Tuky v potravě

Z WikiSkript

(přesměrováno z Tuky ve výživě)

Máslo živočišného původu
Rostlinné oleje

Tuky (lipidy), složené z mastných kyselin ve formě triacylglycerolů a fosfolipidů a volného nebo esterifikovaného cholesterolu, by měly hradit 28–30 % přijaté energetické dávky.

Funkce[upravit | editovat zdroj]

Tuky představují nejvydatnější zdroj energie. Disponují asi 2× vyšší energetickou hodnotou v porovnání se sacharidy. Při nadbytku se ukládají v podkoží a působí zde jako tepelný izolátor. Jsou také nositeli vitaminů rozpustných v tucích a zdrojem nenasycených mastných kyselin.

Cholesterol je nezbytný pro stavbu buněných membrán – hlavně v rostoucím organismu. Dále je využíván na tvorbu steroidních hormonů, pohlavních hormonů a žlučových kyselin.

Složené tuky (fosfolipidy, lipoproteiny) se uplatňují ve struktuře tkání a různých specifických funkcích organismu.

Nadbytek[upravit | editovat zdroj]

Nadměrný příjem tuků potravou způsobuje:

  1. Zvýšené ukládání tuků a následně obezitu.
  2. Zvýšené riziko incidence některých nádorových onemocnění (kolorektální karcinom, karcinom prsu, karcinom prostaty).
  3. Imunosupresi.
  4. Podílí se na hormonální dysbalanci organismu.
  5. Zvýšený přívod cholesterolu se podílí na hypercholesterolémii a následném vývoji aterosklerózy, ICHS a chronické ICHDK.
  6. Potraviny obsahující tuk poskytují vhodné podmínky pro produkci mykotoxinů a pro kumulaci lipofilních cizorodých toxických látek z prostředí (PCB, chlorované pesticidy, aflatoxiny, polycyklické aromatické uhlovodíky apod.).
  7. Dvojné vazby nenasycených mastných kyselin jsou náchylné k oxidačním změnám, které vedou k peroxidaci lipidů buněčných membrán a k zátěži organismu oxidačním stresem. Proto je nezbytný dostatečný přísun látek s antioxidačním působením (vitamin C, E, A, β-karoten a jiné rostlinné antioxidanty).

Nedostatek[upravit | editovat zdroj]

Nedostatek tuků má za následek nedostatečné vstřebávání vitaminů rozpustných v tucích (vitamin A, D, E a K).

Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Související články[upravit | editovat zdroj]

Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]

  • BENCKO, Vladimír, et al. Hygiena – učební texty k seminářům a praktickým cvičením. 2. vydání. Praha : Univerzita Karlova, 2002. 204 s. ISBN 80-7184-551-5.