Diskuse s uživatelkou:Malmstajn

Z WikiSkript

Archiv původní diskuse naleznete ZDE.

--Slepi 19. 11. 2009, 21:01 (UTC)


Nově vložené obrázky[upravit | editovat zdroj]

Hezký den!

Všimla jsem si, že jste do WikiSkript vložila několik velmi přehledných schemat z anatomie a histologie. Chvályhodné!!! Bohužel zatím ve WS neexistují články, do kterých by se daly tyto obrázky vložit - neměla byste chuť je založit (alespoň ve formě pahýlů)? : ) S pozdravem --Valtameri 28. 3. 2010, 19:26 (UTC)

Hezký večer, obrázky jsem přidala na přání Kotletky, která v blízké budoucnosti chystá dotyčný článek, nechala bych to tedy prozatím na ní. --Malmstajn 28. 3. 2010


Mrkněte na https://www.wikiskripta.eu/w/Portál:Anatomie#Topografick.C3.A1_anatomie ; ) Jsou tam! (Akorát jsem nevěděla jak přesně popsat tu druhou verzi obrázků, tak si to kdyžtak opravte.) Krásné Velikonoce! S pozdravem --Valtameri 4. 4. 2010, 19:37 (UTC)


Děkuji za spolupráci, provedla jsem jen maličkou úpravu. Hezký nedělní večer : ) --Malmstajn 4. 4. 2010, 19:45 (UTC)

Dovolím si poděkovat za úžasný obrázek k nemoci z kočičího škrábnutí. Doufám, že dotyčná kočička nebyla ke škrábání a kousání přílišně nucena ;-) --Nemekar 5. 4. 2010, 15:52 (UTC)
Děkuji za pochvalu, co se koťátka týká, byl spíše problém jeho zoubkům a drápkům uniknout :-) --Malmstajn 5. 4. 2010, 19:55 (UTC)

Wikičtyřlístek[upravit | editovat zdroj]

Wiki4lístek.png

Milá Věro,

Chtěl bych Vám poděkovat a vyslovit uznání za pilnou dodávku vlastních obrázků do WikiSkript. Jsem velmi rád, že jste vyslyšela proseb o ilustrování vložených materiálů a že jdete ostatním příkladem. Vlastní tvorba je nadmíru cenná a přitom vždy nesrovnatelně pracnější a náročnější, než "pouhé" vyhledání obrázků v jiných zdrojích. Doufám, že svým průkopnickým úsilím inspirujete ostatní, a hlavně, že v této chvályhodné činnosti budete pokračovat. Jako poděkování, prosím, přijměte aspoň symbolický čtyřlístek.--MUDr. Martin Vejražka, PhD. 5. 4. 2010, 17:32 (UTC)

Děkuji za velmi originální formu pochvaly, jen se marně snažím rozpoznat, jestli na obrázku je Dana Zátopková, nebo Barbora Špotáková  :-) Další obrázky jsou samozřejmě na cestě.

Hezký den --Věra 6. 4. 2010

Virové hepatitidy[upravit | editovat zdroj]

Ahoj, podívej se prosím na Diskuse:Virové hepatitidy. --Cooba 18. 4. 2010, 11:13 (UTC)

Ahoj, děkuju za upozornění, nějak jsem to přehlédla.. Hned jak budu volná, mrknu na to, mám toho teď moc..
Hezký večer --Malmstajn 19. 4. 2010, 19:48 (UTC)

Koniotomie[upravit | editovat zdroj]

Ahoj, díval jsem se na dva nové hezké obrázky a všiml si, že směr nářezu při koniotomii je na každém jinak, jednou vodorovně, jednou svisle. Je to tak záměrně a má to naznačit možnost provedení zákroku oběma způsoby, nebo jde o omyl? --Petr-Adam.jpg Petr A. Dohnálek -- redakce WikiSkript 28. 10. 2010, 21:17 (CEST)

Ahoj, dobrá otázka, také mě to zaujalo :-) Našla jsem to na dvou různých obrázcích různě, ale jestli si ze svého medicínského mládí pamatuju, tak koniotomie by měla být horizontálně, ne? Máš šanci to od někoho zjistit? Pro mě je to v současnosti dost mimo obor :-) Pak to u jednoho z nich hned napravím..
Díky Věra
Ráno jsem se za poklusu kouknul do Pokorného, řez má být vertikální. Z dob studií si matně pamatuji, že conus elasticus je třeba protínat vertikálně - rozčísnou se tím vlákna, při horizontálním protětí by se to špatně hojilo a navíc by porucha jeho napětí a zjizvení porušila napětí hlasivkových vazů, což by vedlo k afonii. Naproti tomu kůži a podkoží je možné protínat horizontálně, lépe to odpovídá štěpitelnosti kůže a zůstane menší jizva. Ale měl by to zkorigovat někdo fundovanější - pošlete prosím dotaz Kwjetkovi a zkuste i někoho z anatomů. Zdravím--Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 29. 10. 2010, 11:06 (CEST)
Díky za info, směr řezu jsem změnila a ještě pro jistotu zaslala dotaz anatomovi, na odpověď čekám. Věra
Mně se zase zdá, že nám na anatomii vyprávěli, že řez je nutno udělat horizontální, kolmo na směr štěpitelnosti vláken: prý se pak sama kontrahují a i bez vložení trubičky tak zůstane zející otvor do hrtanu. Naproti tomu při řezu vertikálním se mají vlákna zase vrátit k sobě a nemáme-li nic dutého, co bychom do dírky strčili, trpící se udusí. --Petr-Adam.jpg Petr A. Dohnálek -- redakce WikiSkript 30. 10. 2010, 17:19 (CEST)
Podle Doc. Báči z anatomického ústavu 3.lf by měl být řez podle štěpných linií - tedy kožní řez transversálně a konus podélně. Věra

Poděkování[upravit | editovat zdroj]

Ahoj Věrko,

moc děkuji za obrázek "perikardiocentéza"! Je perfektní. Moc si vážím toho, že jsi ho tak rychle a skvěle nakreslila!!

Příjemné odpoledne! Ondra --OK 18. 11. 2010, 14:50 (CET)

Ahoj Ondro, nemáš zač, jen jsem produktivně využila volné dopoledne :-) Měj se krásně --Malmstajn 18. 11. 2010, 15:13 (CET)

Úložiště obrázků[upravit | editovat zdroj]

Ahoj Věro, děkuji za krásné obrázky, jimiž přispíváš do WikiSkript. Rád bych se podělil o některé své postřehy:

  • Již nějakou dobu je možno vkládat přímo obrázky z Wikimedia Commons, stačí se na ně ze článku odkázat stejně jako by šlo o obrázek místní. Pokud soubor onoho jména ve WikiSkriptech neexistuje, program sám načte soubor s daným názvem z Wikimedia Commons.
  • Zkus prosím popřemýšlet, zda bys nechtěla své vlastní obrázky nahrávat přímo na Commons. Je to možné, pokud jsou dostupné pod svobodnou licencí (u Creative Commons tam nejsou dovoleny prvky „Neužívejte dílo komerčně“ a „Nezasahujte do díla“, které nicméně nejsou příliš vhodné ani ve WikiSkriptech). K nahrávání je nutno se registrovat, což je však snadné. Když si při registraci nastavíš coby jazyk češtinu, bude se tak mnoho věcí zobrazovat (včetně nahrávacích formulářů). Například kategorie jsou anglicky, ale i když neprovedeš kategorizaci zcela dokonale, někdo jiný to opraví, důležité je zakategorizovat alespoň přibližně správně.
  • Soubor se svobodnou licencí sice lze přebrat i z WikiSkript, nicméně pravděpodobnost, že jej tady někdo najde, je podstatně menší, než u mezinárodního projektu s téměř deseti miliony souborů a propracovanou kategorizací. Soubor nahraný na Commons je vhodné popsat i nějaký známějším jazykem, než je čeština, není to však rozhodně podmínkou, při správné kategorizaci jej uživatelé v případě potřeby najdou a užitek ze Tvé práce by tak byl mnohonásobně větší. Ve WikiSkriptech pak lze soubor užít zcela stejně jakoby byl nahraný sem.
  • Kdybys měla jakékoli dotazy, neváhej se na mne obrátit.

--Petr-Adam.jpg Petr Adam -- redakce WikiSkript 8. 4. 2011, 11:02 (CEST)

Jako ukázku jsem nahrál na Commons Tvůj obrázek Daniellův článek, díky čemuž jej bylo možno použít v arabské, japonské, polské a portugalské Wikipedii. --Petr-Adam.jpg Petr Adam -- redakce WikiSkript 8. 4. 2011, 11:42 (CEST)

Licencování souboru Soubor:Beer lambert1.png[upravit | editovat zdroj]

Milá Věro,

moc děkuji za velmi pohotové úpravy obrázku Soubor:Beer lambert1.png. Prosím ale ještě o maličkost: doplňte v Commons jeho licenci - jinak hrozí smazání souboru jako copyvia. Bohužel licenci nemohu opravit za Vás - pravidla Commons to neumožňují.

Mnohokrát děkuji--Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 15. 11. 2011, 18:02 (CET)