Verukózní karcinom

Z WikiSkript

Carcinoma verrucosum

Verukózní karcinom (Carcinoma verrucosum) je vysoce diferenciovanou variantou spinocelulárního karcinomu kůže, který se vyznačuje pomalým růstem a bradavičnatým povrchem.

Patří mezi invazivní karcinomy, ale má velmi malou tendenci k metastazování.

Epidemiologie[upravit | editovat zdroj]

Vyskytuje se hlavně u starších pacientů v oblastech s jizvami, chronických ran a při chronické žilní insuficienci. V některých případech je prokázána asociace s HPV 6 a 11.

Klinický obraz[upravit | editovat zdroj]

Rozlišují se čtyři formy, převážně dle lokalizace.

Klinický obraz Výskyt
1. Epithelioma cuniculatum Velký květákovitý útvar prostoupený tunely a kryptami, později se dá z útvaru vytlačit mazlavý materiál. Může dojít až k poškození metatarzálních kostí. Nejčastěji u starých mužů na ploskách nohou.
2. Papillomatosis cutis carcinoides (Kožní verukózní karcinom) Ohraničená ložiska až velikosti dlaně s hyperkeratózou a květákovitými vegetacemi, které se léta nehojí. Na bércích v místech s CHŽI nebo v okolí vředů.
3. Floridní orální papilomatóza Na sliznici leukoplakická ložiska s papilomatózním povrchem. Může prorůstat až do mandibuly a způsobovat potíže při jídle a mluvení. Predispozičně působí špatná ústní hygiena, alkoholismus, tabakismus. Povrch dutiny ústní, rty, larynx.
4. Obrovské kondylomy (Buschkeho-Löwensteina) Šedivé až růžové přisedlé květákovité útvary. Chovají se velmi invazivně. Na penisu, vulvě a perianogenitálně.

Diagnóza[upravit | editovat zdroj]

Histologická. Jedná se o asymetricky proliferující útvar do epidermis. Obsahuje rohovinou naplněné krypty.

Terapie[upravit | editovat zdroj]

Chirurgická léčba je nutná. Doplňuje se o radioterapii, chemoterapii, laserovou destrukci nádoru, popř. celkovou léčbu retinoidy, interferony.

Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Související články[upravit | editovat zdroj]

Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]

  • ŠTORK, Jiří, et al. Dermatovenerologie. 1. vydání. Praha : Galén, Karolinum, 2008. 502 s. ISBN 978-80-7262-371-6.