Rýma

Z WikiSkript
Rýma
common cold
rhinitis
nejběžnější akutní onemocnění člověka
nejběžnější akutní onemocnění člověka
Původce viry z rodu Rhinovirus, coronaviry, viry chřipky, adenoviry
Rizikové faktory prochladnutí
Inkubační doba 12–72 hodin
Klinický obraz bolest hrdla, ucpaný nos, opuchlá nosní sliznice, zvýšení sekrece, bolesti hlavy, tlak v oblasti tváře a ucha
Diagnostika běžně se nevykonává
Léčba symptomatická
Očkování není
Klasifikace a odkazy
MKN-10 alergická rýma J30
MeSH ID D012220


Infekčná nádcha (rýma, rhinitis alebo common cold = bežné nachladnutie) je najbežnejším akútnym ochorením človeka. Je spôsobená prevažne vírusmi z rodu Rhinovirus (tvoria viac ako polovicu prípadov). Asi štvrtinu prípadov spôsobujú coronavírusy, potom vírusy chrípky a adenovírusy.

Patogenéza a patogenita

Inkubačná doba infekčnej nádchy je 12–72 hodín (u rhinovírusov zvykne byť 2, u coronavírusov 3 dni). Medzi prvé príznaky patrí bolesť hrdla, upchatý nos, opuch nosnej sliznice, zvýšenie sekrécie (za nosný diskomfort zodpovedajú zápalové mediátory nie samotná vírová infekcia). K nim sa pridružujú bolesti hlavy, tlak v oblasti tváre a ucha, strata chuti a čuchu. V 30 % prípadov sa objavuje aj kašeľ a v 20 % zachrípnutie. Horúčka je neobvyklá.

Úloha prechladnutia

Empiricky infekčnej nádche často predchádza prechladnutie nôh. Patofyziologicky by sme to mohli vysvetliť tým, že prechladnutie končatín spôsobí reflexnú vazokonstrikciu ciev v nosnej sliznici, ktorá sa tým ochladí. Ak sa v tej dobe na nej nachádza rhinovírus, dochádza k jeho väčšiemu pomnoženiu (optimum je 33 °C, pri 37 °C hynú) a zároveň pri nižšej teplote sa znižuje aktivita riasinkového epitelu.

Coronavírusy

Patria do čeľade Coronaviridae. Sú to obalené RNA vírusy so špirálovou symetriou. Viriony sú lemované kúžeľovitými výbežkami. Na povrchu sa nachádza glykoprotein HE, ktorý sa viaže na bunkovú membránu a zodpovedá za hemaglutináciu a hemadsorpciu, a tiež odštiepuje acetylové skupiny. Obal obsahuje protein M. U ľudských coronavírusov dochádza k väzbe výbežkového glykoproteinu S na bunkový receptor – aminopeptidázu. Následne splýva vírusový obal a bunková membrána.

Okrem infekčnej nádchy spôsobujú časté ochorenia hospodárskch a domácich zvierat. U ľudí môžu vyvolať pneumóniu.


Coronavirus – původce SARS

SARS – syndróm akútneho respiračného zlyhania je tiež ochorenie spôsobené coronavírusom. Pôvodca SARS je však úplne odlišný od známych ľudských coronavírusov. Preto sa predpokladá, že sa k človeku dostal zo svojho zvieracieho hostiteľa – cibetky. (Vírus izolovaný zo zdravej cibetky bol takmer zhodný s pôvodcom SARS.) Ochorenie sa vyskytovalo hlavne v Číne, v Hongkongu a na Taiwane. Teda v oblastiach, kde sa mäso z cibetiek považuje za lahôdku. Vírus sa ľahko prenášal aj na ošetrujúci personál a leteckou dopravou sa rozšíril i do ďalších zemí – napr. Kanada. Účinná terapia zatiaľ nie je známa.


Epidemiológia

U malých detí je nádcha spôsobená najmä rhinovírusmi, zatiaľ čo u dospelých ju spôsobujú hlavne coronavírusy. K prenosu dochádza najmä kvapôčkami pri kýchaní, ale aj kontaminovanými predmetmi alebo kontaminovanými rukami napríklad na spojivku. Najvnímavejšie sú malé deti, ktoré sa nakazia nádchou priemerne 6-krát ročne. Nádcha sa častejšie vyskytuje v chladných obdobiach. Neliečená nádcha trvá približne 10 dní.

Diagnostika

Kultivácia rhinovírusov nie je potrebná, sérológia je typovo špecifická. Kultivácia coronavírusov ani sérológia sa bežne nevykonáva.

Liečba a prevencia

Liečba je spravidla symptomatická. Imunita je typovo špecifická a krátkodobá. Mnoho sérotypov (najmä u rhinovírusov) spôsobuje obrovské problémy pri vytváraní vakcíny. Zvyšovanie nešpecifickej odolnosti (napr. saunovaním) je diskutabilné.


Odkazy

Související články

Externí odkazy

Použitá literatúra

  • VOTAVA, Miroslav, et al. Lékařská mikrobiologie speciální. 1. vydání. Brno : Neptun, 2003. 495 s. ISBN 80-902896-6-5.