Diskuse:Anémie ze snížené tvorby erytrocytů

Z WikiSkript



Připomínky k článku[editovat zdroj]

Anémie ze snížené tvorby EPo

Myslím, že sem patří i normocytární normochromní anémie, např. při snížené produkci erytropoetinu (renální selhání, anémie chronických chorob).--MUDr. Martin Vejražka, PhD. 21. 5. 2010, 19:08 (UTC)

Zdravím. Díval jsem se na to a v Klenerovi patří anémie z nedostatku EPO právě spíše do anémie z chronických chorob, kteréžto jsou součástí anémií z poruch maturace a proliferace erytrocytů. Jako anémie ze snížené tvorby erytrocytů se zde uvádí spíše MDS, kongenitální anémie, aplastická anémie. Myslím, že patogenetické dělení je tzv. "aby bylo", ale dost se prolíná. Když nad tím přemýšlím, tak možná berou nedostatek EPO jako nedostatek stimulace progenitorových bb., nikoli jako nedostatek jejich tvorby. Jde o to, co bereme za "tvorbu" erytrocytů :-). --Karel Němec 27. 5. 2010, 18:41 (UTC)
OK, děkuji za odpověď. Pak assi bude stačit doplnit související články. Přeji hezký konec týdne--MUDr. Martin Vejražka, PhD. 28. 5. 2010, 07:12 (UTC)

Domnívám se, že jako perniciózní anémie se označuje pouze autoimunitní choroba, která vede k atrofii žaludeční sliznice a tím k nedostatku vnitřního faktoru, a proto anémii, ale neoznačuje se tak anémie vzniklá nedostatečným příjmem B12 z potravy. Jsou podklady pro tvrzení, že "příčinou nedostatku vitaminu B12 je nejčastěji nedostatek vnitřního faktoru"? V současnosti jsou klinické příznaky z nedostatečného příjmu vitaminu B12 nejčastěji publikovaným problémem stravy veganů, kteří v článku nejsou vůbec zmíněni.--MUDr. Eva Kudlová, Csc. 21. 7. 2011, 10:04 (CEST)

Děkujeme, paní doktorko, za cenné připomínky!!
ad 1) Samozřejmě máte pravdu, perniciózní anémie je onemocnění autoimunitní. Chybnou formulaci jsem opravil.
ad 2) V učebnici Interna (Čéška, 2010, str. 666) je opravdu uvedeno, že nejčastější příčinou nedostatku vitaminu B12 je porucha vstřebávání způsobená buď nedostatkem vnitřního faktoru, nebo omezením resorpční plochy ve střevě. Dále je zde perniciózní anémie označena za nejčastější typ megaloblastové anémie. Jestli se Vám tyto údaje nezdají, navrhuji vložit na počátek článku šablonu Diskuse a koukneme se ještě do literatury, která pojednává o tomto tématu podrobněji.
ad 3) Děkujeme za poznámku o nedostatku vit. B12 u veganů, do článku jsem ji zakomponoval.
S pozdravem a přáním příjemné neděle ----OK.png Ondřej Kučerka -- redakce WikiSkript 24. 7. 2011, 00:46 (CEST)

Děkuji za úpravu. Re nejčastější příčina megaloblastové anémie - nemyslím, že to stojí za to vkládat diskuzi. Asi by se i tvrdá data o výskytu špatně hledala. Já mám jiný úhel pohledu než internisté: já vidím ty vegany a populační skupiny v rozvojových zemích, které na živočišné potraviny nemají peníze, takže jsou vlastně také vegany... a tam to je problém. U nás to zřejmě bude jak říká Čéška. --MUDr. Eva Kudlová, Csc. 26. 7. 2011, 10:14 (CEST)

Mě tento aspekt vůbec nenapadnul. I tuto Vaši poznámku jsem proto do článku doplnil. Kdyby Vám má formulace nevyhovovala, neváhejte ji dále editovat!
Velmi děkujeme za podněty i za Váš čas, který věnujete WikiSkriptům!
Příjemné odpoledne! ----OK.png Ondřej Kučerka -- redakce WikiSkript 26. 7. 2011, 15:39 (CEST)