Lyzin

Z WikiSkript

(přesměrováno z Lysin)

Lysin je řazen mezi esenciální aminokyseliny. Obsahuje dvě aminoskupiny na α a ε-uhlíku.

Molekula lysinu

Metabolismus lysinu[upravit | editovat zdroj]

Pro první krok transaminace je nutná přítomnost α-ketoglutarátu coby akceptoru. Jako produkt reakce vzniká sacharopin, ten je následně rozložen na semialdehyd kyseliny α-aminoadipové a glutamát. Semialdehyd kyseliny α-aminoadipové je posléze oxidován a transaminován, po několika dalších reakcích dochází ke vzniku acetacetyl-CoA.

Jako konjugátory s karnitinem jsou do mitochondrií pro účel β-oxidace transportovány střední a dlouhé mastné kyseliny. Karnitin nepochází syntézou přímo z lysinu, nýbrž z lysinových zbytků v jiných proteinech. Nejprve proběhne trojnásobná metylace těchto zbytků, kterou následují další čtyři reakce dávající vznik karnitinu.

Posttranslační modifikaci lysinu provádí lysylhydroxyláza, tedy oxidáza se smíšenou funkcí (pro reakci je třeba molekulární kyslík, askorbát, Fe2+ a α-ketoglutarát). Vzniklý hydroxylysin lze nalézt zejména v pojivové tkáni.

Vrozené vady týkající se lysinu jsou perzistující hyperlysinémie a hyperlysinurie. Obě se projevují těžkým fyzickým i mentálním postižením.

Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Související články[upravit | editovat zdroj]

Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]

  • MATOUŠ, Bohuslav, et al. Základy lékařské chemie a biochemie. 2010. vydání. Praha : Galen, 2010. 0 s. ISBN 978-80-7262-702-8.