Diskuse s uživatelkou:Prvosienka4u

Z WikiSkript

Archiv původní diskuse naleznete ZDE.

--Petrb 19. 4. 2010, 15:13 (UTC)

Použitá literatura[editovat zdroj]

Vítám tě,

dívala jsem se, že jsi přidala 3 nové články na Wikiskripta. Chtěla bych ti za to poděkovat a dovoluji si přidat drobnou radu. Ať již se jedná o delší článek či pouhé heslo, vždy by jsi měla uvést na konec literaturu, z které jsi čerpala (kniha, www stránka, časopis). Návod, jak se s tímto problémem poprat, máš zde. Je to jednoduché, vložíš do článku šablonu a podle nápovědy ji vyplníš. Dále bych si v tomto případě dovolila navrhnout, zda by jsi nechtěla zvážit použít tvé články jako tzv. hesla. Pokud nemáš v plánu své příspěvky dále obsahově rozšířit, mohla by jsi se pokusit je vložit do slovníku. Ani toto není složitá věc, jediné, co je potřeba, je vložení šablony na začátek článku. Tato šablona se při rozšíření článku dá kdykoli odstranit.

Pokud by jsi měla jakýkoli problém, neváhej mi napsat. Přeji mnoho zdaru s editací WikiSkript! --Měsíček 19. 4. 2010, 17:19 (UTC)

Hesla a pahýly[editovat zdroj]

Právě jsem se dozvěděl, že pokud napíšeš krátký článeček, stačí z něj udělat buď heslo, nebo jen pahýl, ale prý ne obojí do kupy :). Omlouvám se, že jsem tě mystifikoval. Daří se ti skvěle, jen tak dál :) --Petrb 22. 4. 2010, 18:20 (UTC)


Přeji hezký večer
a dovolím si doplnit: Je to jak píše Petr, krátký článek označujeme buďto jako
  • heslo – v případě, že se jedná například o obecný pojem typu proximální v anatomii, haploidní v genetice apod.
  • nebo pahýl – pokud jde o běžné téma, které je však zpracované nekompletně. Podle této filozofie jsem si dovolil změnit článek Červené krvinky na běžný. Naopak ke Capsula fibrosa toho tu asi mnoho dalšího nevymyslíme a může zůstat heslem:-)
Jinak bych Vám rád poděkoval za aktivitu, kterou na WikiSkriptech vyvíjíte. Všímáte si, jaká témata ve WikiSkriptech chybí a daří se Vám tyto mezery zacelovat. Pojednání o ledvinách jsem zamyšlel vytvořit a jsem rád, že jste mě předběhla:-) Rovněž chválím za důsledné zdrojování Vašich článků, mnoho začínající autorů s tím mívá problémy a jsem rád, že mezi ně nepatříte. Vaše články jsou také velmi rychle dál rozvíjeny dalšími a tak to má být. Prosím, pokud budete mít chvíli, vraťte se ke svým příspěvkům a prohlédněte si, jak vyrostly, jistě najdete v editacích ostatních mnoho inspirace pro další práci.
Zatím mnoho zdaru a neváhejte se samozřejmě na mne či kohokoli jiného obrátit, kdykoli budete cítit, že třeba jen lehce tápete.
S pozdravem, Jakub Štefela --Cooba 2. 5. 2010, 21:43 (UTC)

Pár drobných rad[editovat zdroj]

Ahoj Prvosienko, díky za Tvé příspěvky do WikiSkript: jsi skvělá a vedeš si opravdu dobře! Jestli mohu, rád bych Ti nabídnul možnost zapnout si ve svém nastavení na kartě Udělátka nástroj pro vyplňování shrnutí editace. Usnadní a urychlí Ti to práci. Snaž se, prosím, souhrn editace vyplňovat vždy: informuješ tak ostatní redaktory a správce, co jsi právě udělala. V nastavení najdeš i spoustu dalších zajímavých věcí; pokud Tě zaujmou, můžeš si je bez váhání zapnout (nápověda je zde).

Ačkoli ses s WikiSkripty sžila velmi rychle, doporučuji Ti přečíst si alespoň základní nápovědu. Pomůže Ti ještě lépe se zorientovat v možnostech, které tyto stránky nabízí, a usnadníš si tak práci :-). Pokud bys měla jakýkoli problém, neváhej se obrátit buď na mne nebo na Don-giovanniho prostřednictvím našich diskusních stránek, moc rádi Ti pomůžeme a poradíme!

Moc Ti děkuji, že obohacuješ WikiSkripta o své hodnotné články! Doufám, že nám zachováš přízeň a že Tě to tady s námi bude bavit :-). --Slepi 4. 5. 2010, 18:51 (UTC)

Obrázky[editovat zdroj]

Milá Prvosienko, děkuji Ti, že ses pustila do ilustrace Wikiskript vlastními obrázky. Rozhodně přidávají článkům na kvalitě. Je to jedna z věcí, kde Wikiskripta mají ještě poměrně mnoho co dohánět, takže jsem rád, že tyto mezery zaplňuješ.

Všiml jsem si, že jsi obrázky ukládala pod licencí {{pd}}. Autorský zákon u nás neumožňuje dílo úplně uvolnit, takže pokud chceš obrázky co nejvíce zpřístupnit, ukládej je prosím pod licencí {{cc|by|3.0|cz}} – vybere se automaticky když zaškrtneš políčko vlastní dílo. Dovolil jsem si licence u Tvých obrázků změnit.

Na závěr ještě jedna rada. Tabulky je vhodné vytvářet v textové podobě. Jdou s nimi také vyvádět různá kouzla (barvy, orámování), ale snadněji se pak upravují nežli obrázky. Dovolil jsem si jednu Tvou tabulku ve formě obrázku ve článku Atóm převést na tabulku textovou. Pokud by sis s vytvářením tabulek nevěděla rady, určitě to společně nějak dáme dohromady.

Hezký den a pokračuj v dobré práci. --Don-giovanni 13. 5. 2010, 10:54 (UTC)

A ještě mi dovol pár poznámek k obrázkům. Názvy souborů by neměly být příliš obecné (např. Tabuľka.jpg či Príklad.jpg) – takových tabulek a příkladů by se nám tam mohlo sejít mnoho. Vhodnější by mohl být např. název Príklad plnenie orbitálu.jpg. Totéž platí pro popis – měl by o obrázku něco vypovídat. Moc se nehodí popis „obrázok“, ale proti popisu „molekula testosterónu“ asi není mnoho co namítat. Zároveň neváhej obrázky zařazovat do kategorií. Kdyby se objevil nějaký problém, dej vědět. Zdravím a přeji hezký den. --Don-giovanni 16. 5. 2010, 09:53 (UTC)

Redoxný potenciál[editovat zdroj]

Ahoj Prvosienko, děkuji Ti za vložení článku Redoxný potenciál. MUDr. Vejražka mě však upozornil, že se jeho obsah dubluje se články Elektrochemie, Elektrodové děje a Elektrodové děje/Elektrochemický potenciál – viz moje diskuse. Shodli jsme se, že článek Redoxný potenciál by existovat měl, ale neměly by se v něm opakovat informace z těchto článků. Články by pak na sebe měly pochopitelně vzájemně odkazovat.

Jednou z možností, jak problém vyřešit, by mohlo být v podstatě „odlehčení“ článku Elektrodové děje tak, aby naplňoval termín redoxní potenciál... Mohl by se pojmout i jako slovníkové heslo. To je na Tvém uvážení, případně se poraď s MUDr. Vejražkou, jenž je autorem článku Elektrodové děje.

Je zbytečné přidělávat si práci psaním textů dvakrát, ale spíše se pokoušet vylepšit ty stávající. Určitě znáš a používáš vyhledávání. Další možností je projít si portál nebo danou oborovou kategorii (např. Kategorie:Chemie), kde najdeš seznam článků, které v daném oboru již existují.

Na druhou stranu může existovat více článků na jedno téma (a to dokonce s týmž názvem), je-li to účelné. Tak například na játra se jinak dívá anatomie, jinak fyziologie, patologie a podobně. Tehdy je vhodné patřičné články vytvořit a použít tzv. verzování. Dělá se to tak, že se verze článku napíše v názvu do závorky – tedy např. Játra (anatomie), Játra (fyziologie), Játra (patologie), ... Samozřejmě musí existovat i článek Játra, jenž je rozcestníkem a z něho pak vedou odkazy na jednotlivé verze. Často se verzování používá u zkouškových otázek (např. Zápočtové otázky z fyziologie (3. LF, VL)).

Zkus tedy prosím promyslet, jak vyřešit článek Redoxný potenciál. Budeš-li potřebovat s něčím pomoci, kontaktuj mě nebo MUDr. Vejražku. Zdravím. --Don-giovanni 16. 5. 2010, 13:24 (UTC)

Zapomenuté články[editovat zdroj]

Ahoj Prvosienko, velice šikovně jsi začala články Cortex renalis a Medulla renalis. Před nějakou dobou jsi je označila šablonou {{Pracuje se}} a nyní již spadly mezi zapomenuté stránky. Byli bychom moc rádi, kdybys tato důležitá hesla dotáhla do konce! Máš-li nějaké pochyby nebo problémy s editacemi, neváhej mne kontaktovat buď prostřednictvím e-mailu nebo mé diskusní stránky. Rád Ti pomohu! Pokud jsi však časově příliš vytížena, označ prosím články jako {{Pahýl}} a odstraň šablonu {{Pracuje se}}, aby se ostatní autoři nebáli článků chopit a případně je dokončit. Díky moc a přeji Ti hodně zdaru! --Slepi 9. 6. 2010, 16:33 (UTC)

Hoci s oneskorením, ale nemožné skutočnosťou sa stalo a články som dorobila :) --Prvosienka4u.jpg Stanislava Grolmusova 29. 9. 2011, 21:03 (CEST)

Ledviny, Cortex renalis, Medulla renalis[editovat zdroj]

Ahoj Prvosienka4u,

v dubnu jsi začala zpracovávat články s velice důležitou tématikou - Ledviny, Cortex renalis, Medulla renalis. Protože se na nich dlouho nepracovalo, byly zařadeny do Kategorie: Zapomenuté. Věřím, že by byly velmi užitečné a studenty jistě vyhledávané, a proto by byla škoda, kdyby zůstaly nedokončeny. Pokud máš potřebné podklady, bylo by skvělé, kdybys články sama dokončila, pokud ne, odstraň prosím šablonu "Pracuje se" a nahraď ji šablonou "Pahýl".

Ahojky Míšo, články som doplnila :) --Prvosienka4u.jpg Stanislava Grolmusova 29. 9. 2011, 21:03 (CEST)

--Míša R 24. 10. 2010, 01:05 (CEST)

název fotky[editovat zdroj]

Ahoj, mohla by sis prosím nahrát svou fotku znovu pod lepším názvem? Řada čísel je velmi matoucí a profilovky by se měli nahrávat pod přezdívkou. Srávně by to mělo být Soubor:Prvosienka4u.jpg. Díky a přeju hezký volný den ----Logo 8g05.png Kotletka -- redakce WikiSkript 28. 10. 2010, 10:17 (CEST)

Tabulka kvantových čísel[editovat zdroj]

Ahoj,

narazil jsem na tvůj obrázek Soubor:Tabulka_kv._cisla.jpg. Je označen jako volné dílo, v tomto případě by asi byla vhodnější licence {{cc|by|3.0|cz}}. Nakonec jsem jej ale podle návrhu Slepiho převedl na tabulku přímo v článku Atóm. Takže teď bychom ho asi mohli smazat. Co myslíš?

Díky a hezké léto:-) Kuba --Cooba.jpg Jakub Štefela (redakce WikiSkript) 25. 7. 2011, 23:34 (CEST) Jasné, šikovne ste si s tým poradili :) --Prvosienka4u.jpg Stanislava Grolmusova 29. 7. 2011, 21:19 (CEST)

Sjednocování článků[editovat zdroj]

Ahoj Prvosienka4u,

děkuji, že se i o prázdninách podílíš na zdokonalování WS!! Rád bych Tě upozornil na drobnost, a sice, že ne každé sjednocení článků je žádoucí. Často pak vznikají články obsahově i typograficky nesourodé, ztrácejí přehlednost, a tedy čtivost. Příkladem je sjednocení článků Syfilis a Treponema pallidum. Tyto články klidně mohou existovat ve WS odděleně, jelikož článek Treponema pallidum je cílený spíše mikrobiologům, zatímco Syfilis spíše venerologům a infekcionistům. Další možností je verzování (např. Syfilis/mikrobiologie vs. Syfilis/venerologie).

Jedná se o dost složitou problematiku a samozřejmě ne všichni budou mít na sjednocení/nesjednocení určitého článku stejný názor. Proto to, prosím, nechápej jako kritiku, ale jen jako informaci!

Ještě jednou děkuji za čas a energii, kterou věnuješ WikiSkriptům!!

Příjemný den! ----OK.png Ondřej Kučerka -- redakce WikiSkript 20. 9. 2011, 15:50 (CEST)

Ahoj Ondro, ja som tieto články zjednotila na základe šablóny Sjednotit, ktorá bola na diskusnej stránke článku Treponema pallidum a neboli k nej ďalšie vyjadrenia o vhodnosti zjednotenia. Mne osobne tiež prišlo vhodné to zjednotiť, ale ako vravíš, koľko ľudí toľko chutí a pokojne to môžme vrátiť nazad :) Ako vravím, šablónka s návrhom na zjednotenie tam bola, ja som si to prezrela, spravila, to je všetko :) A pokojne "kritizuj" ďalej :) Aj Tebe pekný deň. --Prvosienka4u.jpg Stanislava Grolmusova 20. 9. 2011, 16:06 (CEST)

Diskusní stránka článku[editovat zdroj]

Ahoj,

narazil jsem na článek Arteria subclavia, kde jsi do diskuse psala pochvalu autorovi. Je super, že myslíš i na takovéto věci, autory dobrých článků jako je tento si skutečně musíme hýčkat. Měl bych k tomu jen drobnou radu: Doporučil bych příště napsat pochvalu klidně autorovi přímo do jeho osobní diskuse. Je tam větší pravděpodobnost, že si jí všimne a třeba se nám tak podaří navázat komunikaci :-)

Ať se daří :-)

Kuba Štefela --Cooba.jpg Jakub Štefela (redakce WikiSkript) 22. 9. 2011, 15:43 (CEST)


Ahoj, ja som si autorku už uhýčkala predtým, než to napísala. A je pravda, že som to pôvodne chcela napísať na jej stránku, ale asi mi zas ruky fungovali nejako skôr ako mozog :) Nabudúce sa snáď polepčia:) Inak dikes za upozornenie:) Pekný deň. --Prvosienka4u.jpg Stanislava Grolmusova 22. 9. 2011, 16:04 (CEST)


šablona Pracuje se[editovat zdroj]

Ahoj Prvosienko, :)

narazila jsem na tvůj článek Pleura a když už jsem ho chtěla začít redakčně kontrolovat, dole jsem si všimla šablony Pracuje se. Jen tě chci poprosit, abys jí vždy vkládala na začátek stránky, aby už na první pohled bylo každému jasné, že máš článek rozpracovaný a nemá ti do něho zasahovat. U tohoto článku jsem si dovolila ti tu šablonu přesunout ;). Jinak se nedej vůbec rušit :). Díky za nové články a měj se moc hezky, ať se ti i nadále daří! :) --Weru.jpg Veronika Zemanová -- redakce WikiSkript 7. 10. 2011, 11:16 (CEST)

Jé jasné, prepáč, som si to neuvedomila :( Najbližšie sa polepším :) --Prvosienka4u.jpg Stanislava Grolmusova 7. 10. 2011, 14:04 (CEST)
Ahoj, také jsem narazila na Tvůj článek Pleura, který je označený šablonou pracuje se. Článek vypadá už hotový a dokonce někteří redaktoři ho už začali upravovat a kontrolovat. Chtěla bych se proto zeptat, jestli máš v plánu na článku ještě nějak pracovat a pokud ne, odstraň prosím šablonu pracuje se. Díky a pěkný den, --Cernater.jpg Tereza Černá -- redakce WikiSkript 2. 11. 2011, 13:37 (CET)
Ahojky. Mám v pláne tam dokončiť ešte topografiu a projekčné línie, a tak. Momentálne som však mala skúšku tak som nestíhala, ale pokúsim sa to v priebehu budúceho týždňa doplniť. Každopádne ďakujem za pripomenutie. --Prvosienka4u.jpg Stanislava Grolmusova -- redakce WikiSkript 2. 11. 2011, 13:41 (CET)
To je v pořádku, myslím, že to nijak nespěchá. Jen mi přišlo, že článek už vypadá celkem hotový a navíc jsi na diskusní stránku vložila redakční šablonu, tak jsem si myslela, že už je vážně hotový. Možná je lepší vkládat redakční šablonu až ve chvíli, kdy už jsi s prací na článku úplně skončila, takhle ho redaktoři začali kontrolovat ačkoli ještě není kompletní a některé parametry jako třeba členění se budou ještě měnit... Doufám, že zkouška dopadla dobře :-) Měj se pěkně, Cernater.jpg Tereza Černá -- redakce WikiSkript 10. 11. 2011, 23:12 (CET)

Práva uživatele Tomino[editovat zdroj]

Milá Staňko,

přidal jsem Tominovi práva Patrol a Autopatrol. Prosím, ukažte mu strážení.

Děkuji--Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 26. 4. 2012, 12:07 (CEST)

Samozrejme a s radosťou :) --Prvosienka4u.jpg Stanislava Grolmusova -- redakce WikiSkript 26. 4. 2012, 15:24 (CEST)