Paramyxovirus

From WikiSkripta

(Redirected from Paramyxoviry)

Paramyxovirus
Typ NK ssRNA
Zdroj člověk
Přenos kapénky nebo blízký osobní kontakt
Výskyt kosmopolitní
Inkubační doba variabilní
Onemocnění respirační systém
Diagnostika sérové protilátky IgG, IgM, laboratorní testy moči a slin
Očkování pouze u příušnic (například vakcina priorix)

Paramyxovirus je rod patřící do čeledi paramyxoviridae a kmenu ss RNA obalených virů. K tomuto rodu náleží 2 druhy virů napadajíci člověka a jeden druh viru přenosný pouze na zvířata. Mezi lidské viry patří viry parainfluenzy, které jsou přenosné i na zvířata, a virus příušnic čili virus epidemické parotitidy. K čistě zvířecím virům se řadí virus Newcastleské choroby.

Viry přenosné na člověka[edit | edit source]

Parainfluenza viry[edit | edit source]

Virus parainfluenzy

Infekce viry parainfluenzy může vyvolat jak lehká respirační onemocnění, tak i potenciálně život ohrožující stavy. Tyto viry tvoří až 40 % respiračních onemocnění dětí předškolního věku. Nejzávažnější je toto onemocnění pro děti do 2 let. Nemoc se šíří kapénkovým přenosem a primárně se množí v nosní sliznici a v nosohltanu, kde se replikuje a následně vede k destrukci i zánětlivé infiltraci nosohltanu. Inkubační doba je zhruba 2–3 dny. Infekce se projevuje nejprve horečkami doprovázenými rýmou a faryngitidou nebo jako laryngotracheitida, bronchitida, bronchopneumonie. Dočasnou ochranu proti virům parainfluenzy tvoří protilátky IgA, takzvané slizniční protilátky. Jiná léčba ve formě chemoterapeutika či vakcíny zatím neexistuje.

Virus příušnic[edit | edit source]

Virus příušnic

Virus příušnic napadá pouze člověka. Šíří se kapénkovým přenosem a primárním centrem množení viru je sliznice nosohltanu. Virus se dále šíří do krčních uzlin a odtud do dalších tkání. Nakonec virus napadá slinné žlázy, žlázy s vnitřní sekrecí a meningy. Inkubační doba trvá přibližně 2–3 týdny. Poté dochází ke zduření příušních žláz (jednostrannému i oboustrannému) doprovázenému teplotami. Mezi časté komplikace patří orchitida, pankreatitida nebo aseptická meningitida. Může docházet i k postižení několika dalších orgánů (ovaria, mléčné žlázy, štítná žláza ...). Ke zduření žláz nemusí dojít vždy, někdy se projeví pouze ostatní symptomy. Virus je možné identifikovat jednak laboratorními testy moči a slin (v moči se virus nevyskytuje dříve než 10 dní po nástupu nemoci), jednak z krevního séra při průkazu protilátek IgM. V ČR jsou děti proti příušnicím očkovány, obvykle v kombinaci s vakcínou proti spalničkám a zarděnkám.

Searchtool right.svg Podrobnější informace naleznete na stránce Příušnice.

Viry přenosné na zvířata[edit | edit source]

Virus Newcastleské choroby napadá nejčastěji drůbež, holuby, papoušky a další ptactvo. Možný je ale i přenos na člověka. Lidé nakažení tímto virem mají příznaky chřipky. Inkubační doba obvykle trvá asi 14 dnů. Tento virus vyvolává tvorbu humorálních protilátek, které je možné prokázat z krevního séra.

Odkazy[edit | edit source]

Související články[edit | edit source]

Externí odkazy[edit | edit source]

Použitá literatura[edit | edit source]

  • Marek Bednář, Věra Fraňková, Jiří Schindler, Andrej Souček, Jiří Vávra. . Lekářská mikrobiologie : Bakteriologie, virologie, parazitologie. - vydání. 1996. 558 s. ISBN 9788023802979.