Zhoubné nádory děložního hrdla
(Redirected from Zhoubné nádory cervixu)
Zhoubné nádory děložního hrdla[1] jsou invazivní léze vyvíjející se z prekanceróz za průměrnou dobu 10–15 let. Mají stejnou příčinu (většinou chronická infekce onkogenními HPV spojená s nedostatečnou imunitní odpovědí) a tím pádem i shodné rizikové faktory: rizikový sexuální život (promiskuita – více než 6 sexuálních partnerů za život, časná koitarché, sexuálně přenosné infekce – zejména chlamydie a HSV-2, hormonální antikoncepce, vysoký počet dětí), porucha buněčné imunity (imunosuprese, imunoinkompetence, HIV), kouření a nezodpovědný přístup k prevenci (nepravidelné prohlídky u registrujícího gynekologa a v rámci mamografického screeningu).
Invazivní karcinomy děložního hrdla jsou preventabilní (vakcinace proti HPV, detekce ve stádiu prekancerózy) a jejich diagnostika je předmětem rozsáhlého screeningu (cytologie, kolposkopie).
Histologie[edit | edit source]
Spinocelulárních karcinomů je 75 %, adenokarcinomů je 25 %[1]. Ostatní histologické typy jsou raritní.
Incidence[edit | edit source]
Stále vysoká roční incidence 18,5/100 000 žen[2], informuje o nedostatcích a možnostech zlepšení screeningu prekanceróz děložního hrdla (v zemích s dobrým screeningem 10/100 000[1]).
Diagnostika[edit | edit source]
Časné fáze bývají asymptomatické. Nádor může krvácet, zvláště při styku. Pokud je přítomen výtok, je nahnědlé barvy v důsledku oxidace krve. Dalšími příznaky jsou bolest nebo hematurie. Proto je významná časná diagnostika, která je založena na preventivních prohlídkách spojených s cytologickým a kolposkopickým vyšetřením.
Diagnózu potvrdí biopsie a následné histologické vyšetření.
Staging[edit | edit source]
Staging je podle TNM klasifikace nebo podle FIGO klasifikace:
- T1, FIGO I – nádor postihuje pouze děložní hrdlo:
- 1a – mikroskopický nádor:
- 1a1 – menší nebo rovno 3 mm,
- 1a2 – 3–5 mm.
- 1b – makroskopický nádor:
- 1b1 – < 4 cm,
- 1b2 – > 4 cm.
- 1a – mikroskopický nádor:
- T2, FIGO II – nádor zasahuje mimo dělohu:
- 2a – na poševní klenby,
- 2b – parametrium.
- T3, FIGO III – nádor postihuje pánevní stěnu nebo dolní 1/3 pochvy nebo způsobuje hydronefrózu:
- 3a – dolní třetina pochvy,
- 3b – pánevní stěna nebo hydronefróza.
- T4, FIGO IVA – nádor postihuje měchýř nebo rektum nebo zasahuje mimo malou pánev.
Léčba[edit | edit source]
Liší se podle klinického stádia. V časných stádiích je léčba chirurgická, v pokročilých radiotepie. Pokud je nádor menší než 5 mm, je indikována prostá hysterektomie nebo fertilitu zachovávající konizace. Pokud je nádor větší něž 5 mm, ale pouze v děložním hrdle, je indikovaná radikální hysterektomie dle Wertheima s pánevní lymfadenektomií nebo fertilitu zachovávající konizace či (radikální) trachelektomie, postihnou-li tyto výkony celý nádor. Zasahuje-li nádor mimo hrdlo, je indikována radioterapie (brachyterapie s uterovaginálním aplikátorem 137Cs nebo 192Ir s afterloadingovým systémem a teleradioterapie z lineárního urychlovače nebo betatronu 50 Gy v dávce 2 Gy/den s možnými malými dávkami cis-platiny jako konkomitantní chemoradioterapie[3]).
Odkazy[edit | edit source]
Související články[edit | edit source]
- Nádory děložního hrdla
- Zhoubné nádory v gynekologii
- Prekancerózy děložního hrdla
- Prevence gynekologických nádorů
Externí odkazy[edit | edit source]
- www.onkogyn.cz (např. aktuální TNM klasifikace, jde o stránky Onkogynekologického centra VFN)
- Lidský papillomavirus
Reference[edit | edit source]
- ↑ a b c ROB, Lukáš, Alois MARTAN a Karel CITTERBART. Gynekologie. 2. vydání. Praha : Galén, 2008. 390 s. s. 188–199. ISBN 978-80-7262-501-7.
- ↑ Webový portál - Epidemiologie zhoubných nádorů v České Republice. Report diagnózy: C53 – ZN hrdla děložního – cervicis uteri [online]. ©2013 (data za rok 2010). [cit. 2014-02-19]. <http://www.svod.cz/report.php?diag=C53>.
- ↑ FREITAG, Pavel. Management zhoubných gynekologických nádorů [přednáška k předmětu Gynekologie a porodnictví předstátnicová stáž, obor Všeobecné lékařství, 1. lékařská fakulta Univerzita Karlova v Praze]. Praha. 14.2.2014.