Diskuse s uživatelem:Mahowny

Z WikiSkript

Archiv původní diskuse naleznete ZDE.

--Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 13. 10. 2010, 10:18 (CEST)

Drobnosti[editovat zdroj]

Ahoj Josefe,

díval jsem se na Tvůj první článek Aorta thoracica a velmi se Ti povedl!! Jen bych Tě upozornil na pár drobností:

  • spojovník ("krátká pomlčka") se používá: je-li, vede-li, apod.;
  • "dlouhá" pomlčka se používá: 3.–11. mezižebří, Th3–Th4, apod.;
  • "Aorta thoracica je hrudní část aorta descendens." jsem pozměnil na "hrudní část sestupné aorty"; latinská verze snižuje čtivost :-);
  • nadpis celé stránky je "Aorta thoracica", takže již není zapotřebí do článku tento nadpis vkládat znovu;
  • pracuješ-li ještě na článku, vlož na začátek prosím šablonu {{Pracuje se}}– ostatní budou vědět, že na článku dále makáš;
  • na konec článku prosím doplň literaturu, ze které jsi čerpal.

To,co doplňuji, jsou opravdu jen drobnosti! Článek je super, jen tak dál!! :-) Kdybys potřeboval s čímkoliv poradit, ozvi se!

Hezký večer! Ondra--OK 19. 10. 2010, 22:04 (CEST)

Obrázky a citace[editovat zdroj]

Ahoj Josefe,

děkuji za doplnění použité literatury!! U parametru "vydání" stáčí doplnit pouze číslo (údaje upřesňující vydání nejsou povinné).

Co se týče obrázků, tak tady se bohužel obávám, že dané obrázky budeme muset vymazat, protože autor je neuvolnil pod licenci "Creative commons", tudíž jsou chráněné autorskými právy... Je mi jasné, že Ti dalo spoustu práce obrázky naskenovat a nahrát, takže mě mrzí, že je budeme muset smazat.. Prozatím napíši poznámku do diskuze ke článku a počkáme na názor správce nebo byrokrata...

Obrázky, které lze použít najdeš např. na [1]Wikimedia commons. Tak zkus kouknout tam, třeba objevíš něco vhodného....

Více informací o této problematice nalezneš na WikiSkripta:Autorské právo.

Hezký den!! Ondra --OK 21. 10. 2010, 14:57 (CEST)

Re[editovat zdroj]

Ahoj Ondřeji,

dalo to práci, ale svět se kvůli tomu nezboří. Licence mi dělají problémy, ale na wikivikendu se poptám :) Chtěl jsem se Tě zeptat, zda zde funguje nějaký chat, nebo se komunikace provádí pouze formou editace diskuze, dík. Vážím si tvých rad a pomoci :)

Hezký den. --Mahowny 21. 10. 2010, 15:13 (CEST)

Kohokoliv můžeš požádat o pomoc na jeho diskuzní stránce, eventuálně mu poslat mail. Seznam redaktorů, správců a byrokratů nalezneš na WikiSkripta:Redaktoři; před chvíli jsem do tohoto seznamu přidal i Tebe...:-) Kromě toho existuje komunikace přes "Google Wawe", zjistím, jestli je v mé moci, zajistit Ti přístup...:-)
Příjemné odpoledne do Plzně! Ondra --OK 21. 10. 2010, 15:32 (CEST)

Doplnění[editovat zdroj]

Ahoj,

Ondra má naprostou pravdu, obrázky bohužel porušují autorská práva. Na WikiSkriptech je možné použít pouze obrázky uvolněné pod některou z licencí Creative Commons (jejich seznam je v menu Licence na stránce pro nahrání souboru), pod licencí GNU GPL anebo označený jako volné dílo. Obrázky prvního typu najdeš nejvíce na Ondrou zmíněné Wikimedia Commons (jedná se prakticky o všechny obrázky ze všech jazykových verzí Wikipedie), volné obrázky jsou například ty z Gray's Anatomy a to by mohlo nakonec vyřešit problém onoho článku o aortě:-)

Ohledně přístupu do Google Wave, poslal jsem ti pozvánku na tvůj e-mail, přes ní dostaneš přístup do Google Wave, kde probíhá většina redakční komunikace. Jak vše funguje si povíme na WikiVíkendu, pokud se to podaří, tak tam samozřejmě můžeš už nakouknout.

Jinak ale díky moc za skvělou práci, anatomické články jsou a asi vždycky budou vítány:-)

Měj se hezky

--Cooba.jpg Jakub Štefela (redakce WikiSkript ) 21. 10. 2010, 17:50 (CEST)

Dokončení článku[editovat zdroj]

Čau Josefe (pokud preferuješ jiné oslovení, ozvi se...:-)),

do článku jsem přihodil jeden obrázek, koukni na něj, zda Ti vyhovuje... Pokud již článek nebudeš dále doplňovat/upravovat, odstraň prosím šablonu "pracuje se". Následně do diskuzní stránky daného článku vlož šablonu redakce (Aorta thoracica/diskuze/editovat/"malá ikonka nahoře - lupa a papír"). Tím dáš ostatním najevo, že práci na článku jsi dokončil a článek bude "nabídnut" ostatním redaktorům k úpravám, doplnění apod. Samozřejmě tyto úpravy můžeš provést Ty sám, což by bylo super! Jesliže zkontroluješ např. ve článku pravopis, tak v diskuzní stránce v šabloně "redakce" do políčka "pravopis" připíšeš "=" a "svůj podpis". Tím pádem byl ve článku redaktorem zkontrolován pravopis. A takto to funguje i s ostatními parametry (typografie, licence, zdroje, apod.).

Je dost složité to takhle vysvětlit "na dálku"...lépe a fundovaněji Ti to bude vysvětleno na wikivíkendu. Tohle jsou je zevrubné informace, abys měl představu. :-)

Příjemný večer! Ondra --OK 22. 10. 2010, 22:59 (CEST)


Typografie[editovat zdroj]

Ahoj,

Díky, že ses s takovou vervou pustila do převodu. Mám jen výhradu k typografii. Podívej se na Tebou vložené články, které jsem opravila a zároveň na WikiSkripta:Typografická doporučení. Knížku o typografii mám dojem, že jsi dostala. Než se podepíšeš pod zkontrolovanou typografii, tak jí prosím zkontroluj a oprav dle doporučení. Přeji příjemnou další práci s WikiSkripty! Hezký večer ----Logo 8g05.png Kotletka -- redakce WikiSkript 11. 11. 2010, 18:51 (CET)


RE- typografie[editovat zdroj]

Ahoj, děkuji za pomoc. Texty jsem kopíroval ze slovníku, kde se používají stejná pravidla jako na wikiskriptech a předpokládal jsem, že to bude zprávně, když to psala učitelka. Spojovník mi dělá potíže, dám si na něj pozor. Btw. jsem muž :) --Josef Brychta Josef Brychta 11. 11. 2010, 19:12 (CET)

Jeje, promiň, psala jsem totéž Tereze a ve spěchu jsem to jen zkopírovala ;) Bohužel typografie nemá obsahovou stránkou příliš společného. Spousta lidí píše věcně správně, ale typograficky nikoliv. Word lecos opravuje, ale wiki už ne (konkrétně některé ty spojovníky). Hezký víkend přeji ;) ----Logo 8g05.png Kotletka -- redakce WikiSkript 12. 11. 2010, 14:59 (CET)

Pochvala[editovat zdroj]

Ahoj,

mnohokrát děkujeme za to velké množství editací, které jsi provedl při převodu jednotlivých hesel z fyziologického slovníku. Je to až neuvěřitelné, kolik jste všichni dokázali během tak krátké doby odvést práce. A velmi kvalitní práce! Ať se Ti daří. --Antonín Šípek.jpg MUDr. Antonín Šípek -- redakce WikiSkript 16. 11. 2010, 23:19 (CET)

RE- pochvala[editovat zdroj]

Ahoj, děkuji. Práce nás baví, a tak to jde od ruky. Hezký den! :) --Josef Brychta Josef Brychta 17. 11. 2010, 10:56 (CET)

Maličkosti[editovat zdroj]

Chtěl bych poděkovat za ohromnou spoustu práce na převodu slovníku fyziologie. Dnes jsem procházel Vaše editace a není jim takřka co vytknout - je úžasné, jak jste se ve WikiSkriptech zapracoval!

Dovolím si upozornit jen na úplné maličkosti: Dle našich doporučení je preferovaný tvar "difuze"; dlouhý tvar by vždy měl existovat jako synonymum. U podobných slov, která se používají ve více podobách, neváhejte hledat v Internetové jazykové příručce (odkaz je v nápovědě v Pravopisných doporučeních). Něco jsem opravil; byl byste moc hodný, kdybyste se podíval, jestli není potřeba ještě něco opravit, popřípadě napřímit odkazy. Na několika místech jsem také upravoval seznamy souvisejících čůlánků - v odrážkovaných seznamech by každý řádek měl začínat velkým písmenem, nebo by seznam měl tvořit jednu větu (více najdete v knize "Jak být in..."). Pokud se také odkaz v textu zobrazuje přesně stejně, jako se jmenuje odkazovaná stránka, neměl by být se svislíkem - zbytečně se tím znepřehledňuje zdrojový text.

Jsou to ale opravdu úplné drobnosti. Držím Vám palce, aby se Vám i nadále tak hezky ve WikiSkriptech (a nejen v nich) dařilo!--Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 20. 11. 2010, 16:09 (CET)

Drobnost[editovat zdroj]

Čau Pepíno, narazil jsem ve slovníku na tenhle článek. Nevím, jestli má nějaký hlubší smysl. Radši jsem ho nemazal, ale jestli nemá nějakej smysl, tak ho můžeš smáznout. Uživatel:Mahowny/Pískoviště

Šablona redakce[editovat zdroj]

Ahoj Josefe!

Díky za energii a čas, který věnuješ WikiSkriptům!

Rád bych Tě upozornil na maličkost – před chvíli si na diskuzní stránku článku Žebra vložil šablonu "redakce". Chtěl bych Tě poprosit, abys tuto šablonu vkládal jen v případě, že jsi si opravdu jistý, že je článek již hotov. Předejdeme tak situaci, že někdo začne upravovat ještě nedodělaný článek. Nemáš-li informace, zda je článek dokončen, je asi nejlepší přímo kontaktovat autora a zeptat se ho, popř. nabídnout vložení šablony "pracuje se".

Díky a přeji příjemný večer! Ondra --OK 15. 2. 2011, 20:11 (CET)

Děkuji za upozornění, zrovna jsem nad tím přemýšlel. --Josef Brychta Josef Brychta 15. 2. 2011, 20:16 (CET)

Elektrokonvulzivní terapie[editovat zdroj]

Ahoj, jaký smysl má prosím Tvá editace [2]? Děkuji, --Petr-Adam.jpg Petr Adam -- redakce WikiSkript 16. 4. 2011, 13:06 (CEST)

Byl to odkaz na homepage, na kterém jsou linky na studijní materiály mrtvé. Udělal jsem to po domluvě s panem doktorem Vejražkou. Šablonu jsem musel odstranit, protože bez uvedení odkazu na stránku se to zobrazovalo jako neúplná editace.--Josef Brychta Josef Brychta -- redakce WikiSkript 16. 4. 2011, 13:11 (CEST)
Děkuji za vysvětlení, teď už je mi to jasné. --Petr-Adam.jpg Petr Adam -- redakce WikiSkript 16. 4. 2011, 13:13 (CEST)

Histol.prep.[editovat zdroj]

Ahoj, neviem, či má zmysel vytvárať osobitné portály pre popis preparátov. Stačí kliknúť na Portál:Atlas histologických preparátů a rozklikať odkazy... a tam meniť "čierny text" za odkazy k popiskom (ako napr. u Portál:Atlas histologických preparátů/Kardiovaskulární systém.--Držiak.jpg Jakub Žiak -- redakce WikiSkript 27. 4. 2011, 17:19 (CEST)

Ahoj, pojd na wave, at to muzem prodiskutovat, stejne mam par otazek. :) --Josef Brychta Josef Brychta -- redakce WikiSkript 27. 4. 2011, 17:26 (CEST)

Anatomické články[editovat zdroj]

Ahoj Josefe! Děkuji, že se poslední dobou tak aktivně věnuješ WikiSkriptům, udělal jsi spoustu kvalitní práce!! Jen jsem se chtěl zeptat, jestli je s anatomickými články vše v pořádku. Koukal jsem, že k velké části z nich Standa vložil šablonu "zkontrolovat" a ty ji teď odstraňuješ... Ptám se jen abys věděl, že v případě potřeby jsem připraven pomoci...:-)

Jinak hezký víkend do Plzně! ----OK.png Ondřej Kučerka -- redakce WikiSkript 29. 4. 2011, 20:00 (CEST)

Ahoj, šablonu vkládal redaktor Kokos, se kterým jsem se o ní bavil a mylně jsme si vyložili její význam. Po konzultaci se Slepim, jsem je po sobě odstranil. Honzovi (Kokosovi) jsem to ale nestihl říct, tak je teď mažu. Děkuji za optání. jsem rád, když vím, že mám podporu od někoho zkušenějšího, jako jsi Ty. :) --Josef Brychta Josef Brychta -- redakce WikiSkript 29. 4. 2011, 20:13 (CEST)
Teď mi stouplo sebevědomí...:-) OK, hlavně, že je vše v pořádku... Měj se, Josefe! ----OK.png Ondřej Kučerka -- redakce WikiSkript 29. 4. 2011, 20:18 (CEST)

šablona různé významy[editovat zdroj]

Ahoj Pepo, chci tě jen poprosit, vkládej šablonu různé významy s rozmyslem, u spousty článků je vyloženě matoucí. Teď jsem ji odstranila z článku Extracelulární tekutina. Tam, myslím, nemá co dělat. Koukala jsem, žes ji přidal i ke článkům týkajících se korunek ze zubního, já nevím, podle mě je mnohem elegantnější řešit to, obzvláště v tomhle případě, přes související články. Tam bych ji také nedávala, ale k tomu by se možná mohl ještě vyjádřit někdo další. Jak to vidíš ty? Přeji pěkný slunečný den! --Dancza.jpg Daniela Krupičková -- redakce WikiSkript 20. 5. 2011, 13:36 (CEST)

Ahoj Danco,

řídil jsem se https://www.wikiskripta.eu/w/WikiSkripta:Check_WikiSkripta/Rozcestníky. Např. u korunek existuje rozcestník https://www.wikiskripta.eu/w/Korunka, tak mi přišlo vhodné na něj upozornit. Jetsli s rozcestníky máš více zkušeností, rád si nechám poradit. U té ECT jsem to chápal tak, že pokud by někdo hledal zkratku ECT a našel by jiný článek, mrkne na rozcestník s články s podobnými názvy.

Bacitracinový test[editovat zdroj]

Ahoj Josefe, u článku: Bacitracinový test neumím najít nikde 1. knihu: ŠMÍROVÁ, Václava. Úvod do lékařské mikrobiologie. Mohl bys doplnit ISBN nebo jiné informace, o jakou knihu se to vlastně jedná?

Děkuji =) --M.jpg Uživatel:Martina Ševčíková , redakce WikiSkript 6. 12. 2011, 17:54 (CET)

Milá Martino,
ISBN k této knize jsi ani najít nemohla, jelikož se jedná o skripta, tištěná v omezením množství pouze na naší fakultě. Jsou určená pro výuku mikrobiologie na praktikách. Sice mám doma troje další zdroje z knihovny, ale v žádném nebyly tak kvalitní informace o tomto testu. Proto jsem je uvedl jako zdroj.
Děkuji za pochopení a přeji hodně úspěchu ve WikiSkriptech!
--Josef Brychta Josef Brychta -- redakce WikiSkript 8. 12. 2011, 10:07 (CET)

Dysbalance natria - parametr citace[editovat zdroj]

Ahoj,

všimla jsem si, že jsi u článku Dysbalance natria podepsal v redakční šabloně parametr citace, ačkoli u článku není uveden zdroj. Vzhledem k tomu, že autorem textu není učitel, myslím si, že je nezbytné, aby byly pod článkem uvedeny reference, jinak to ubírá na jeho důvěryhodnosti. Kontaktuji autora, aby zdroje doplnil.

S pozdravem, --Logo 8g05.png Valtameri -- redakce WikiSkript 18. 12. 2011, 15:09 (CET)


Ahoj,
děkuji za upozornění a vyřízení, zřejmě jsem se překlikl nebo přehlédl. Běžně nepodepisuji parametry, které bych nezkontroloval. Plně souhlasím s nutností uvedení použité literatury.
S pozdravem --Josef Brychta Josef Brychta -- redakce WikiSkript 18. 12. 2011, 17:40 (CET)

Autosomálně dominantní dědičnost[editovat zdroj]

Ahoj,

všimla jsem si, že jsi vrátil editace nepřihlášeného uživatele u článku Autosomálně dominantní dědičnost. Taky jsem na jeho editaci před časem narazila, ten někdo vyměnil v textu slovo „dominantní“ homozygot za „recesivní“. Přemýšlela jsem, jestli za tím byl nějaký špatný úmysl, ale přišlo mi, že ne. Ono tam totiž pravda je oboje ( ve 25 % vzniká dominantní homozygot a ve 25 % vzniká také recesivní homozygot, což Ti ale nemusím vysvětlovat), spíš jde o to, co myslel původní autor textu. Mně přišlo, že nepřihlášený uživatel to myslel dobře a i mně se to tak zdálo vhodnější....protože tam stojí něco ve smyslu, že v 75 % se narodí nemocný jedinec a v závorce to dotyčný opravil, že ve 25 % vzniká „recesivní“ homozygot − tedy tím chtěl říct, že ve zbylých 25 % vzniká zdravý jedinec, což se tam logicky hodí....tak si myslím, že to dotyčný myslel (a možná i původní autor?). Zkrátka si jen říkám, abychom zbytečně nevraceli editace, které autor myslel dobře, když tak všude vybízíme návštěvníky WikiSkript, aby se nebáli editovat... Ale klidně mi můj názor vyvrať :-)

Hodně štěstí ve zkouškovém!

--Cernater.jpg Tereza Černá -- redakce WikiSkript 12. 1. 2012, 21:31 (CET)

Ahoj,
taky jsem na to koukala, ale z logiky toho odstavce, potažmo konkrétní věty se jedná o výpočet rizika a rizikem je dominantní homozygot a heterozygot. Tedy je zdůrazněno procento dominance - rizika onemocnění. Že ve 25 % se narodí recesivní homozygot, tedy člověk bez postižení si každý domyslí snadno. Tak to tedy chápu já. Autor se k tomu může sám vyjádřit, jak je to doopravdy myšleno :-)
Hezký večer oběma! --Logo 8g05.png Kotletka -- redakce WikiSkript 12. 1. 2012, 23:54 (CET)
Ahoj Kotletko,
díky za reakci. Je to nejspíš tak, jak píšeš. Mně šlo hlavně o to, že to uživatel (ač nepřihlášený) myslel asi dobře (i když kdoví?) a že je to vlastně fakticky správně. Proto když jsem na to poprvé narazila, editaci jsem nezrušila. Ale už vzhledem k tomu, že tahle velká editace zrušila kontrolu článku, bylo asi lepší vrátit ji zpět.
Pěkný den! --Cernater.jpg Tereza Černá -- redakce WikiSkript 13. 1. 2012, 11:30 (CET)
Zdravím,
četl jsem pro jistotu celý článek, abych pochopil, jak to autor myslel. Mám stejný názor jako Kotletka, podle mě jde o výpočet rizika, a proto by tam měl být homozygot dominantní. Jelikož změnu udělal nepřihlášený uživatel, nemohl jsem ho kontaktovat a změnil jsem to podle svého nejlepšího vědomí. Kdyby to byl registrovaný uživatel, řešil bych to samozřejmě citlivěji. Jelikož je autor článku náš člověk, nepovažoval jsem za nutné to s ním řešit. Děkuji za připomínku, budu se snažit být co nejcitlivější k uživatelům WikiSkript.
S pozdravem, --Josef Brychta Josef Brychta -- redakce WikiSkript 13. 1. 2012, 14:53 (CET)