Bolusové kalkulátory

Z WikiSkript

Bolusové kalkulátory používáme jako součást léčby pacientů s diabetem. Pomáhají při výpočtech dávek inzulínu na základě hladiny glukózy v krvi, množství uhlohydrátů v jídle, složení stravy a dalších faktorech.

Bolus[1][upravit | editovat zdroj]

Termín bolus označuje jednorázovou dávku kterou podáváme podané konkrétní výživy či léku, u diabetu konkrétně inzulínu. Inzulín podáváme intravenózně a výživu podáváme v tekutém složení pomocí sondy.

Opakem bolusu je kontinuální (nepřetržité) podávání léků.

Ukázka bolusového kalkulátoru využitého v diabetologické praxi[2]

Druhy bolusových kalkulátorů[3][4][5][6][7][8][9][upravit | editovat zdroj]

V diabetologii se používá mnoho různých druhů bolusových kalkulátorů, které se navzájem liší typem použití a způsoby funkce.

Inzulínové pumpy[upravit | editovat zdroj]

Bolusový kalkulátor v inzulínových pumpách, je nejčastěji vyžívaná funkce a druh bolusové kalkulace. Tato funkce umožňuje uživatelům zadat informace o jídle, hladině glukózy a životním stylu, aby inzulínová pumpa mohla vypočítat a podat vhodnou bolusovou dávku inzulínu. Tato funkce je navržena k optimalizaci kontroly hladiny cukru v krvi a zjednodušení procesu správy inzulínu.

Bolusové kalkulátory mají mnoho funkcí, mezi které patří:

Vstupní údaje[upravit | editovat zdroj]
  • Množství uhlohydrátů: Uživatel zadává množství požitých sacharidů v potravně během dne, které mají na hladinu cukru v krvi zasadní vliv.
  • Hladina glukózy v krvi: Možnost zadání aktuálně změřené hodnoty glukózy v krvi pro přesný výpočet bolusu.
  • Citlivost na inzulín (ISF): Je to faktor, který udává o kolik se snížila hladina cukru v krvi po podání jednotky inzulínu nitrožilně. (např. ISF 50 znamená, že hladina cukru v krvi klesla o 50mg/dl.). Citlivost je ovlivněna tělesnou hmotností, metabolismem, aktivitou a životním stylem.
  • Doba působení inzulínu.
Výpočet dávky[upravit | editovat zdroj]
  • Výpočet bolusu na základě množství přijatých uhlohydrátů v potravě.
  • Korekce hyperglykémie: Pokud je hladina glukózy příliš vysoká, bolusový kalkulátor vypočte korekční dávku, která se podává k dosažení cílové hodnoty glukózy v krvi.
Potvrzení a zpětná vazba[upravit | editovat zdroj]
  • Doporučení dávky: Doporučení, či v novějších verzích podání, podání bolusové dávky inzulínu vypočítané pomocí hladiny glukózy v krvi nebo přijmu sacharidů v potravě. Výpočet bere v úvahu citlivost na inzulín.
  • Potvrzení uživatelem: Uživatel potvrdí že chce vypočtenou bolusovou dávku inzulínu podat. Po potvrzení pacient provede podání inzulínu pomocí inzulínové pumpy. (či popřípadě jiným zařízením.)
Historie a sledování[upravit | editovat zdroj]
  • Záznamy: Bolusový kalkulátor ukládá informace o provedených bolusových dávkách, zaznamená veškeré údaje zadané uživatelem (příjem uhlohydrátů, hladinu glukózy v krvi, ISF, bolus, atd.) a zaznamenává potvrzení uživatele o podání inzulínu. Historii si může prohlédnout pacient i jeho lékař pro zlepšení či rekapitulaci průběhu léčby diabetu.
Individuální nastavení[upravit | editovat zdroj]
  • Bolusový kalkulátor umožňuje uživatelům nastavit individuální údaje pro měření a záznam. (např. preferované jednotky měření glukózy (mg/dL nebo mmol/L), časové zóny pro záznam dat a mnoho dalších.)

Při používání bolusového kalkulátoru je důležité pravidelně aktualizovat údaje a informovat svého lékaře o jakýchkoli změnách zdravotního stavu, aby bylo možné optimalizovat nastavení inzulínové pumpy. Je také důležité se seznámit s funkcemi své konkrétní inzulínové pumpy a věnovat pozornost pokynům od výrobce.

Mobilní aplikace a Webové kalkulátory[upravit | editovat zdroj]

Bolusový kalkulátor v mobilních aplikacích a na webech pro diabetiky slouží k výpočtu a správě bolusových dávek inzulínu na základě různých faktorů, jako jsou množství uhlohydrátů ve stravě, aktuální hladina glukózy v krvi a individuální citlivost na inzulín jak tomu je u inzulínových pump. Tyto aplikace jsou užitečné pro lidi s diabetem, kteří chtějí monitorovat a spravovat svou hladinu cukru v krvi a optimalizovat dávky inzulínu.

V poslední době došlo k velkému rozšíření jak webových, tak mobilních aplikací pro pacienty, které jim pomáhají s kompenzací diabetu (např. bolusové kalkulátory – výpočet dávky inzulinu k jídlu či korekci hyperglykemií) či selfmonitoringem glykemií, krevního tlaku, dyslipidemií apod. Aplikace umí spočítat množství sacharidů, tuků a bílkovin v přijaté stravě třeba i načtením kódů potravin, vést si deníček příjmu a výdeje energie, pitného režimu apod. K dispozici jsou také chytré hrnce a pánve, které jsou propojeny s aplikacemi v mobilním telefonu, což lidem usnadňuje proces přípravy stravy vč. zhodnocení obsahu jednotlivých živin.

Při výběru mobilní aplikace či webu pro bolusový kalkulátor je důležité vzít v úvahu uživatelské rozhraní, spolehlivost a podporu od vývojářů. Dále je vhodné konzultovat s odborníkem na diabetes ohledně vhodnosti a přesnosti dané aplikace či webu.

Doba působení inzulínu[4]

Při používání webových kalkulátorů je důležité dbát na bezpečnost dat a věnovat pozornost spolehlivosti poskytovaných informací.

Mobilní aplikace:[upravit | editovat zdroj]
  1. Diabetesdagboka
  2. MySugr
  3. Glucose Buddy
  4. BG Monitor Diabetes
  5. BG Monitor
Webové aplikace:[upravit | editovat zdroj]
  1. Diasend
  2. myDiabetes
  3. SugarStats
  4. GlucoseBuddy.com

Manuální kalkulátory[upravit | editovat zdroj]

Manuální bolusové na rozdíl od elektronických umožňují pacientům s diabetem ručně vypočítat bolus na základě stejných faktorů jako u inzulinové pumpy. Elektronické inzulínové pumpy a mobilní aplikace poskytují automatizované bolusové kalkulátory, někdy se preferuji pro léčbu diabetu spíše manuální výpočet.

Zde jsou některé obvyklé prvky manuálních bolusových kalkulátorů:

Výpočet dávky:[upravit | editovat zdroj]
  • Provádí se ruční výpočet dávky inzulínu pomocí vzorců nebo metod poskytnutých lékařem nebo diabetologem.
  • Pokud je hladina cukru v krvi vyšší než cílová pacient podá dávku inzulínu.
  • Inzulíno-sacharidový poměr (ISP) - uvažujeme CIR (Carbohydrate-to-Insulin Ratio), platí pravidlo 350 (g) sacharidů pokryje 1 UI inzulinu.
  • Korekční faktor (KF) -uvažujeme ISF, platí pravidlo 110 (mmol/l) na 1 UI sníží glykémi
Záznamy a sledování[upravit | editovat zdroj]
  • Uživatel manuálně zaznamenává provedené bolusové dávky, množství uhlohydrátů a další relevantní informace do diabetologického deníku
Vizualizace a grafy[upravit | editovat zdroj]
  • Někteří lidé mohou vytvářet ruční grafy a vizualizace pro sledování trendů v hladině cukru v krvi.

Manuální bolusové kalkulátory vyžadují, aby pacienti byli schopni správně vypočítat dávky inzulínu a měřit svou hladinu cukru v krvi. Při používání manuálního výpočtu bolusu je vhodné pravidelně konzultovat s lékařem nebo diabetologem.

Chytré hodinky a zařízení pro sledování zdraví[upravit | editovat zdroj]

Některé chytré hodinky a zařízení pro sledování zdraví také obsahují funkce bolusových kalkulátorů, což umožňuje uživatelům snadný, rychlý a nepřetržitý přístup k informacím a správě inzulínu.

Chytré hodinky a zařízení pro sledování zdraví poskytují přenosný a diskrétní způsob správy inzulínu a monitorování hladiny cukru. Před používáním těchto zařízení je však vždy důležité ověřit jejich kompatibilitu s konkrétním typem inzulínu a dalšími diabetickými nástroji.

Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Související články[upravit | editovat zdroj]

Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]

  1. Bolus. Online. Medicína, nemoci, studium na 1. LF UK. Dostupné z: https://www.stefajir.cz/bolus. [cit. 2024-01-25].
  2. MYSUGR. FAQ Bolusový kalkulátor. Online. © 2022. Dostupné z: https://support.mysugr.com/hc/cs/articles/360022043579-Jak-pracuje-bolusov%C3%BD-kalkul%C3%A1tor-. [cit. 2024-01-19].
  3. POUŽITÍ INZULÍNOVÉ PUMPY A GLUKÓZOVÝCH SENZORŮ U PACIENTŮ S DIABETEM LÉČENÝCH INZULÍNEM [online]. 2019 [cit. 2024-01-19]. Dostupné z: https://www.diab.cz/dokumenty/CDS_technologie.pdf
  4. a b POUŽITÍ KALKULÁTORU BOLUS WIZARD POMOCÍ SYSTÉMU MINIMED 640G. Online. 2016. Dostupné z: https://www.diapozitiv.cz/wp-content/uploads/2021/03/2017011_MDT_BolusWizard_CZ_A4.pdf. [cit. 2024-01-19].
  5. Technologie pro léčbu inzulínem. Online. 2020. Dostupné z: http://www.albertov.cz/wp-content/uploads/2020/12/ADIATECH-2-2020-Mu_corrA.pdf. [cit. 2024-01-19].
  6. Technologie pro inzulinoterapii [online]. 2020 [cit. 2024-01-19]. Dostupné z: http://www.albertov.cz/wp-content/uploads/2020/12/ADIATECH-2-2020-Mu_corrA.pdf
  7. Telemedicína v diabetologii [online]. 2022 [cit. 2024-01-19]. Dostupné z: https://casopisvnitrnilekarstvi.cz/pdfs/vnl/2022/03/01.pdf
  8. OPENAI. ChatGPT-4. AI program. Dostupné z: https://openai.com/blog/chatgpt. [citováno 2024-01-25].
  9. 1. praktická úloha, Vedení diabetického deníku Diabetesdagboka. Online, zadání úlohy pro započet, vedoucí Karolína Peterková. FBMI ČVUT: FBMI ČVUT, 2023. Dostupné z: file:///C:/Users/42072/AppData/Local/Microsoft/Windows/INetCache/Content.Outlook/SW38LS11/1.praktick%C3%A1%20%C3%BAloha%20ADIATECH%20ZS%202023_24%20(003).pdf. [cit. 2024-01-25].