Záněty vlasových folikulů

From WikiSkripta

Mezi záněty vlasových folikulů řadíme procesy nazývané folliculitis, ostiofolliculitis a furunculus.

Jedná se o onemocnění způsobené nejčastěji stafylokoky postihující vlasový nebo chlupový folikul.

Folikulitida[edit | edit source]

Folikulitida se obvykle projevuje jako jasně červené papulopustuly. Stafylokoky pronikají do celé hloubky vlasového folikulu a způsobují tzv. perifolikulární zánět. Mohou se vyskytovat kdekoliv v ochlupené části kůže. Typický je jejich výsev u mladých chlapců, kteří se začínají holit. Na kůži obličeje a zad je dále možné pozorovat sekundární folikulitidu při současném výskytu acne vulgaris.

folikulitida

Ostiofolikulitida[edit | edit source]

Při této afekci dochází k zánětu ústí vlasového folikulu. Projevují se jako malé pustuly s napjatým povrchem (někdy může být patrno i malé vklesnutí), ze kterých vystupuje chlup. Obsahem pustuly je zelenožlutý hnis, v okolí je patrný úzký zánětlivý lem. Vyskytují se u dětí ve vlasaté části hlavy i u dospívajících navíc na končetinách a v místech vlhké zapářky.

Furunkl[edit | edit source]

Furunkl (nežit) vzniká při postupování infekce do stran a do hloubky a zároveň dochází k nekróze celého folikulu i perifolikulární tkáně. Nejprve se na kůži vytvoří tuhý bolestivý útvar, následně vzniká kolem nekrotického folikulu demarkační zánět a dochází k tvorbě abscesu. Při odstranění povrchové pustuly dojde k vyprázdnění abscesu navenek a ke zhojení jizvou.

Nejčastěji se vyskytuje na hýždích, vnitřní straně stehen, v zátylku a zevním zvukovodu. S rizikem trombózy kavernózních sinů je spojen výskyt furunklu na horním rtu, v nosním vchodu a nasolabiálních rýhách. Obvykle bývají postiženy děti školního věku a dospívající.


Odkazy[edit | edit source]

Související články[edit | edit source]

Zdroj[edit | edit source]