Diskuse:Centrální žilní vstup

From WikiSkriptaPřipomínky k článku[edit source]

}}

Prosím o radu jak je to se zveřejňováním odkazů na youtube z wikiskript. Je to přípustné nebo ne? Děkuji za rady. Kwjetka 6. 12. 2009, 10:00 (UTC)

Když jde o nezávadná a nekontroverzní výuková videa, tak v tom osobně problém nevidím. --Slepi 6. 12. 2009, 10:46 (UTC)
Souhlasím s Petrem, určitě se není čeho bát. Zveřejněním odkazu určitě neporušíš autorské právo. Pokud je video ukradené, je to problém toho, kdo ho nahrál na youtube, ne tvůj. Měj se ; ) (Btw. tu sanitku si mohl nechat vyfocenou jak byla a nebylo ji potřeba upravovat. Jde o sériově vyráběný vůz, tudíž jeho fotografii (pokud si ji pořídil ty) můžeš bez obav používat. --Valtameri 6. 12. 2009, 14:58 (UTC)
V tom odkazu samotném problém také nevidím. S odkazy na YouTube jsem měl pouze tu nepříjemnou zkušenost, že videa často někdo smaže (někdy autor sám, někdy YouTube právě kvůli autor. právům) a pak je ten odkaz nefunkční... Takže se odkaz musí občas zkontrolovat :-)
--Azrael (Antonín Šípek) 6. 12. 2009, 15:04 (UTC)

Recenze[edit source]

Klarapech[edit source]

Děkujeme za krásný článek :). Je to velice podrobný článek, otázka, jestli není nějaký způsob jak zdůraznit pouze důležité informace. Zarazila jsem se nad řazením odstavců, odstavec "Historie" vnímám jako zajímavost a zařadila bych ho na konec. Dále nevím jestli zvýraznění slova "Výhody" má smysl, nebo jestli je lepší zvýraznit ty důležité konkrétní výhody určitého vstupu. Má v indikacích smysl zvýraznovat když je vlastně zvýrazněné skoro vše? Chválím postup vlastní punkce, je skvělé že to je součástí článku, je super jak v bodech je to zapsáno, po přečtení si to umím představit. Děkuju za super práci,snad bude recenze k užitku. --Klarapech2.jpg Klarapech (diskuse), redakce WikiSkript 13. 6. 2020, 10:29 (CEST)

Díky moc za recenzi :) Zkusím to trochu přeházet, historii někam odsunout, možná třeba něco méně důležitého schovat do rozbalitelných boxíků se zajímavostmi :) Pak můžeme zrevidovat to zvýrazňování, napíšu, až s tím někam pohnu --David.Mirth.jpg David Novotný (diskuse), redakce WikiSkript 9. 7. 2020, 12:09 (CEST)


Mvejr[edit source]

Docela hezké :)

AnoAnoDoporučuji přeuspořádat indikace. První odrážka říká, že je to k zajištění žilního vstupu pro podávání velkého objemu infuzí, pak je něco jiného (měření CŽT), pak jsou znovu objemové náhrady, pak je i.v. podání, které vyžaduje CŽK z jiného důvodu, než kvůli objemu (osmolarita, dráždivost...). Mimotělní eliminační metody doporučuji zobecnit na mimotělní metody nebo oběhy - kromě uvedených sem patří třeba hemoperfuze, ECMO...

Kontraindikace: tady považuji text za trochu nevyvážený. V praxi asi nejčastější relativní kontraindikací je porucha hemostázy, tj. jak uvedená koagulopatie, tak i trombocytopenie. Tady by asi stálo za to odkázat guidelines. Možná už na tomto místě by se mohlo objevit, že i při kontraindikacích je kanylace možná, ale jednak je snaha kontraindikaci odstranit (podání ČMP, TAD, je-li na to čas), nebo třeba CŽK zavádět pod US kontrolou. Kontraindikací je trombóza kanylované žíly (zvláště po předchozí katetrizaci v témže povodí). Relativní kontraindikací je také nespolupráce nebo neklid nemocného.

OtázkaOtázka Díky za doporučení využít klinické guidelines, doplním je, ještě si je projdu a informace z nich do článku doplním, pokud se budou lišit. České jsem ale nenašel, našel jsem nějaké nové americké, ale mám za to, že se nevyužívají tak často, jako třeba ERC Guidelines 2015 for Resuscitation. Sekce o kontraindikacích tam, pokud jsem našel, není. Většinu klinických poznámek, včetně KI, jsem bral z UpToDate, mám tam dát aspoň referenci přímo k těm kontraindikacím? --David.Mirth.jpg David Novotný (diskuse), redakce WikiSkript 9. 7. 2020, 12:08 (CEST)

Přístupy: Zmínit volbu strany?

Typy CŽK: doporučuji zmínit, že se rutinně volí počet cest a jejich průsvit(y), které odpovídají maximálnímu průtoku cestou. Zmiňovaný dialyzační katetr je pak vlastně vícecestný katetr, který umožňuje vyšší průtoky.

PICC: Jak moc se doopravdy ještě používá - není to spíše historizující poznámka?

U postupu a kontroly pozice chybí klinická kontrola pacienta po kanylaci (vyloučení krvácení kolem kateru, pneumotoraxu při přístupech "shora"), popř. RTG kontrola k vyloučení PNO

Kapitolu Specifické typy katetrů doporučuji přejmenovat na Zavádění specifických typů...

AnoAnoKomplikace: krvácení/hematom i žilní, nejen při punkci arterie. Natržení punktované žíly.

Snad jsem to moc nepřehnal :)) Budiž mi omluvou, že katetrizovat neumím :) --Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. (e-mail) -- redakce WikiSkript 19. 6. 2020, 15:41 (CEST)

Díky moc za skvělé okomentování, poznámek vždy lépe víc než míň, budu to brát postupně a psát si sem k tomu poznámky, případně dotazy. --David.Mirth.jpg David Novotný (diskuse), redakce WikiSkript 9. 7. 2020, 12:08 (CEST)