Transferin

From WikiSkripta


Heslo

Transferin je transportní bílkovina pro železo. Jde o komplex tvořený bílkovinou apotransferinem a dvěma atomy železa. Transferin se nachází v plazmě, kde zabezpečuje transport železa do tkání. Kromě toho je apotransferin secernován jaterními buňkami do žluči a se žlučí odtéká do tenkého střeva. Zde apotransferin vychytává železo z potravy, čímž vznikne transferin a celý komplex se vstřebává do enterocytů. Apotransferin patří do skupiny β-globulinů, jeho množství v plazmě je přibližně 3 g/l.[1]

Hladina transferinu v séru stoupá při nedostatku železa v organismu. Pokud ale nedostatek železa doprovází hypoproteinémie, k vzestupu hladiny transferinu nedojde. Hladina transferinu v séru klesá při přebytku železa (hemosideróza, osteomyelofibróza atd.) a při nedostatečné proteosyntéze v játrech. Mírný pokles provází akutní zátěž (negativní reaktant akutní fáze).[2] Zvýšenou saturaci transferinu železem nalézáme u hemochromatózy.

Odkazy

Související články

Externí odkazy

Reference

  1. ŠVÍGLEROVÁ, Jitka. Transferin [online]. Poslední revize 2009-02-18, [cit. 2010-11-13]. <https://web.archive.org/web/20160306065550/http://wiki.lfp-studium.cz/index.php/Transferin>.
  2. RACEK, J, et al. Klinická biochemie. První vydání. Praha : Galén – Karolinum, 1999. s. 64. ISBN 80-7262-023-1.