Uzlinový syndrom

Z WikiSkript

Lymfadenopatie v axile, CT snímek

Uzlinový syndrom je stav, kde je v popředí lokální nebo generalizované zvětšení lymfatických uzlin doplněné dalšími symptomy. Jedná se o častou pracovní diagnózu, která vyžaduje následnou diferenciální diagnostiku s cílem zjistit etiologii.

Diagnostika[upravit | editovat zdroj]

Prvním krokem je anamnéza s důrazem na rychlost nárustu uzliny, bolestivost, poranění a jiné afekce ve spádové oblasti uzliny. Mezi doprovodné symptomy patří febrilie a zejména noční pocení, úbytek váhy. Dále se ptáme na kontakty se zvířaty, pobyt v zahraničí (zejména rozvojové země s nízkým hygienickým standardem), sexuální kontakty. Důležitá je také farmakologická anamnéza.[1]

V rámci fyzikálního vyšetření nás při palpaci uzliny zajímá orientačně velikost (milimetry), konzistence (fluktuace, tvrdost), pohyblivost proti spodině, palpační bolestivost. Dále zjišťujeme, zda se jedná o uzlinu solitární nebo o paket nebo o generalizovanou lymfadenopatii. Zajímá nás také, jestli je nález symetrický. Při aspekci si všímáme stavu okolní kůže či sliznic. Neopomeneme vyšetřit všechny uzlinové lokality.

Ze základních laboratorních vyšetření indikujeme FW, krevní obraz s diferenciálním rozpočtem, biochemie - sodík, draslík, chloridy, kreatinin, urea, bilirubin, JT, glukózu, CRP, orientační vyšetření moči CH+S.[1]

Cenné informace o přesné velikosti, vaskularizaci a vztazích s okolními strukturami poskytne sonografické vyšetření.[2] Uzliny v supraklavikulární oblasti nejsou za fyziologického stavu hmatné vůbec.[2]

Pokud výše uvedeným způsobem neodhalíme příčinu, můžeme uzlinu (v případě paketu uzlin několik) chirurgicky exstirpovat a vyšetřit.

CAVE!!! Biopsie uzliny s následným cytologickým rozborem je zbytečné vyšetření. Při pochybnostech o etiologii je nutné exstirpovat a histologicky vyšetřit celou uzlinu.

Diferenciální diagnostika[upravit | editovat zdroj]

Etiologie generalizované lymfadenopatie
Infekční onemocnení Virová
Bakteriální
Fungální
Protozoární
Autoimunitní onemocnění RA/JIA
SLE
AIHA
Sjögrenův syndrom
Hypersenzitivní stavy Lékové reakce
Sérová nemoc
Nádorová onemocnění Hodgkinův lymfom
Nehodkinský lymfom
ALL
Metastázy (neuroblastom)
Maligní histiocytóza
Střádavá onemocnění Gaucherova nemoc
Niemann-Pickova nemoc
Endokrinní onemocnění Hypertyreoza
Adrenální insuficience
Jiné příčiny Sarkoidoza

[3]

Etiologie lokalizované lymfadenopatie
Cervikální Infekce Virové: infekce HCD, mononukleoza, HSV, coxsackie virus, CMV, HIV
Bakteriální: STAU, STPY, mykobakterie, absces DÚ, nemoc kočičího škrábnutí
Malignity Ne/Hodgkinský lymfom, tumor thyroidei, SCC hlavy/krku
Supraklavikulární Malignity Tumor v hrudní nebo břišní dutině, ne/Hodgkinský lymfom, tumor thyroidei, karcinom prsu
Infekce Mykobakterie, houby
Axilární Infekce Kožní infekce Stafylokoky/ Streptokoky, nemoc kočičího škrábnutí
Malignity Karcinom prsu, lymfomy, leukemie
Inguinální Infekce STD, infekce kůže a podkoží
Malignity Lymfomy, SCC penisu/vulvy, metastáza melanomu

[4]

Základní příčiny uzlinového syndromu lze rozlišit na zánětlivé, nádorové a ostatní.

Zánětlivé
Searchtool right.svg Podrobnější informace naleznete na stránce Nenádorové lymfadenopatie.
  • Neinfekční
Nádorové
  • Primární zahrnují maligní lymfoproliferace;[1]
  • sekundární zahrnují metastázy solidních tumorů.[1]

Ostatní

Galerie[upravit | editovat zdroj]


Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Související články[upravit | editovat zdroj]

Reference[upravit | editovat zdroj]

  1. a b c d e NAVRÁTIL, Milan. Uzlinový syndrom, praktické poznámky k diferenciání diagnostice a diagnostickému postupu. Interní medicína ve zkratce [online]. 2003, roč. 5, vol. 01, s. 27-29, dostupné také z <https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2003/01/08.pdf>. ISSN 1803-5256. 
  2. a b Veronika. Uzlinový syndróm [online]. [cit. 2017-10-21]. <http://www.vpl.sk/files/file/XXXI_conf_w/onkologia/Uzlinovy%20syndrom.pdf>.
  3. MIHÁL, Vladimír. ZVĚTŠENÍ LYMFATICKÝCH UZLIN U DĚTÍ – II. ČÁST [online]. 2001 [cit. 2024-01-22]. Dostupné z: https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2001/01/06.pdf
  4. Mohseni S, Shojaiefard A, Khorgami Z, Alinejad S, Ghorbani A, Ghafouri A. Peripheral lymphadenopathy: approach and diagnostic tools. Iran J Med Sci. 2014 Mar;39(2 Suppl):158-70. PMID: 24753638; PMCID: PMC3993046.
  5. a b CHOVANEC, Martin, Pavel KOMÍNEK a Karol ZELENÍK. Příručka pro praxi : Diferenciální diagnostika krčního uzlinového syndromu [online]. ©2014. [cit. 2017-10-21]. <http://www.otorinolaryngologie.cz/dokumenty/PPP_lymfadenopatie.pdf>.