Extáze

Z WikiSkript

Extáze je označována jako tzv. taneční droga, často známá také pod názvy MDMA , nebo "éčko". Obsahuje účinné látky, které mají halucinogenní a stimulační účinky, vyvolává příjemné, lehce kontrolovatelné emoční stavy a navozuje pocity radosti, blaha a štěstí.

Historie[upravit | editovat zdroj]

Extáze byla jako účinná látka patentována v roce 1912 jako lék na hubnutí, nikdy však neměla prokazatelné využití. V 50. letech byla resyntetizována a prokazatelně užívána v psychoterapii, kde byla vnímána velmi pozitivně. Zlepšovala především schopnost komunikace mezi lidmi. Využívala se např. v partnerských terapiích, nebo jako prostředek, který prohluboval vztah mezi pacienty a terapeuty. Kvůli pochybnostem o nestálých účincích a prokázané neurotoxicitě, bylo legální využítí MDMA zakázáno. Úžívání MDMA jako taneční drogy se začalo objevovat v 70. letech v USA, dále se šířilo do Velké Británie a ostatních zemí Evropy. Dnes patří extáze do skupiny nejrozšířenějších drog na světě.

vzorec MDMA

Chemické vlastnosti[upravit | editovat zdroj]

Jedná se o bílou, krystalickou látku, silně hořké chuti. Z chemického hlediska ji řadíme mezi fenyletylaminy (tj. látky odvozené od amfetaminů). Zkratka MDMA je odvozena od chemického názvu 3,4-methylendioxy-N-methamfetamin.

Účinky[upravit | editovat zdroj]

Hlavním účinkem MDMA na lidský organismus je ovlivnění CNS, konkrétně vylučování neurotransmiterů serotoninu, dopaminu a noradrelinu. Extáze ovlivňuje psychiku i somatické funkce uživatelů. Mezi psychické známky intoxikace patří pocity zmatenosti a neklid, které po chvílí střídají fáze klidu a pohody, mizí stres a zlepšuje se nálada. Somatické účinky jsou především nevolnost, zvracení, snížená potřeba spánku a snížená chuť k jídlu. Dále se může objevit pocení a sucho v ústech. Objektivně se objevuje zvýšená teplota, zrychlený tep a zvýšený krevní tlak. Po odeznění intoxikace se nejdříve dostavuje kocovina, únava, bolesti kloubů a svalů, později dochází k výraznému zhoršení nálady.


Užívání[upravit | editovat zdroj]

Tabletky extáze

Extáze bývá velmi oblíbená především na tančeních parketech. Návštěvníci klubů ji často užívají za účelem zábavy a intenzivnějšího tance bez pocitu únavy. Často ale dochází k naprostému vyčerpání organismu, především v kombinaci přehřátí a dehydratace, a dalším tělesným poškozením. Přesto uživatelé považují MDMA za bezpečnou drogu, kterou mají pod kontrolou bez vzniku případné závislosti. Na trhu je extáze běžně dostupná v kapslích a tabletách, na kterých je často z jedné strany vytlačený reliéfní obrázek, nejčastěji zvířete (delfín, holubice..). Tablety mohou mít různé tvary, nejčastěji jsou kulaté. Složení jednotlivých tablet se může značně lišit, obvykle se však obsah účinné látky pohybuje od 50 do 100mg v jedné tabletě, přičemž za účinnou dávku se považuje již 80-100mg. Běžně se můžeme setkat s užitím až 10 tablet za večer. Velmi nebezpečné je také kombinovat MDMA s jinými drogami a léky.

Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Související články[upravit | editovat zdroj]

Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]

  • KALINA, Kamil, et al. Drogy a drogové závislosti 1 :  mezioborový přístup. 1. vydání. Praha : Úřad vlády České republiky, 2003. 0 s. ISBN 80-86734-05-6.

Reference[upravit | editovat zdroj]