OOjs UI icon upload-ltr-progressive.svg   Ve středu 22. května 2019 se chystáme aktualizovat WikiSkripta. Chvílemi nebudou stránky dostupné a nebude možné editovat články. Dopřejte si studijní relax a držte nám palce. Do večera bychom měli mít hotovo. :-)

Vitamin E

Z WikiSkripta

Změněno.png
Vzorec vitaminu E

Vitamin E je název pro tokoferoly – skupinu chemických sloučenin, které mají různou biologickou aktivitu. Je potřeba pro vývoj svalstva, udržuje stabilitu nenasycených MK, chrání lipidy před oxidací → zajišťuje tím stabilitu membrán, je antagonistou vitaminu K.

Zdroj[✎ upravit | ☲ editovat zdroj]

Přirozené tokoferoly jsou syntetizovány pouze rostlinami. Je obsažen v potravinách s velkým množstvím nenasycených mastných kyselin (rostlinné oleje).

Doporučená dávka pro dospělé je podle DACH 2000[1] podle věku 12–15 mg ekvivalentů alfa tokoferolu.

Deficit[✎ upravit | ☲ editovat zdroj]

Nedostatek vitaminu E je znám jen v souvislosti s malabsorpcí tuků.

  • Klinický obraz – fokální nekróza jater a příčně pruhovaného svalstva, neurologické příznaky, sklon ke vzniku hemolytické anémie.
  • Nedonošenci se rodí s nedostatkem vitaminu E – ten se dává do souvislosti s výskytem krvácení do retiny a vývojem hemolytické anémie, podávání Fe příznaky hypovitaminózy zhorší. Podávání vitaminu E se ale neosvědčilo kvůli vyššímu výskytu krvácení do CNS. Také se vyskytuje fertilita, anémie a stařecké skvrny.

Nadbytek[✎ upravit | ☲ editovat zdroj]

Vitamin E je relativně netoxický. Velmi vysoké dávky (doplňky stravy > 800 mg/den) mohou inhibovat agregaci trombocytů, proto nedávat 2 týdny před a po operaci.

Odkazy[✎ upravit | ☲ editovat zdroj]

Reference[✎ upravit | ☲ editovat zdroj]

  1. Deutsche Gesellschaft für Ernährung, Österreichische Gesellschaft für Ernährung, Sweizerische Gesellschaft für Ernährungforschung, Sweizerische Vereinigung für Ernährung. . Referenzwerte für die Nährstoffzufuhr (DACH). 1. vydání. Frankfurt am Main : Umschau/Braus, 2000. 216 s. ISBN 3-8295-7114-3.