Echinokokóza

From WikiSkripta

Echinokokóza
Echinococcus
Echinococcus- životní cyklus
Echinococcus- životní cyklus
Původce Echinococcus granulosus a E. multilocularis
Přenos kontakt s nakaženým zvířetem
Klinický obraz cysty v játrech, břišní dutině, plicích či CNS
Diagnostika ultrazvuk, CT
Léčba chirurgické odstranění
Klasifikace a odkazy
MeSH ID bmc17035473


Cystická hydatidóza (echinokokóza, angl. hydatic disease) je onemocnění, které způsobují dva druhy parazitů: Echinococcus granulosus a E. multilocularis.

Definitivním hostitelem je pes, v němž se ukrývá larva měchožila: vajíčka jsou vylučována se stolicí. Jsou pozřena mezihostitelem, např. ovcí či hlodavcem. Dochází v nich k vývoji velkého množství cyst. Cyklus je uzavřen, když pes sežere nakažené maso. Člověk je příležitostným hostitelem. Nemoc je běžná v oblastech s chovem ovcí. E. multilocularis se vyskytuje v liškách, vlcích a psech (hlodavci hrají úlohu mezihostitele).


Patogeneze a klinické projevy[edit | edit source]

Cysty představují cizorodá tělesa v játrech, plicích, břišní dutině či centrálním nervovém systému a jsou zodpovědné za příznaky a projevy onemocnění. Cysty E. multilocularis postrádají definitivní stěnu cysty a mohou tak volně prorůstat tkáň.

Searchtool right.svg Podrobnější informace naleznete na stránce Echinococcus granulosus.
Searchtool right.svg Podrobnější informace naleznete na stránce Echinococcus multilocularis.

Diagnóza[edit | edit source]

Cysty mohou být zobrazeny ultrazvukem nebo za pomoci CT. Rovněž můžeme využít EIA pro protilátky a antigen.

Léčba[edit | edit source]

Pokud možno, cysty tasemnic by měly být chirurgicky odstraněny. Albendazol je podáván k destrukci zárodečné vrstvy cysty a praziquantel ke snížení životnosti protoskolexů. Pokud dojde k ruptuře cysty a životaschopné protoskolexy uniknou, může dojít ke vzniku mnohotných cyst v břiše. Náhlé uvolnění antigenu může rovněž vyprovokovat anafylaktický šok.


Odkazy[edit | edit source]

Související články[edit | edit source]

Použitá literatura[edit | edit source]

  • GILLESPIE, SH a KB BAMFORD. Medical Microbiology and Infection at a Glance. 1. vydání. London : Blackwell Science, 2000. ISBN 978-1405111737.
  • BERAN, GW a KB BAMFORD. Handbook of Zoonoses, Section A: Bacterial, Rickettsial, Chlamydial and Mycotic. 2. vydání. Florida : CRC Press, 1994. ISBN 978-0849332050.