Ebsteinova anomálie

Z WikiSkript

Srovnání polohy triskuspidální chlopně u normálního srdce a u srdce s Ebsteinovou anomálií
K diagnostice se využívá echokardiografie
Změny na EKG

Ebsteinova anomálie (MKN-10: Q22.5) je vrozená cyanotická srdeční vada, pro níž je charakteristická změna polohy trikuspidální chlopně (posunuta k srdečnímu hrotu), defekty papilárních svalů, a která je často asociovaná s defektem síňového septa. Úpon septálního cípu trikuspidální chlopně je posunut k hrotu srdečnímu. Tím dochází ke zvětšení pravé síně a zmenšení pravé komory, atrializaci pravé komory, trikuspidální chlopeň je insuficientní, což eventuelně vede k pravostrannému selhávání srdce.

V diagnostice poslouží jako metoda volby echokardiografie (prenatální i postnatální), typické jsou ale některé i změny na EKG a nachází se zde poslechový nález: systolický regurgitační šelest nad dolním sternem z trikuspidální regurgitace.

Terapie[upravit | editovat zdroj]

Asymptomatičtí pacienti musí být sledováni, operativní zákrok není nutný. Léčba vady u symptomatických pacientů (tj. rozvíjející se pravostranná srdeční insuficience, rozvoj arytmií, horšící se symptomy, jako je např. dušnost) je chirurgická. Její podstatou je uzávěr defektu septa síní a náhrada nebo plastika trikuspidální chlopně.


Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Související články[upravit | editovat zdroj]

Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]

  • VANĚK, Ivan, et al. Kardiovaskulární chirurgie. 1. vydání. Praha : Karolinum, 2003. 236 s. ISBN 8024605236.
  • HOLST, Kimberly A., Heidi M. CONNOLLY a Joseph A. DEARANI. Ebstein’s Anomaly. Methodist DeBakey Cardiovascular Journal. 2019, roč. 2, vol. 15, s. 138, ISSN 1947-6108. DOI: 10.14797/mdcj-15-2-138.