Fórum:Videokonference

Z WikiSkript

Zpět

Existuje celá řada šikovných nástrojů pro uspořádání videokonferencí či webinářů, zde si některé představíme.

Videokonference a webináře[upravit | editovat zdroj]

Výběr nástroje pro videokonferenci[upravit | editovat zdroj]

Typický počet účastníků Málo interakce – mluví a materiály sdílí převážně jen přednášející (např. přednáška s diskuzí na konci) Střední interakce – webináře, kde se střídá výklad a diskuse, účastníci několikrát sdílejí své obrazovky/materiály Vysoká interakce – webináře a workshopy, při nichž účastníci většinu času spolupracují mezi sebou, diskutují, společně vytvářejí psané a kreslené dokumenty
< 10 Google Hangouts
Skype
Discord
Jitsi
Google Hangouts
Skype
Adobe Connect Meeting
10–25 Jitsi
Teams
Teams
(Adobe Connect Meeting)
Adobe Connect Meeting
> 25 Jitsi
Zoom
YouTube Live
Jitsi
Adobe Connect Meeting
Zoom
Adobe Connect Meeting
Raději rozdělit na více skupin

Kontrola webkamery a mikrofonu předem[upravit | editovat zdroj]

Jednoduchý test lze provést v testovací videokonferenci na Zoomu: https://zoom.us/test

Další návody

Adobe Connect Meeting[upravit | editovat zdroj]

Connect ikona.png

K dispozici je několik instalací, odkazy níže

Plnohodnotný profesionální nástroj pro pořádání videokonferencí a webinářů. Je vhodný zejména pro současné spojení s větším počtem účastníků (více než 5).

Přidaná hodnota Adobe Meeting je v tom, že v něm lze rychle střídat několik různých druhů činností a hlavně tam jsou i nástroje na společnou tvorbu (sdílená tabule, společné psaní textu). Taková kombinace je unikátní, jinde by se muselo přepínat mezi několika různými nástroji.

Takže Adobe Meeting je vhodný zejména pro menší skupiny studentů (typicky kruh), kde se předpokládá vysoká míra interakce s účastníky.

Nabízí řadu funkcí, např.

 • přenos obrazu z kamery a zvuku z mikrofonu,
 • promítání powerpointové prezentace,
 • předávání obrazových, textových a dalších souborů,
 • psaní a kreslení na tabuli, dokreslování do obrázků,
 • výklad k obrázku s použitím ukazovátka,
 • pokládání otázek a sbírání odpovědí na ně, hlasování, jednoduché kvízy,
 • písemné chatování,
 • společnou tvorbu textu/poznámek,
 • rozdělení celé skupiny na několik sekcí, které chvíli pracují a komunikují odděleně, a pak jejich opětovné spojení.

Umožňuje dobře ovládat zvuk, aby se všichni slyšeli a současně se nepřenášel hluk z mnoha mikrofonů. Dovoluje střídat několik různých zobrazení podle toho, co je zrovna potřeba – např. jiné pro výklad s powerpointovou prezentaci, jiné pro diskusi apod.

Daní za profesionální nástroj s množstvím funkcí je méně intuitivní prostředí pro hostitele konference a delší čas potřebný pro přípravu. Pokud má v průběhu konference probíhat vše hladce a na vysoké úrovni, měl by se hostitel dobře seznámit s nástrojem (vyžaduje řádově 2–3 hodiny), promyslet, jaké funkce se budou během konference využívat, a konferenční místnost pro to připravit (řádově 1 hodina). I přesto, že Adobe Connect běží na mimořádně výkonném serveru mohlo by se v současné karanténní situaci stát, že by došlo v vyčerpání jeho kapacity. Proto bude třeba si prostor pro konferenci předem rezervovat, nebo využít některé alternativní možnosti pro vedení videokonferencí.


Servery Adobe Connect na 1. LF UK[upravit | editovat zdroj]

I přesto, že Adobe Connect v běží na mimořádně výkonném serveru, mohlo by se v současné situaci stát, že by došlo k vyčerpání této kapacity, nebo překročení maximálního počtu licencí, což je teď 500 uživatelů ve vešech konferencích současně. Proto je potřeba si prostory (kapacity) pro konferenci předem rezervovat.

Případný emailový kontakt je: webinare@cuni.cz

Doporučená nastavení pro snížení zátěže
 1. Při zakládání konference nenechávejte systém automaticky rozeslat pozvánky účastníkům. Místo toho rozešlete adresu konference e-mailem, nebo jej zveřejněte v SISu.
 2. Omezte počet hostitelů na max. dva v konferenční místnosti.
 3. Omezte počet přednášejících na max. jednoho v konferenční místnosti.
 4. Omezte počet účastníků s vyžádaným sdílením obrazovky na max. jednoho účastníka.
 5. Práva pro sdílení postupně předávejte tak, že vždy je nejprve jednomu účastníkovi odeberte a poté je přidělíte jinému účastníkovi.
 6. Při nedostatku výkonu zvažte, zda povolit všem účastníkům současně mikrofony, zda jim oprávnění nepřidělovat postupně. Naučte účastníky, aby se hlásili o slovo.
 7. Při nedostatku výkonu zvažte, zda neomezit počet povolených kamer v konferenci.
 8. Pokud možno nepoužívejte kreslení na Tabuli pro všechny účastníky současně.
 9. Pokud to není nutné, nezvyšujte nastavení kvality vysílaného obrazu kamery.
 10. Soubory nahrajte do konferenční místnosti předem, mimo dobu vysoké zátěže.
 11. Video soubory umístěte na streamserver a pro jejich přehrání použijte sdílený odkaz.
 12. Nahrávání webináře zní lákavě, ale v praxi dává problematické výsledky. Nejen, že velmi vyčerpává kapacitu serveru a datových linek, ale kvalita uloženého videa bývá v reálných podmínkách nízká.

Adobe Meeting Cloud[upravit | editovat zdroj]

Společnost Adobe nabízí dočasně Adobe Connect Meeting zdarma na 90 dní. Možnosti mohou využít skupiny do 25 lidí, kameru může sdílet současně 15 lidí. Chováním jde o nástroj totožný s Adobe Connect Meeting na našem serveru. Několik funkcí je omezeno, ale nepříliš podstatným způsobem - např. některé typy souborů nelze předem nahrát do konferenční místnosti, avšak lze je sdílet v průběhu konference. Hostitel konference se musí předem registrovat a vyčkat na potvrzující e-mail. Společnost Adobe slibuje, že má dostatečnou kapacitu pro zajištění služby. Registrovat se lze na adrese http://www.adobe.com/go/try_adobeconnect/ .

Více podrobností:


Alternativní Adobe Connect Meeting na Cesnetu[upravit | editovat zdroj]

Pokud by byla vyčerpána kapacita našeho Adobe Meeting serveru, je možné využít pdobnou službu na Cesnetu.

Konferenční "místnost" je třeba si předem zarezervovat. Přihlašování využívá edu.id (shiboleth)

Google Hangouts[upravit | editovat zdroj]

G hangout ikonaa.png

Malá a užitečná aplikace (či doplněk do prohlížeče Chrome) pro malou videokonferenci. Předpokladem je mít účet na Google a počítač s webkamerou, nebo notebook, či mobilní telefon. Je to vhodné pro konferenci do 10 lidí. Při větším počtu se někdy seká. Je příjemně odolná vůči pomalým linkám. Pokud je někdo z účastníků na mimořádně špatném připojení, obraz se nahradí jeho avatarem a zvuk běží dál. Komunikaci je možné doprovázet textovými poznámkami. Výhodou je mimořádně intuitivní prostředí – netřeba se cokoliv učit.

Zkušenost: Relativně jednoduchý komunikátor (video/audio/zprávy/desktop). Licence free, je potřeba jen účet na google/gmail (ale to naštěstí hodně lidí má). Má určitá omezení (neumí např. picture-in-picture), ale zase má slušně a stabilně vyřešené sdílení nejen obrazovky, ale i obrazu z jakékoliv vybrané aplikace (a přepnutí je velice rychlé). Ovládání intuitivní, plná integrace s google-kalendářem. Tj sekretářka jen nasype přednášky do sdíleného google-kalendáře (a zaškrtne volbu Hangouts) a student si pak jen klikne na odkaz a jede. Zkoušeli jsme i připojení v průběhu přednášky - zatím vždy bez problémů. Ověřená perfektní kompatibilita s Androidem ... moc cenné, koukat na přednášku/seminář jde prakticky z libovolného běžného smartphone/tabletu. Aktuálně má Hangouts limit na 25 připojených lidí, ale existuje (dříve) placená Hangouts Meet s větším limitem - ověříme stav.


Google Hangouts Meet[upravit | editovat zdroj]

G hangout ikona.png

Součást G Suite, který je pro akademické instituce zdarma. Plošné využití na úrovni univerzity zatím vázne na podepsání GDPR dohody.

Schůzky až pro 250 účastníků. Lze je plánovat v kalendáři, umožňují živé streamování i záznam. Problémem pro hromadné nasazení je, že by bylo potřeba vytvořit univerzitní, nebo fakultní doménu G Siute a v jejím rámci uživatelům přidělit nové (univerzitní/fakultní) účty (vznikne zmatek). Na UK používá takové řešení několik subjektů (NATUR, AS UK, ...) a jejich praxe přidělování účtů se liší. Nasazení ve velkém by se vyplatilo, pokud by byl tento nástroj preferovanou platformou vnitřní komunikace.

S obyčejným účtem se ke schůze můžete jen připojit. Nemůžete ji založit. Viz nápověda:

Až budete mít někdo praktickou zkušenost se zakládáním schůzky, dejte vědět.


Jitsi.org[upravit | editovat zdroj]

Jitsy ikona.png

Pro pořádání videokonferencí pro skupiny účastníků (od dvou do několika desítek) je možné využít některou z instalací Jitsi. Nástroj zahrnuje videokonferenci, sdílení obrazovky a chat. Je to zabezpečená webová aplikace, nevyžaduje zakládání účtu. Není třeba se registrovat, stačí si vymyslet společnou webovou adresu a začít konverzovat. Konverzaci lze po spuštění i zaheslovat, což zajistí, aby se do probíhající sekce nepřipojil nikdo mimo danou skupinu, která zná heslo.

Web umožňuje nainstalovat rozšíření do Google Chrome nebo aplikaci do počítače/mobilu. Není to ale nutné, vše běží i přes web. Běhá svižně, má dobře vybraný omezený počet nástrojů a nastavení. Spuštění konference, její nastavení a faktické zahájení je ve srovnání s jinými nástroji velmi rychlé a intuitivní.

Videohovory (fakultní Jitsi)[upravit | editovat zdroj]

Ikona videohovory.png 1. LF UK lokalizovala a provozuje vlastní server videohovorů Jitsi na adrese:

 • https://meet.lf1.cuni.cz/
 • Fakultní Videohovory (Jitsi) umožňují vytvářet jednoduché a kvalitní konference včetně sdílení plochy, chatu, přihlašování se o slovo a ukládání záznamu na Youtube.
 • Používejte prohlížeč Chrome!

Mobilní aplikace[upravit | editovat zdroj]

Chcete se účastnit Jitsi videokonference pomocí mobilní aplikace? Postup:

 • Nainstalujte si aplikaci Jitsi Meet pro Android nebo iPhone.
 • Hodnocení aplikace není valné, zvláště pro iPhone. Nicméně zkoušeli jsme to na Androidu a fungovalo to.
 • Přejděte do nastavení aplikace (ikona menu -> Settings), kde zadáte svoje "Display name", co se bude zpobrazovat ostatním účastníkům a jako "Server URL" použijte "https://meet.lf1.cuni.cz".
 • Vraťte se zpět na hlavní stranu aplikace, kde si můžete založit novou konferenci ("Enter room name") nebo přejít do některé z minulých, které si Váš telefon pamatuje.

Záznam na Youtube[upravit | editovat zdroj]

Jde vlastně o živé vysílání konference. Její záznam ovšem zůstane dostupný i po jejím skončení. Abyste mohli vysílat na Youtube, potřebujete streamovací klíč. Pro potřeby fakulty máme připraveno několik kanálů. Návod na streamování včetně informace, jak k těmto kanálům získáte streamovací klíče, najdete v tomto článku.

Můžete vysílat i na vlastní kanál, buď osobní nebo vhodnější je tzv. kanál značky. Kanál vytvoříte na adrese https://www.youtube.com/channel_switcher. Následně musíte kanál ověřit přes sms na https://www.youtube.com/verify a požádat o povolení live streamingu https://www.youtube.com/features?nv=1. Zpracování žádost trvá zhruba 24h. Streamovací klíč pak lze najít na adrese https://www.youtube.com/live_dashboard.

Skype[upravit | editovat zdroj]

Ikona skype.png Skype je komunikační nástroj od firmy Microsoft pro bezplatné videohovory a chat. Umožňuje videohovory zdarma až mezi 50 účastníky.

Připojujete se přes univerzitní Office 365?[upravit | editovat zdroj]

 1. Navštivte stránku https://office.com a přihlaste se svou fakultní nebo univerzitní adresou (otevře se vám přihlašovací formulář CAS univerzity).
 2. Stáhněte si aplikaci Skype pro firmy.
 3. Můžete volat a chatovat se všemi uživateli, kteří mají přístup do licence Office 365 na univerzitě. Ostatní účastníci ale musí mít také nainstalovanou a spuštěnou aplikaci.
 4. Můžete si volat i s jinými lidmi, stačí v aplikaci vygenerovat URL adresu, pomocí které se ostatní účastníci připojí.

Požíváte osobní účet Microsoft?[upravit | editovat zdroj]

Pokud máte účet u Microsoftu (licence Office, cloudové služby), pak máte i účet Skype. Stačí se přihlásit svým Microsoft účtem v aplikaci Skype (najdete ji ve Windows 10 v nabídce Start) nebo na adrese:

Volat a psát si můžete s ostatními uživateli služby Skype, kteří mají svůj osobní účet u Microsoftu. V aplikaci si můžete nechat vygenerovat odkaz, pomocí kterého se k hovoru připojí i lidé, kteří svůj účet na Skype nemají. Maximum je v takovém případě 50 účastníků.

Nemáte a nechcete používat účet Microsoft?[upravit | editovat zdroj]

Ani přednášející, ani studenti nemusí mít Skype účet a přesto si mohou volat.

 1. Navštivte stránku https://www.skype.com/en/free-conference-call/
 2. Tlačítkem si nechte vygenerovat odkaz pro anonymní konferenci.
 3. Odkaz nasdílejte ostatním lidem, se kterými si chcete volat.
 4. Ve smluvený čas se všichni připojte pomocí získaného odkazu.

Zoom[upravit | editovat zdroj]

Zoom ikona.png

Asi nejlepší videokonference poskytuje nástroj Zoom, zvláště ve své licencované verzi. Klient do webového prohlížeče se stáhne automaticky při prvním připojení k webináři Zoom. Je to výkonný videokonferenční systém, který umožňuje současně zobrazit kamery i více než sta účastníků (na několika obrazovkách). Unikátní je rovněž možnost širokého nastavení. Má možnost nahrávání celého sezení a následné uložení ve formátech mp4 (video), m4a (audio) a txt (chat). Vzniklou nahrávku pak lze distribuovat na videoserverech univerzity, na YouTube, Vimeo a podobně. Ve free-verzi má limit na 40 minut, po kterých se videokonference přeruší. Pro účely výuky je licencovaná verze nezbytností.

Zoom je pro uživatele z UK k dispozici na dvou serverech:

https://cesnet.zoom.us[upravit | editovat zdroj]

 • Instalace na serverech Cesnetu.
  • Cesnet navýšil počet licencí o 2500.
  • Klient je k dispozici i pro ruční stažení zde.
  • Pokud potřebujete více než 40 minut, lze si na Cesnetu domluvit mailem (vidcon@cesnet.cz) speciální licenci.

https://dl.cuni.cz/zoom[upravit | editovat zdroj]

Vlastní instalaci Zoom používá např. Lékařská fakulta v Plzni a komunita soustředěná kolem ní.

Tým podpory uživatelů reaguje zpravidla do 24 hodin. Kromě obecných zdrojů je k dispozici dedikovaný web e-learningové podpory LFP. Informace na tomto webu jsou průběžně aktualizované. Před zadáním dotazu na podporu je vhodné tyto stránky projít (zejména sekci Časté dotazy) – mnohé odpovědi tam uživatelé získají daleko rychleji.

Po předchozí domluvě je podpora dostupná také formou vzdálených konzultací (přes ZOOM, telefon).

Bezpečnostní problémy Zoom[upravit | editovat zdroj]

Zpět

Microsoft Teams[upravit | editovat zdroj]

Teams ikona.png

Teams jsou zjednodušený systém pro správu výuky, který umožňuje práci s "třídou". Založíte Class, přidáte účastníky, sdílíte poznámky, zadáváte testy, domácí úkoly, skupinové projekty. Teams umožňují zadávat domácí úkoly a známkovat je. Teamsy jsou připravené na kooperaci s jinými službami, např. Moodle, YouTube, atd. Učitel i student mohou pro práci využít jak aplikaci tak webovou službu (portal.office.com).

Kvalitní návod pro Teams je k dispozici i na fakultním webu.

Webová stránka pro přihlášení do služby (tři různé adresy – jedna stejná služba)

Instalace[upravit | editovat zdroj]

Potřebujete nainstalovat MS Teams do PC? Následujte tento odkaz. Aplikace Teams na počítači se může hodit. Webová aplikace sice funguje taky, ale má svoje omezení. (Některé méně zásadní věci v ní nejdou nastavit.)

Přihlášení[upravit | editovat zdroj]

Na učitel i student přihlašují účtem ve tvaru 12345678@cuni.cz (kde 12345678 je ITIC/ISIC - identifikační číslo). Autentizace uživatelů probíhá přes CAS.

Plánování[upravit | editovat zdroj]

Učitel si v kalendáři může vytvořit událost (online meeting), přizve minimálně jednoho účastníka (kolegu, jinak se to neuloží) a odešle. Oslovenému kolegovi přijde pozvánka s odkazem, který pak lze nasdílet studentům. V položce menu "Meeting Options" nastavíte parametry schůzky. Nastaví se kdo prezentuje, kdo může ztlumit mikrofony a pod. Jako přednášející si na PC vypnete vše zbytečné (mail, chaty, vše co nepotřebuje). Zapnete nahrávání (start recording). Nahrané video se objeví v chatu (jako link). Ten jde rozeslat.

Přidávání studentů do kruhu[upravit | editovat zdroj]

Přidávání studentů: V MS Teams je možné přidávat kontakty velice snadno. Začnu psát jméno studenta/zaměstnance nebo univerzitní id a začnou se mi objevovat ve vyhledávání, funguje to výborně. Takže není problém studenty přidat. Pokud nechcete přidávat ručně jednoho po druhém, pošlete přes SIS kód a pomocí toho se studenti připojí. Studenti se snaží pomoci a nabízejí možnost připojit se k jimi vytvořenému kruhu. Znamená to, že nějaký student bude na začátku v roli učitele (tvůrce = vlastníka týmu). Tento student bude muset dát stejná oprávnění skutečnému učiteli a ten pak bude muset odebrat tato oprávnění studentům, kteří je mají také (minimálně původní tvůrce týmu), a udělat z nich studenty (členy týmu). Podle vyjádření podpory Microsoftu to lze, ale pokud je učitel schopen si vytvořit tým sám, je to jednodušší. Studenti jsou nicméně připraveni pomoci při rozjezdu výuky v tomto prostředí.

Kanály[upravit | editovat zdroj]

Kanály v MS Teams umožňují vytvoření oddělených menších skupin v rámci týmu. Pokud tedy existuje tým pro určitý předmět (např. anatomie), lze vytvořit kanály pro jednotlivé kruhy. Podrobný návod pro vytváření kanálů naleznete zde: Soubor:Zakládání kanálů a přidávání členů.pdf

Meeting[upravit | editovat zdroj]

Součástí Teamsů je online Meeting, což je videokonferenční nástroj pro max. 250 účastníků. Umožňuje pořádání videokonferencí ve vysokém rozlišení, se sdílením obrazovek, prezentací a interaktivních tabulí. Učitel při meetingu nasdílí studentům buď svoji plochu (nedoporučuje se, neboť mohou vyrušovat různé systémové hlášky), nebo prezentaci, nebo jedno okno aplikace, může sdílet tabuli (ale to funguje jen v aplikaci, nikoliv při přihlášení přes web), vykládá přes mikrofon, skončí, vypne nahrávání a nasdílí studentům.

V reálném životě nejde nechat povolenou plnou interaktivitu velkému počtu účastníků, protože narazíte na problémy s rychlostí připojení a výkonem počítačů účastníků. Proto je rozumné omezit datové toky např. vypnutím kamer studentů a omezením interakce na naplánované chvíle. MS Teams jsou dostupné v rámci licenčního programu pro UK.

Vzdálená pomoc[upravit | editovat zdroj]

Při sdílení obrazovky mezi uživateli si mohou účastníci hovoru navzájem pomáhat na svých počítačích. Tj. pedagog může převzít řízení počítače a vzdáleně ovládat studentův počítač (pomoci upravit text ve Wordu, spustit správný program, ukázat postup apod.). Stejně tak mohou počítačově zdatnější studenti pomoci pedagogům s nastavením programu k videohovoru apod.

 • Stačí nasdílet plochu a stisknout tlačítko „předat řízení“.
 • Nápověda na YouTube.

Nápovědy[upravit | editovat zdroj]

Zkušenosti[upravit | editovat zdroj]

Zkušenost: Graficky a obsahově zajímavý nástroj, za kterým stojí robustní infrastruktura. Ale má bohužel typické MS-problémy - poněkud nepredikovatelné chování. Občas někdo "odpadne" a nejde najít důvod "proč", nebo ho opět rychle připojit zpět. I tak je tento nástroj použitelný, jen se nesmíte nechat rozhodit případnými problémy. Prostě s nimi počítejte.

Zkušenost z velkého semináře: Při 110 účastnících mají slabší a hůře připojené počítače problém s datovým tokem. Zvláště pokud si víc lidí nechá zapojenou kameru. Přednášející může studentům centrálně ztišit mikrofony, ale nemůže je donutit, aby si je zase sami nezapnuli (musí se to s nimi domluvit). Doporučení je při větších skupinách vypnout kamery studentů (učitel to může udělat pomocí volby: Turn off incoming video).

Při nahrávání videokonference může být výsledek ovlivněn pořadím úkonů. Zatímco postup nahrávání konference: 1) zahájit záznam 2) zahájit sdílení obrazovky 3) zastavit sdílení obrazovky a poté 4) zastavit záznam, dává správný výstup. Tak postup: 1) zahájit sdílení obrazovky 2) zahájil záznam 3) zastavil záznam a poté 4) zastavil sdílení obrazovky vytvoří video bez sdílení obrazovky, pouze se zvukem komentáře. Více o tomto problemu zde: https://answers.microsoft.com/en-us/msoffice/forum/all/recordings-of-microsoft-teams-meetings-do-not/5634d56f-cc89-4934-b5d3-4137fe30e47a?auth=1

Novinky[upravit | editovat zdroj]

V souvislosti s koronavirem vzrostl počet uživatelů Teams o 44% za týden.

 • Microsoft uvedl 20.3. nové vlastnosti Teams:
  • potlačení okolního hluku při meetingu zvyšuje srozumitelnost.
  • nově je v Teamsech možnost přihlásit se "zvednutím ruky"
  • Zdroj

Omezení a známé problémy[upravit | editovat zdroj]

Ne všechny prohlížeče jsou plně kompatibilní. Např. Firefox nezobrazuje video. Pro udržení datového toku v rozumných mezích je vhodné vyzvat studenty k interakci jen ve vybraných momentech. To že je kapacita systému (výkon PC, datové toky) vyčerpaná poznáte podle výpadků zvuku a obrazu, nebo podle rozmazaného obrazu (systém použil pro přenos videa zvláště úsporný kodek). Meetingy od 10 účastníků výše to chce přísně organizovat, vypínat kamery a mikrofony.

YouTube Live[upravit | editovat zdroj]

Youtube live ikona.png

Jde o živý streaming videa. Lidé tam mohou chatovat, ale dotazy a interakci s publikem je třeba zajišťovat pomocí jiného nástroje, např. Sli.do. Výhodou je, že Sli.do integrovat jde přímo do youtubového streamu, takže pro lidi navenek to vypadá jako jedno prostředí, kde se děje vše.

Pro potřeby fakulty jsme založili následující kanály:


Na tyto kanály je možné živě vysílat a také tam nahrávat již hotová videa. Přehledný návod, jak na to, naleznete ZDE.

Zkušenost: Licence je aktuálně plně free, jen se hůře nastavuje přístup k videu (je to součást google-kanálu a je to tedy plně veřejné, osobně bych to viděl jako výhodu, ať se klidně koukají i medici z jiných fakult, ale někomu se tento liberální přístup nemusí líbit). Je to vhodné pro více lidí. Současně s živým vysíláním se dělá na Youtube-live záznam, takže si přednášku mohou studenti prohlédnout i později. Video jde celkem jednoduše i exportovat do MPEG, pak ho můžeme dát na fakultní streaming-server. K připojení není potřeba ani google-účet. Pro slušný efekt je vhodné, aby se přednáška živě střihala ... máme na to VMIX64. Ale po celou dobu přednášky u té sw-střižny samozřejmě musí sedět člověk a dávat pozor (takový kameraman+režisér v jedné osobě). Na druhou stranu ... odpadá post-processing. Umíme do sebe živě střihat jak obraz přednášejícího (včetně zoomu), tak jeho přednášku popř. obraz z tabule. A když seženeme grabovačku funkční pod Win10 ... tak snad i obraz z vizualizéru (operační nástroje popř. podobné "hmotné" ukázky). Přístup k přednáškám ... stačí zveřejnit adresu youtube-kanálu a tam se vždy objeví běžící "live" (velká výhoda, není potřeba zveřejňovat nějaké unikátní linky pro každou přednášku). Limit na paralelně "koukající" fakticky není ... někde jsem zahlédl 100.000 lidí, to by měl být dostatečný limit :-)

8x8[upravit | editovat zdroj]

8x8 ikona.png

Služba 8x8 je jednou z nejjednodušších videokonferenčních platforem. Služba funguje bez nutnosti přihlášení nebo zakládání účtu a je zdarma. Platforma nabízí možnost uspořádání konference skrze webové rozhraní, nebo přes staženou desktop aplikaci pro Windows, Mac, mobilní zařízení Iphone, Android.

Webová stránka pro používání služby: https://8x8.vc/

Možnosti přihlášení[upravit | editovat zdroj]

 • Režim bez přihlášení: pro spuštění konference není nutné se nijak registrovat ani přihlašovat. Stačí zadat název konference a konferenci spustit. Server vytvoří místnost a nabídne Vám odkaz pro sdílení mezi Vaše studenty.
 • Režim přihlášení k vlastnímu účtu: vytvořením vlastního účtu získáte další rozšiřující možnosti jako je nahrávání konference, správu místností, vlastní doménu a synchronizace s google kalendářem.

Podporované prohlížeče[upravit | editovat zdroj]

 • Chrome podporováno aktuální a předchozí verze
 • Firefox podporováno aktuální a předchozí verze
 • Safari omezená podpora Safari 11 and Later
 • Edge (with Chromium) omezená podpora 79.0.309 and Later
 • Internet Explorer není podporováno

Podporované operační systémy[upravit | editovat zdroj]

 • MacOS 10.13 nebo novější
 • Windows 10 nebo novější
 • iPad iOS 12 nebo novější
 • Android tablet Android 5 nebo novější

Klíčové funkce[upravit | editovat zdroj]

Bez přihlášení ke svému účtu[upravit | editovat zdroj]
 • Sdílení obrazovky
 • Možnost přihlásit se o slovo
 • Chat
 • Možnost ztišit všechny mikrofony (správce)
 • Live stream na Youtube
Po přihlášení ke svému účtu získáte navíc[upravit | editovat zdroj]
 • Synchronizace s google kalendářem
 • Používání vlastní domény pro vaše konference
 • Správu naplánovaných a již proběhlých konferencí
 • Nahrávání prezentace
 • Následné uložení nahrávky na servery 8x8, nebo do vašeho Dropboxu

Maximální počet účastníků konference[upravit | editovat zdroj]

Současné maximum účastníků v jedné konferenci je 50. je zde ale možnost rozšíření skrze YouTube live stream. Zde se ale bude jednat pouze o pasivní pozorování přenosu bez možnosti být aktivním účastníkem konference. V současné situaci, kdy jsou video-konferenční platformy přetíženy v důsledku obrovské poptávky po tomto směru výuky, může dojít k snížení počtu uživatelů, nebo k nenadálým problémům.

Návod[upravit | editovat zdroj]

Návod k používání platformy naleznete ZDE

Cisco Webex[upravit | editovat zdroj]

Ikona webex.png

Cisco Webex je komunikační nástroj pro webové videokonference. Umožňuje videohovory, chat, sdílení obrazovky. V základní verzi je zdarma[1], přičemž v souvislosti s pandemií došlo k navýšení možností: umožňuje spojení až 100 lidí bez limitu délky trvání konference (dříve bylo možné hovořit jen mezi 50 účastníky po dobu maximálně 40 minut).

Zkušenosti: Obvykle velmi svižný nástroj s kvalitním videem a audiem. Využívají jej vlády, orgány státní správy a samosprávy, mnohé evropské úřady (osobní zkušenost). V průběhu pandemie prudce narostlo využití nástroje[2], tak se zejména v plánu zdarma začaly konference trochu zasekávat, ale i tak jde o příjemný nástroj. Nejsem si jistý, zda může hostitel tlumit mikrofony účastníků. Nevýhodou je, že jde o externí nástroj bez autentizace v CAS, neumožňuje hlasování.