Diskuse:Münchhausenův syndrom

Z WikiSkript



Připomínky k článku[editovat zdroj]

Ad Baron Prášil[editovat zdroj]

Nemyslím si, že by se jednalo o případ Münchhausena. Baron prášil trpěl bájnou lhavostí, resp vypravěčstvím, pokud je mi známo. Je pravda, že jsem sice dílo nečetl, ale neslyšel jsem, že by něco simuloval. Nechce se k tomu někdo vyjádřit? Baron Prášil je spíš synonymem povídala, který trousí absurdní historky a zážitky. Jedná se o relativně nepodstatnou informaci, ale pokud to někomu uvízne v hlavě v této podobě, záměna "simulanta" za "lháře" by nejspíš nebyla šťastná. --JanKozinski (diskuse) 9. 6. 2020, 23:53 (CEST)

On je to vlastně hezký příklad toho, jak snadno může příliš pečlivý rozbor doslovného znění pojmu zastřít to, že skutečný význam pojmu je spojen s významným významovým posunem. Na aglické Wikipedii je k tomu zajímavá historický poznámka. Významový posun není nic neobvyklého, jen to občas zastírají někteří "lidoví filozofové" tím, s jakou chutí používají etymologické argumenty.--Jaromír Šrámek (diskuse) 12. 6. 2020, 08:53 (CEST)
Wow, díky moc, zase jsem o něco chytřejší. Myslím to vážně - tohle jsem nevěděl :-). Za mých mladých časů jsem občas udělal nějakou neplechu, tu a tam vysklil okno, a když jsem svému taťkovi říkal, jak se to "skutečně" stalo, tak se vždycky smál a říkal, že jsem Baron Prášil (nebo že se práší). Jenže mě stejně napadá protiargument. Spousta lidí to mohla slyšet ve stejné formě jako já, a nebo neslyšela vůbec, přičemž při googlení narazí na nesprávnou (resp. významně výrazově posunutou - jak jsi to formuloval) verzi. Samozřejmě, demonstrovat to zrovna u tohoto článku je nesmysl - jednak očekávám od studentů a absolventů medicíny určitou schopnost kritického myšlení, navíc nejde o nic, čím by někdo v praxi způsobil újmu, takže se dá říct, že souhlasím se vším, co jsi napsal. Ale je to pěkný námět pro diskusi - jak se stavět k situaci, kdy například použijeme nějaký pojem/fakt/výrok, který je všem studentům medicíny dobře znám, ale většina z nich si jej vykládá nesprávně. Samozřejmě, lze to napsat do závorek, ale ne všude je to možné nebo vhodné. Není to zrovna nejpalčivější téma, vím, ale přece jen bych se možná těmto obratům vyhnul, je-li to možné. Jsem přesvědčen, že to možné je. Ale je to jen můj názor a rád si přečtu Tvou reakci. S pozdravem --JanKozinski (diskuse) 12. 6. 2020, 09:09 (CEST)