Hurá!   WikiSkripta jsou v novém! Vzhled ale není jediná věc, která se změnila, pod kapotou je novinek mnohem víc. Pokud se chcete dozvědět více, nebo pokud vám něco nefunguje správně, podívejte se na podrobnosti.

NADH, NADPH

Z WikiSkripta

(přesměrováno z NADPH)

Struktura NADH
Struktura NADPH
Oxidace a redukce NAD

NADH a NADPH sú koenzymy oxidačno-redukčných reakcií v bunke. Sú to prenášači atómov vodíka vrátane elektrónov. Presnejšie, ak NAD+ alebo NADP+ akceptujú hydridový anión H, prijímajú dva elektróny a protón. Neskôr môžu tento hydridový anión predať inej molekule spolu s uvoľnením energie. Tvorba NADPH a NADH prebieha rôznymi nezávislými cestami, ktoré sú regulované.

NADPH (nikotínadeníndinukleotidfosfát)[upravit | editovat zdroj]

Je to kofaktor anabolických reakcií (syntéza lipidov, nukleových kyselín), kde sa využíva ako redukovadlo. NADPH je redukovaná forma NADP+. Rozdiel medzi NADPH a NADH je v prítomnosti fosfátovej skupiny na druhom uhlíku ribózy, z čoho vyplývajú ich rozdielne vlastnosti a funkcie v bunke.

Vznik NADPH[upravit | editovat zdroj]

NADPH vzniká všeobecne v reakciách popísaných na obrázku, kde substrát odovzdá dva vodíkové atómy. Oxidovaná forma NADP+ následne príjme jeden vodíkový atóm a elektrón (hydridový ión), zatiaľ čo protón H+ z druhého atómu vodíka je uvoľnený do roztoku. Takto vzniknutá redukovaná forma NADPH vysokoenergetickou väzbou drží hydridový ión, ktorý následne daruje inej molekule a sama sa oxiduje späť na NADP+.

Rastliny[upravit | editovat zdroj]

V rastlinách je NADPH produkovaný v poslednom kroku svetelnej fázy fotosyntézy ferredoxín-NADP+ redukovadlom. Následne je NADPH použitý ako redukovadlo v biosyntetických reakciách v Calvinovom cykle. Pomáha premeniť oxid uhličitý na glukózu, a tiež sa podieľa na redukcii nitrátov na amoniak v rastlinách.

Funkcia[upravit | editovat zdroj]

Hlavným zdrojom redukovaného NADPH pre zvieratá a iné nefotosyntetizujúce organizmy je pentozofosfátovy cyklus. Fosfátová skupina, ktorú obsahuje NADPH, je ďaleko od oblasti prenosu elektrónov a nemá žiaden vplyv na tento proces. Dáva však molekule NADPH rozdielnu štruktúru ako NADH, a preto sa viaže na rozdielne enzýmy. NADPH spolupracuje predovšetkým s enzýmami anabolických reakcií, a takto dodáva elektróny s vysokým obsahom energie pre syntézu energeticky bohatých biologických molekúl. Takýmito procesmi sú syntéza lipidov (cholesterolu a mastných kyselín). NADPH je taktiež nevyhnutný pre vznik voľných radikálov v imunitných bunkách.

NADH (nikotínamidadenindinukleotid)[upravit | editovat zdroj]

Podobne ako NADPH, aj NADH slúži ako prenášač redukčných ekvivalentov. NADH sa využíva predovšetkým pri katabolických reakciách, kde sprostredkuje oxidáciu palív a prenáša elektróny do dýchacieho reťazca. Je tak nevyhnutný aj pre syntézu ATP. NADH sa nazýva tiež koenzým 1 a je to bežne v prírode sa vyskytujúca molekula.

Vznik a funkce NADH[upravit | editovat zdroj]

NAD figuruje v metabolizmu jako přenašeč elektronů z jedné reakce do druhé. NAD+ se v reakcích nachází ve svojí formě, kdy akceptuje elektron a redukuje se do NADH formy, které dál může fungovat jako donor elektronu. Tyto reakce jsou hlavní funkcí NAD a NADH. NADH taktéž plní funkci v katabolickém systému reakcí, které vytvářejí ATP z molekul potravy. V buňce se nachází přebytek NAD+ a NADPH+, což umožnuje buňce mít dostatek zásob oxidačního činidla jednak v podobě NAD+, taktéž ale redukčného činidla v podobě NADPH+. Molekuly NADH jsou rozpustné ve vodě a díky obsahu adeninu absorbují ultrafialové světlo.[1]

NAD oxidation reduction.svg


Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Související články[upravit | editovat zdroj]


Literatura[upravit | editovat zdroj]

  1. LEDVINA, Miroslav, Alena STOKLASOVÁ a Jaroslav CERMAN. Biochemie pro studující medicíny, I. a II. díl. Druhé vydání. Nakladatelství Karolinum, 2009. s. 85–90. ISBN 978-80-246-1414-4.