Hurá!   WikiSkripta jsou v novém! Vzhled ale není jediná věc, která se změnila, pod kapotou je novinek mnohem víc. Pokud se chcete dozvědět více, nebo pokud vám něco nefunguje správně, podívejte se na podrobnosti.

Christensenův fenomén

Z WikiSkripta

Při propulzním pohybu mandibuly (pohyb při ukusování sousta) dochází k posunu dolní čelisti ventrálně a kaudálně. Ve chvíli, kdy dosáhneme postavení zubů do pozice „hrana na hranu“, hrbolky horních a dolních zubů v laterálních úsecích chrupu od sebe oddálí a objeví se klínovitá mezera (nejširší distálně, meziálně se zužuje).

  • Při lateropulzi se tento jev objeví pouze na jedné straně.
  • V oblasti druhých molárů odpovídá výška mezery polovině sestupu kloubních hlavic temporomandibulárního koubu, ovšem jen tehdy, není-li překus řezáků a neuvažujeme-li Speeovu linii.
  • Při artikulování celkových zubních náhrad je nutné docílit, aby při skusu hrana na hranu zůstal v kontaktu alespoň jeden pár antagonistů na každé straně. Kdyby byly v kontaktu pouze řezáky, jako je tomu u ozubené čelisti, náhrada by se páčila. V umělém chrupu je Christensenův fenomén vyrovnán pomocí oploštění Speeovy křivky a nahrazením předozadním zakřivením okluzní roviny.

Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]