Regio cruris

Z WikiSkript

Regio cruris je topografický útvar, který má tvar distálně se zužujícího kužele. Útvar je ohraničen proximálně pomocí transversální roviny v úrovni tuberositas tibiae a distálně rovinou nad kotníkem.

Řez bércem

Rozdělujeme útvar na regio cruris anterior a regio cruris posterior. Hranicí mezi předním a zadním bércem je tibie, membrana interossea, fibula a septum intermusculare cruris posterioris.

Regio cruris anterior[upravit | editovat zdroj]

Kůže je zde středně silná a porostlá chlupy. V podkoží na anteromediální straně nacházíme v. saphena magna, která probíhá paralelně s nervus saphenus. Na zevní straně běží při podkoží nervus fibularis superficialis a je zde i nervus cutaneus surae lateralis, který senzitivně inervuje laterální stranu kůže bérce.

Fascia cruris kryje všechny svaly bérce a nad kotníky je zesílena v retinaculum musculorum extensorum superioris. Mezi svaly bérce řadíme musculus tibialis anterior, musculus extensor digitorum longus, musculus extensor hallucis longus, musculus flexor digitorum longus, musculus tibialis posterior, musculus flexor hallucis longus a musculus fibularis longus et brevis.

Mezi hluboké cévy patří arterie et vena tibialis anterior, což je přední větev z vasa poplitea. Do krajiny vstupují otvorem v membrana interossea cruris a jdou mezi musculus tibialis anterior a musculus extensor hallucis longus. S cévami probíhá paralelně nervus fibularis profundus, který směřuje na dorsum pedis. Nervus fibularis superficialis pokračuje mezi fibulou a musculus fibularis longus. Na bérci sestupuje mezi m. fibularis longus a m. extensor digitorum longus. Inervuje motoricky musculus fibularis longus et brevis a senzitivně kůži hřbetu nohy a hřbetní stranu prstů.

Regio cruris posterior[upravit | editovat zdroj]

Obsahuje musculus triceps surae, zadní svaly bérce rozdělujeme na povrchové a hluboké. Mezi hluboké svaly patří flexory bérce a musculus tibialis posterior. V podkoží se nachází vena saphena parva, která je do fossa poplitea.

Z nervů sem patří senzitivní nervus suralis, který vzniká spojením nervus cutaneus surae medialis s ramus communicans fibularis od nervus fibularis communis.

Nervus tibialis pochází z nervus ischiadicus, po oddělení ve fossa poplitea pokračuje spolu s vasa tibialis posterior.Společně prochází skrz arcus tendineus musculi solei, což je šlachový oblouk, který brání jejich utlačení při stoji a chůzi. Z arteria tibialis posterior dále odstupuje arteria fibularis.

Vena a arteria fibularis jdou do Hyrtlova kanálu, který se nachází mezi fibulou a musculus flexor hallucis longus.

Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Související články[upravit | editovat zdroj]

Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]

  • ČIHÁK, Radomír a Miloš GRIM. Anatomie. 2., uprav. a dopl vydání. Praha : Grada Publishing, 2002. ISBN 80-7169-970-5.