Využití monoklonálních protilátek v medicíně
Monoklonální protilátky (mAbs – monoclonal anti-bodies) pocházejí z jednoho klonu B-lymfocytu.
Vlastnosti[edit | edit source]
Monoklonální protilátky jsou protilátky stejného typu, které jsou účinné již ve velmi malém množství. Mají jedinečnou specifičnost a všechny jsou namířeny proti stejným epitopům. Množí se klonováním a jsou neomezeně dostupné.
Využití[edit | edit source]
Součástí čtvrtiny výzkumu biotechnologických léčiv. Používají se nejenom pro diagnostiku různých chorob, ale i jako léčiva např. onkologických, autoimunitních a infekčních onemocnění, dále se využívají při transplantacích.
Monoklonální Abs lze využít jako činidla v biomedicínském i mikrobiologickém výzkumu – průkaz rakoviny, AIDS, chřipky, herpes simplex nebo infekce chlamydiemi. Dále také při identifikaci infekcí přenášených transfúzí, proteinů, sacharidů a nukleových kyselin při PCR a ELISA metodách. Také mají využití v diagnostických testech k detekci i minimálního množství léčiv, toxinů nebo hormonů (př. průkaz choriogonadotropinu v těhotenských testech).
- Akutní myeloidní leukémie
- Při podezření se používá mABs proti molekule CD-33, která se vyskytuje na povrchu některých zralých leukocytů.
- Rakovina prostaty
- Klinicky nejpoužívanější markerem je PSA (prostate specific antigen), ovšem není stoprocentní. Radioaktivně značené mAbs umožňují vysoce specifickou lokalizaci nádoru in vivo. Využívají se v diagnostice, zobrazování i terapii.
- Ebola
- EBOV GP antigen je detekovatelný mAbs již 3–6 dní po příchodu prvních příznaků hemoragické horečky. Bylo vyvinutu několik mAbs, které selektivně reagují s antigenem GP, ne všechny ale se všemi typy EBOV antigenu (reaktivita mAbs se dá rozpoznat metodou PCR).
- Ptačí chřipka
- Identifikace laboratorní metodou AIV (zjištění nárůstu specifických protilátek).
Monoklonální protilátky můžeme také využít v kriminalistice (AB0 systém, detekce spermatu, identifikace slin, moči, krve) nebo potravinářství (detekce zbytků antibiotik v masných produktech).
Zástupci[edit | edit source]
- Infliximab
- Chimérická lidská/myší monoklonální IgG1 protilátka. Základními indikace pro použití jsou revmatoidní artritida, ankylozující spondylartritida a Crohnova choroba.
- Rituximab
- Chimérická lidská/myší monoklonální IgG1. První monoklonální protilátka schválena k humánnímu použití v onkologii, např. k léčbě maligních lymfomů.
Odkazy[edit | edit source]
Související články[edit | edit source]
Použitá literatura[edit | edit source]
[1]https://is.muni.cz/th/lvg4z/Bakalarska_prace.pdf?so=nx
[2]http://biochemie.upol.cz/doc/skripta/imch/5_Monoklonalni_protilatky.pdf