzi nebo v seznamu změn a postupu úprav.
  • Nový editor. Vizuální editor i WikiEditor prošly vývojem, WikiEditor je teď víceméně černobílý, ale obsahuje i pokročilé funkce pro práci s obrázky a šablonami. Do vizuálního editoru se dostanete kliknutím na odkaz Editovat, WikiEditor spustíte kliknutím na Editovat zdroj v menu Úpravy nad článkem.

Kde najdu odkazy a menu?[editovat zdroj]

  • V levém menu najdete hlavní navigační menu, kde se nově ukazuje i odkaz na Poslední změny. Dále tu máte Redakční nástroje, Tisk a PDF a Osobní menu, pokud jej máte v nastavení na kartě Udělátka zapnuté.
  • V menu nad článkem se objevují tři položky. Jednak můžete přepínat mezi jmennými prostory (Stránka a Diskuse) a jednak je zde menu Úpravy, které obsahuje odkazy na editace, historii, možnost smazat článek a také původní menu Nástroje (s odkazy na Odkazuje sem, Speciální stránky a podobně).
  • Přihlašovací nabídku nově najdete vedle vyhledávacího políčka vpravo nahoře, jak je zvykem ve Wikipedii.

Něco nefunguje správně?[editovat zdroj]

Upravili jsme také některé funkce, aby fungovaly i s novým softwarem. Možná si však Váš prohlížeč uložil původní soubory WikiSkript do své mezipaměti a tudíž napoprvé nemusí vše fungovat správně. Abyste obnovili správnou funkci WikiSkript, aktualizujte si prosím stránky WikiSkript stisknutím kouzelné kombinace kláves:

prohlížeč kombinace kláves
Google Chrome Stiskněte Shift-F5 nebo Ctrl-Shift-R (na Macu ⌘-Shift-R).
Firefox Při kliknutí na Aktualizovat držte Shift nebo stiskněte Ctrl-F5 nebo Ctrl-Shift-R (na Macu ⌘-Shift-R).
Internet Explorer Při kliknutí na Aktualizovat držte Ctrl nebo stiskněte Ctrl-F5.
Opera Při kliknutí na Aktualizovat držte Ctrl nebo Shift nebo stiskněte Ctrl-F5 nebo Shift-F5.
Edge Stiskněte Ctrl-F5.
Safari Při kliknutí na Aktualizovat držte Shift nebo stiskněte ⌥-⌘-R.

Pokud používáte jiný prohlížeč nebo pokud se Vám zobrazuje okénko s chybou, můžete bez obav kontaktovat Slepiho (diskuse) nebo napište do redakčního chatu na Discordu.

V průběhu dní se mohou objevit ještě další změny. Bude-li se vám zdát něco v nepořádku, zkuste znovu stisknout výše uvedenou kouzelnou kombinaci kláves a problém by měl zmizet. Pokud nezmizí, dejte nám prosím o chybě vědět, rádi se s ní popereme.

Děkujeme![editovat zdroj]

Věříme, že vás nové změny zaujaly a že Vám WikiSkripta zpříjemní vaše studium!