Komisurální spoje v mozku

Z WikiSkript

Komisurální spoje spojují pravou a levou stranu mozku. Tím umožňují přenos vzruchů z jedné hemisféry do druhé a součinnost obou hemisfér. Komisurální spoje jsou homotropní – spojují stejné okrsky levé a pravé hemisféry, a heterotropní – spojují různé okrsky hemisfér. Neurony vysílající komisurální vlákna jsou uloženy ve III. vrstvě kůry, neurony v protilehlé hemisféře, u nichž tato vlákna končí jsou převážně ve IV. vrstvě. Komisurální vlákna mozkových hemisfér jsou sdružena ve tři makroskopické útvary vláken: corpus callosum, commisura anterior a commissura fornicis.

Komisurální spoje

Corpus callosum[upravit | editovat zdroj]

Je největší mozkovou komisurou. Spojuje hemisféry v neokortexu a obsahuje 200 až 300 milionů vláken. Vzájemně spojují frontální, parietální a okcipitální laloky hemisfér, zatímco z temporálních laloků spojují vlákna corpus callosum jen sluchové korové oblasti. Preparovatelná vlákna spojující čelní lalok jdou obloukovitě dopředu pod názvem forceps anterior. Obdobná vlákna vzadu, která spojují okcipitální lalok, se označují jako forceps posterior. Vlákna corpus callosum vytvářející strop okcipitálního rohu postranní komory se označují jako tapetum. Komisurální vlákna chybějí v motorických a sensitivních okrscích kůry pro distální části horních a dolních končetin a v části zrakové korové oblasti určené pro periferii zorného pole. Nejčastější komisurální spojení mají asociační korové oblasti, premotorická a suplementární motorická oblast, jakož i zraková korová oblast pro střed zorného pole. Četnější komisurální spoje mají i motorické a sensitivní oblasti pro hlavu, trup a proximální části končetin.

Commisura anterior[upravit | editovat zdroj]

Je silný svazek vláken přiléhající před columnae fornicis k lamina terminalis III. mozkové komory. Soubor předních vláken této komisury, označovaný jako pars anterior, byl původně komisurou paleokortexu. V definitivním stavu spojuje čichové korové oblasti obou hemisfér. Soubor zadních vláken komisury, označován jako pars posterior, směřuje laterálně a dolů pod nucleus lentiformis a spojuje kůru obou temporálních laloků, kromě sluchových korových oblastí, jejichž komisurální vlákna jsou obsažena v corpus callosum a kromě kůry gyrus hippocampi a hippokampové formace, odkud jdou komisurální vlákna v samotné commisura fornicis.

Commisura fornicis[upravit | editovat zdroj]

Jsou to příčná vlákna trojúhelníkovité ploténky, rozepjatá mezi rozestupujícími se crura fornicis pod splenium corporis callosi. Vlákna této komisury spojují gyrus hippocampi a složky hippokampové formace obou hemisfér. [zdroj?]