Esenciální mastné kyseliny

From WikiSkripta

Lidský organismus dokáže molekulu mastné kyseliny desaturovat maximálně na pozici 9. uhlíku.
Pokud se dvojná vazba nachází dále, tělo ji vytvořit neumí a takové mastné kyseliny musíme přijímat v potravě a nazýváme je esenciální mastné kyseliny.

Kyselina linolová[edit | edit source]

Kyselina linolová je tvořena osmnácti uhlíky a dvěma dvojnými vazbami. Cis dvojné vazby jsou v polohách 9 a 12, a proto je označována jako ω-6.
Nachází se především v rostlinných olejích, například slunečnicovém. Má prozánětlivé účinky, stejně jako jiné ω-6 mastné kyseliny, a zvyšuje hladiny některých lipidů v plazmě.
Kyselina linolová se využívá při biosyntéze kyseliny arachidonové.

Kyselina arachidonová[edit | edit source]

Kyselina arachidonová je tvořena dvaceti uhlíky a čtyřmi dvojnými vazbami, také se jedná o ω-6 mastnou kyselinu. Funguje jako důležitý prekurzor biologicky aktivních látek – eikosanoidů (prostaglandiny, prostacykliny, leukotrieny a tromboxany).
Kyselina arachidonová

Kyselina α-linolenová[edit | edit source]

Kyselinu α-linolenovou tvoří osmnáct uhlíků a tři dvojné vazby. Cis dvojné vazby se nachází v polohách 9, 12 a 15, proto je označována jako ω-3. Nachází se především v rybách a mořských živočiších. Snižuje hladinu cholesterolu a TAG v těle a snižuje tak riziko kardiovaskulárních onemocnění, má i protizánětlivé účinky.