Diskuse:Akční a sumační potenciály/Archiv

Z WikiSkript

Připomínky[editovat zdroj]

Připomínkuji verzi z 2012-12-27T15:40:25

Na první pohled ten článek vypadá moc hezky. Teď mě trochu mrzí, že jsem možná to zadání nenapsal dost jasně. Tím názvem "Akční a sumační potenciály" jsem nemyslel ani tak to, že by to byl článek složený ze dvou půlek, kdy první by byla o akčních a druhá o sumačních potenciálech; šlo právě o tu spojku a, která měla vyjadřovat vzájemný vztah, jak spolu obě skupiny biosignálů souvisí, jakými způsoby z těch mnoha akčních vzniká ten sumační. To jste tam sice naznačili (třeba ten odstavec o tom váhování), ale přijde mi, že těžiště celého článku není zde, ale na těch akčních potenciálech. A přitom na Wikiskriptech se už o těch akčních potenciálech hodně a hodně, takže není nutné to všechno dublovat. Stačilo jen několika větami to zmínit a uvést příslušné odkazy. Když si dáte akční potenciál do vyhledávání, vypadnou vám články:

aj. Takže by asi bylo bývalo užitečnější přepracovat či doplnit tyto články (pokud jste už měli potřebu věnovat větší prostor popisu toho akčního potenciálu) a pak se víc soustředit právě na tu sumaci. No nevadí, už to tak nechte, časem (během dalšího vývoje) možná dojde k dalšímu slučování a případně zase rozdělování článků, to už patří k Wikiživotu. Zásadní připomínku mám k tomu, že vámi uvedené příklady klinických vyšetření v tabulce (EKG, EEG atd.) jsou právě příklady, kdy vyšetřujeme sumační a nikoli akční potenciál, jak máte mylně uvedeno. Takže i ten nadpis bych spíš upravil na Využití akčních (sumačních) potenciálů v medicíně. Co se týče zdrojů, tak bibliografie, která je k disposici on-line, by tam asi také měla být uvedena (např. Biosignály z pohledu biofyziky). A poslední připomínka, že vám tam v článku chybí linky – což je podstata Webu. Já jsem vám je pro ilustraci doplnil do prvního odstavce, takže byste si podobným způsobem měli dodělat ten zbytek. (Prolinkovat stačí v podstatě jen první výskyt toho kterého termínu).

Tak když si tohle ještě doplníte, bude to, myslím, celkem dobrý článek.
-- Kychot (Petr Heřman, 2. LF UK) 27.12.2012, 17:29
Děkujeme za připomínky. Pokud bude později čas, pokusím se ještě rozvést váhování potenciálů apod. Prozatím jsme se pokusili doplnit a opravit potřebné věci a snad by prozatím měl být článek konečně v pořádku.
simona.zimova 29.12.2012, 23:41
OK, díky.
-- Kychot (Petr Heřman, 2. LF UK) 31.12.2012, 16:49