Diskuse s uživatelem:Mvejr/archiv

Z WikiSkript

Citace[upravit | editovat zdroj]

Zdravím, chtěla bych se zeptat na jednu věc. Při kontrole článku Hemofilie jsem narazila na to, že se nápadně shoduje s textem na stránkách http://www.ulekare.cz/clanek/hemofilie-1118?search=choroba&from=610 (ne celé, ale dva odstavce určitě). U článku přitom není psáno, z čeho bylo čerpáno. Mám tedy do článku přidat šablonu citace? Předem děkuji za radu, přeji příjemný podvečer. --Veronika Zemanová 22. 3. 2010, 18:18 (UTC)

Dobrý večer, děkuji za pečlivost. V tomto případě prosím postupujte podle Postup při porušení autorských práv (copyvio). Do redakční šablony jsem dal Zdroje - tento parametr je o kontrole plagiátorství a nevím, proč původně nebyl vložen. Citace by také měly zůstat nepodepsané, protože zcela chybí. Bylo by dobré požádat autorku o doplnění. V případě těch dvou odstavců by asi bylo nejlepší je přepsat a zdroj řádně ocitovat, tím se navíc řeší oba nedodělky současně. Prosím, oslovte autorku, nabídněte jí pomoc a zkuste dovést do zdárného konce. Pokud by autorku nebylo možné kontaktovat, nebo pokud by neodpovídala, zkuste prosím článek upravit sama. Pokud byste potřebovala jakkoli pomoci, neváhejte mě kontaktovat.
Děkuji Vám za řadu pečlivých editací!--MUDr. Martin Vejražka, PhD. 22. 3. 2010, 18:29 (UTC)

Číslovaný seznam[upravit | editovat zdroj]

Zdravím, chtěla bych se Vás zeptat, kde dělám chybu, když ve článku tvořím číslovaný seznam. Tvořím ho pomocí křížku přesně tak, jak je popsáno v nápovědě, ale místo toho, abych pod sebou měla položky 1., 2., atd. je každá položka pořád 1. Snad mi rozumíte, jak to myslím. Omlouvám se za otravování s takovým banálním problémem, určitě jen dělám chybu a nemůžu na ni přijít. :-) Děkuji Vám, hezký den --Veronika Zemanová 23. 3. 2010, 17:15 (UTC)

Ahoj Weru, problém je v tom, že mezi jednotlivými položkami číslovaného seznamu nesmí být volný řádek, nový odstavec ani položky nečíslovaného seznamu (tj. číslované položky musí následovat bezprostředně za sebou). Je tedy nutné seznamy tvořit jinak (buď celé číslované, nebo celé nečíslované). Nevěš hlavu, zrovna tohle jsou nepříjemnosti, které trápí nás všechny...:-) --Slepi 23. 3. 2010, 18:18 (UTC)
Já jsem to tušila, že určitě mezitím nemůže nic být. Díky za radu :-)--Veronika Zemanová 23. 3. 2010, 18:25 (UTC)
Zdravím oba, dovolím si ještě malou vychytávku: ono mezi položkami číslovaného seznamu může být něco jiného, ale zapisuje se to pak zvláštně. Koukněte na Akutní zánět středního ucha. Dělá se to takto:
Zápis Výsledek
# První
#* Odrážka pod prvním
#* Odrážka pod prvním
#** Odrážka nižší úrovně pod prvním
#: Odsazení pod prvním
# Druhý
## druhý A
##* druhý A s odrážkou
##: druhý A s odsazením
## druhý B
# atd.
  1. První
    • Odrážka pod prvním
    • Odrážka pod prvním
      • Odrážka nižší úrovně pod prvním
    Odsazení pod prvním
  2. Druhý
    1. druhý A
      • druhý A s odrážkou
      druhý A s odsazením
    2. druhý B
  3. atd.

Zdravím--MUDr. Martin Vejražka, PhD. 23. 3. 2010, 19:08 (UTC)

Děkuji! --Veronika Zemanová 23. 3. 2010, 19:16 (UTC)

Kniha[upravit | editovat zdroj]

Zdravím, pane doktore,

moc děkuji za knížku, která se mi od Vás dostala do rukou. Chtěla jsem se zeptat, zda už je v mém vlastnictví natrvalo, nebo ji mám po přečtení dát kolovat i jiným redaktorům.

S pozdravem --Cat.katka 28. 3. 2010, 20:27 (UTC)

Dobrý večer, je pro Vás a budiž Vám k užitku. Pro ty, na které se ještě nedostalo, jsou další výtisky na cestě. Zdravím--MUDr. Martin Vejražka, PhD. 28. 3. 2010, 22:08 (UTC)

SIS[upravit | editovat zdroj]

Když jsem viděl četné užití odkazů na SIS Univerzity Karlovy a uvážil možnou změnu adresy v budoucnosti (za mého studia již jednou nastala), vytvořil jsem šablonu SIS. Napadá mne však: nejmenuje se systém některé z jiných univerzit totožně? V takovém případě by bylo zřejmě názvy rozlišit a přejmenovat šablonu např. na SIS-UK či podobně. --PAD 2. 4. 2010, 08:01 (UTC)

Pokud vím, nesou jiné systémy jiné názvy, Asi bych to nechal takto...
Dáky--MUDr. Martin Vejražka, PhD. 2. 4. 2010, 08:03 (UTC)
Tohle je moc prima. Díky. Jen tím nejsou ošetřeny případy, kdy odkaz odkazuje hlouběji do SISu. Např. na slyaby jednotlivých přemětů, nebo doporučenou literaturu. Ke čtení těchto údajů člověk nemusí být přihlášen. Odkazy na sylabus budou (předpokládám) u každého předmětu.
Takový odkaz jsem nikde neviděl, tak mne to nenapadlo, že totiž lze některé části SISu prohlížet i bez přihlášení. Nevím, jak to hezky vyřešit. Samozřejmě by jako další parametr bylo možno vkládat část URL, pak bychom však mohli rovnou vytvořit odkaz standardně, neobcházet jej šablonou. --PAD 2. 4. 2010, 14:06 (UTC)

Majuska a její editace[upravit | editovat zdroj]

Možná ani vrchol mé snahy nebyl dosti diplomatický, ale některé úpravy této uživatelky jsou opravdu destruktivní. Když jsem do článku Vitamíny rozpustné v tucích: zdroje, význam, nadbytek a deficit doplnil šablonu Sjednotit a provedl to s částí o vitamínu A, vrátila onu část nazpět a šablonu smazala. Tudíž by někdo mohl tutéž práci dělat zcela znovu, navíc by koexistovaly dva články téhož tématu. Když jsem jí na to upozornil, smazala celý článek a vložila doň odkazem text z Vitamíny rozpustné v tucích, aniž by do jeho příslušných podčlánků doplnila údaje, který v Vitamíny rozpustné v tucích: zdroje, význam, nadbytek a deficit existovaly a v ponechávaných článcích chyběly. Takový je nynější stav. Nevím, jak uživatelce v takové činnosti zabránit, napadá mne jen blokování a osobní vysvětlování jak systém funguje. --PAD 7. 4. 2010, 20:17 (UTC)

Milý Petře,
začal jsem Vám psát jinde, ale předběhl jste mě :-)
Vím, že jsem Vás teď trochu skrouhl a omlouvám se za to. Ovšemže to myslíte dobře, jenom se prosím snažte ji více vést. Předpokloádám, že ještě vůbec nechápe, co se přesně myslí sloučením článků, a proto se v tom tak hrabe. Nezbývá tedy, než trvpělivě ukazovat a třeba právě poukázat na to, jak se to řešilo se zmíněným vit. A. A samozřejmě vysvětlovat. Považuji ovšem za chybu, pokud se zvolí tón, který druhého naštve (jak se nyní bohužel stalo). Vím, že to v tomto případě nejspíš vzniklo tak, že jste pospíchal ve snaze zabránit další nechtěné editaci, a neměl jste čas pilovat text. Ale přesto: pokud uživatele naštveme, nebudou s námi napříště chtít mít cokoli společného a nadto budou svou negativní zkušenost šířit dál. Přitom všichni dobře víme, že když bude nejhůř, k původní verzi se dostaneme dvěma kliknutími... Proto prosím o trochu více vstřícnosti. Je mi jasné, že je to teď trochu v protikladu k tomu, jak jsem se já postavil vůči Vám: pevně doufám, že Vy sám to ustojíte, navíc budeme mít jistě více času se domluvit, jak v takových případech postupovat; tak mi prosím ten ostřejší tón odpusťte. Přeji hezký večer--MUDr. Martin Vejražka, PhD. 7. 4. 2010, 20:28 (UTC)

Článek Biochemická vyšetření jater[upravit | editovat zdroj]

Vážený pane doktore,

narazil jsem na Váš článek Biochemická vyšetření jater. Dovolil jsem si doplnit pár odkazů na související existující či v budoucnu očekávané články. Nevím však jak si poradit se zakončením článku, skoro to vypadá jako kdyby posledních pár řádku nedopatřením vypadlo, neboť posledním textem je nadpis Karbohydrátdeficientní transferin. Prosím, podívejte se na to.

Děkuji a těším se na víkend v (možná dokonce zasněžených) Jeseníkach --Cooba 12. 4. 2010, 13:52 (UTC)

Milý kolego,
mnohokrát děkuji za upozornění, opravil jsem to. Dělal jsem nějaké úpravy jsa na chatě, odkud se připojuji přes telefon s velmi kolísavou kvalitou - takže se občas něco neuloží, a v tomto případě jsem to neuhlídal.
Taktéž se těším na setkání--MUDr. Martin Vejražka, PhD. 12. 4. 2010, 14:43 (UTC)

Nahlašování vandalismů[upravit | editovat zdroj]

Pane doktore, směl bych Vás nesměle poprosit o slíbený text k nahlašování vandalismů na WikiSkriptech? Pokusil bych se částečně pracovat i na tomto úkolu: zkusím obě funkce (tj. SPAM a vandalismy) narvat do jediné extension a přidat možnost editace textu uživatelem (pro případ, že by bylo potřeba dodat detaily). Pokud byste měl nějaké další nápady, budu vděčný za jakoukoli inspiraci :-). Díky moc! --Slepi 4. 5. 2010, 15:46 (UTC)

Citace[upravit | editovat zdroj]

Vážený pane asistente,

chtěl bych Vás poprosit o pomoc s citací článku na této adrese http://www.zdn.cz/clanek/priloha-lekarske-listy/diagnostika-a-lecba-stredousniho-zanetu-z-pohledu-orl-lekare-445464. Daný článek jsem použil ve WikiSkriptech v Sekretorická otitida - mám ho odcitovaný neúplně a nevím si s ním rady. Děkuji a přeji příjemný den! --OK 7. 6. 2010, 08:03 (UTC)

Zdravím, opravil jsem to, systém chtěl očividně svazek místo čísla ... --Karel Němec 7. 6. 2010, 08:14 (UTC)
Děkuji! --OK 7. 6. 2010, 08:29 (UTC)
Děkuji Karlovi i Ondrovi. Bohužel jsem při pohledu do vlastní diskuse zjistil, že mám nevyřízené resty (vizte výše). Upřímně se stydím a slibuji, že se polepším.--MUDr. Martin Vejražka, PhD. 7. 6. 2010, 21:57 (UTC)

Obrázky z Hradce[upravit | editovat zdroj]

Vážený pane asistente,

rád bych se zeptal, jak je to s obrázky z farmakologických skript z HK? Momentálně převádím diuretika z [1] a jsou tam dva velmi hezké obrázky u kličkových diuretik a kalium-šetřících diuretik. Je možné je převést do WikiSkript? Pakliže ano, tak pod jakou licencí?

Děkuji a přeji příjemný páteční podvečer! Ondřej Kučerka --OK 2. 7. 2010, 15:56 (UTC)

Zdravím, v principu to možné je, máme svolení na CC-BY. Tyhle obrázky ale evidentně oni z něčeho převzali a moc to neřešili, doporučuji nechat to překreslit. Pošlete prosím přes dr. Štuku p. Staňkovi. --MUDr. Martin Vejražka, PhD. 2. 7. 2010, 16:21 (UTC)
Dobře, provedu. Děkuji! --OK 2. 7. 2010, 18:39 (UTC)

dRobert[upravit | editovat zdroj]

odpovídám na svojí diskusi--DRobert 11. 7. 2010, 16:26 (UTC)

Nepodařená editace[upravit | editovat zdroj]

Vážený pane doktore, pokoušela jsem se zrušit přesměrování hesla Typy metafázních chromosomů na stránku Typy metafázních chromozomů. Pokus se nepodařil a obsah stránky zmizel. Můžete se, prosím, pokusit stránku obnovit? Děkuji --Kbobk 31. 8. 2010, 07:27 (UTC)

Vážená paní doktorko,
zachytil jsem Vaši prosbu a obnovil původní stránku na původním názvu stránky - Typy metafázních chromosomů. Prosím zkontrolujte, zda takto vyhovuje. Kdyby byl ještě nějaký problém, určitě se ozvěte. Zdravím a přeji pěkný den.
--Azrael (Antonín Šípek) 31. 8. 2010, 08:17 (UTC)

Acidobazická rovnováha, Odhad glomerulární filtrace podle Cockrofta a Gaulta[upravit | editovat zdroj]

Vážený pane doktore,

dne 8.6.2010 jste doplňoval článek Acidobazická rovnováha a 23.4.2010 založil článek Odhad glomerulární filtrace podle Cockrofta a Gaulta, mimo jiné jste do obou vložil šablonu "Pracuje se". Od toho data jste se bohužel článkům dále nevěnoval, a proto byly zařazeny do Kategorie: Zapomenuté. Pokud jste s články spokojen a šablonu jste pouze zapomněl odstranit, prosím, učiňte tak. V opačném případě budeme velmi rádi, když článeky doplníte. Děkuji! S pozdravem

--Míša R 24. 10. 2010, 00:46 (CEST)

URL s českými znaky[upravit | editovat zdroj]

Hezký večer, pane doktore,

zamyslel jsem se nad tím Vaším problémem s kopírováním URL s českými znaky. Je to otázka prohlížeče; ve skutečnosti tam má znaky kódované pomocí url kódování a zobrazuje Vám je v podobě čitelné pro člověka. Našel jsem ovšem metodu, která Vám může usnadnit život. Řešením by mohlo být přidání odkazu do osobního menu (horní lišta s odkazy např. na osobní stránku, nastavení, pískoviště, příspěvky či odhlášení), který spustí JavaScriptovou funkci. Napadly mne dva způsoby, jak ji napsat. První je velmi pohodlný, ovšem funguje pouze v Internet Exploreru, protože ostatní prohlížeče z bezpečnostních důvodů zakazují použití funkce execCommand('Copy). (Možná by v nich šlo upravit nastavení, ale možnost to povolit jsem nikde nenašel.) Pokud to chcete zkusit, na svoji stránku vector.js si zkopírujte následující kód:

// kopírování URL s českými znaky do osobního menu (Internet Explorer)
function copyURL()
{
var url = decodeURI(window.location.href);
var textarea = document.createElement('textarea');
textarea.style.display = 'none';

if (textarea.createTextRange)
{
textarea.innerHTML = url;
document.body.appendChild(textarea);
copied = textarea.createTextRange();
copied.execCommand('Copy');
}
}

addOnloadHook(
function(){
addPortletLink('p-personal', 'JavaScript:copyURL()', 'copyURL', '', 'kopírování URL s českými znaky', '', document.getElementById('pt-mycontris'));
}
);

Druhý způsob se dá použít v jakémkoliv prohlížeči, ovšem je méně pohodlný — zobrazí se vám prompt box se správnou URL a oproti předchozí metodě musíte navíc zmáčknout Ctrl+C a Enter. Pokud jej chcete vyzkoušet, na svůj vector.js si vložte:

// zobrazení URL s českými znaky do osobního menu (všechny prohlížeče)
function showURL()
{
var url = decodeURI(window.location.href);
prompt("URL:", url);
}
addOnloadHook(
function(){
addPortletLink('p-personal', 'JavaScript:showURL()', 'showURL', '', 'zobrazení URL s českými znaky', '', document.getElementById('pt-mycontris'));
}
);

Třeba se Vám to osvědčí.

Zdraví a dobrou noc přeje

--Dusek Pavel.jpg Pavel Dušek ( | ) 24. 10. 2010, 22:15 (CEST)

Poděkování[upravit | editovat zdroj]

Děkuji za úpravu nadpisu na stránce Uživatel diskuse:Dankahumlova. Nějak mi nedošlo, že říkám něco jiného, než myslím. Zbytečně bych mátla novou uživatelku. Moc děkuji a přeji pěkný večer. --Dancza.jpg dancza -- redakce WikiSkript 17. 11. 2010, 22:01 (CET)

Rádo se stalo, to ani nestojí za řeč: šlo zjevně o překlep. Naopak já děkuji za to, kolik práce pro WikiSkripta v poslední době děláte a jak hezky se věnujete novým uživatelům. Jsem rád, že jste se k WikiSkriptům přidala! Přeji hezký večer--Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 17. 11. 2010, 22:05 (CET)

Bod ekvivalence[upravit | editovat zdroj]

Vážený pane doktore, nerad Vás ruším v tomto adventním čase, leč objevil jsem nedořešenou záležitost v článku Bod ekvivalence. Měl jste v úmyslu kontaktovat autorku článku ohledně kopie textu na jiném webu. Prosím, jak celá záležitost dopadla? Pro jistotu jsem na diskusní stránku článku vložil ultimátum se šablonou Zpracovat... Přeji Vám hezký zbytek neděle a příjemný předvánoční týden! --Slepi (redakce WikiSkript) 19. 12. 2010, 15:39 (CET)

Děkuji, odeslal jsem ing. Synkovi žádost o doplnění citace z WS. Zdravím--Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 19. 12. 2010, 16:54 (CET)

Osmolalita séra[upravit | editovat zdroj]

Vážený pane doktore,

do Vámi zkontorolovaného článku Osmolalita séra, přibylo pár drobností při překlápění Slovníku MUDr. Švíglerové. Valná většina textu již byla Vámi zkontrolována - mohl byste se na to prosím podívat a bude-li vše v pořádku kontrolu obnovit?

Díky. S pozdravem ----Logo 8g05.png Kotletka -- redakce WikiSkript 2. 2. 2011, 12:05 (CET)

Stalo se. Zdravím--Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 2. 2. 2011, 14:22 (CET)

Prinzmetalova angina pectoris[upravit | editovat zdroj]

Vážený pane asistente,

do článku Prinzmetalova angina pectoris jste přidal dvě hranaté závorky... Jejich smysl úplně nechápu, tak se raději ptám, abych neodmazal něco, co přesahuje mou „WikiSkripta-znalost“ :-).

Děkuji a přeji příjemný den!

Ondřej Kučerka

Milý Ondro,
někde jsem se uklikl, netuším, jak se mi to povedlo. Na ten článek jsem se díval, když jsem procházel některé obrázky... Opravil jsem to, aspoň jsem tam dodělal citace a nějaké drobnosti. Děkuji za upozornění a rovněž zdravím--Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 28. 2. 2011, 20:02 (CET)
Děkuji! Hezký večer! ----Logo 8g05.png Ondra Kučerka -- redakce WikiSkript 28. 2. 2011, 21:43 (CET)

Stanovení počtu buněk a jejich viability[upravit | editovat zdroj]

Vážený pane doktore,

byla jsem upozorněna pečlivým redaktorem, abych si doplnila zdroje ke článku Stanovení počtu buněk a jejich viability, který jsem psala loni v únoru. Mám pocit, že jsem tento článek převáděla z materiálů, které jste mi tenkrát zaslal na email. Bohužel to již nejsem schopna dohledat. Napíšete mi prosím název materiálů (autor jste předpokládám Vy), abych to tam mohla doplnit? Doufám, že se nemýlím, v tom případě se omlouvám. :-) Přeji hezký den, s pozdravem --Weru.jpg Veronika Zemanová -- redakce WikiSkript 9. 3. 2011, 16:14 (CET)

Ano, je to tak. Je to z původního textu, který se jmenoval Vejražka M: Základní techniky práce s tkáňovými kulturami. Praha, 2004--Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 10. 3. 2011, 11:00 (CET)

Kontrola článku[upravit | editovat zdroj]

Vážený pane asistente,

před časem jste do WikiSkript vložil heslo Kyselina ethylendiaminotetraoctová; až budete mít chvilku, rád bych Vás poprosil o jeho kontrolu a označení "zkontrolováno učitelem". Po redakční stránce je článek hotový, chybí jen parametr "citace", který je ale v tomto případě nadbytečný.

Moc děkuji a přeji hezký den! ----Logo 8g05.png Ondra Kučerka -- redakce WikiSkript 16. 3. 2011, 15:28 (CET)

Článek Biochemická analýza krve[upravit | editovat zdroj]

Dobrý den pane doktore,

v článcích ke zpracování jsem objevil zapadlou poznámku v Diskuse:Biochemická analýza krve ohledně nedostatečného doplnění zdrojů (popř. drobného copyvio). Článek paní prof. Táborské jste kdysi převáděl právě Vy. Mohl byste prosím ve volné chvíli na článek nahlédnout? Jedna možnost je jak píše Pavel Dušek autorku kontaktovat a zjistit odkud čerpala, druhá pak asi sporná místa odstranit. Rád se podle Vašich instrukcí zpracování ujmu.

Děkuji a přeji hezký víkend

--Cooba.jpg Jakub Štefela (redakce WikiSkript) 19. 3. 2011, 17:17 (CET)

Obrázky[upravit | editovat zdroj]

Vážený pane doktore,

omylem jste mi smazal Flashové soubory z fóra (nápověda k SISu, např. Soubor:Anketa.swf). Tyto soubory nejsou vloženy jako soubor, ale pomocí značky <swf>, čímž se zobrazují jako nepoužité soubory ve speciálních stránkách, přestože použity jsou. Tento problém může nastat u Flashe a u jiných souborů než obrázků, příp. u některých ikon (které jsou použity skrze CSS). Nic se neděje, už jsem je obnovil, ale prosím dávejte na to pozor. Mazat soubory bez předchozí diskuse je ošidné :-). Hezký víkend! --Slepi (redakce WikiSkript) 9. 4. 2011, 14:42 (CEST)

Děkuji za upozornění a omlouvám se. Vložil jsem těm souborům na stránku upozornění.--Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 9. 4. 2011, 14:44 (CEST)

Klinické testy léčiv[upravit | editovat zdroj]

Vážený pane doktore,

narazila jsem na Vámi založený článek Klinické testy léčiv, který však na dlouho osiřel. Prosím o doplnění či odstranění šablony Pracuje se. Díky a přeji příjemné odpoledne ----Logo 8g05.png Kotletka -- redakce WikiSkript 6. 6. 2011, 14:53 (CEST)

Děkuji za upozornění, na článek jsem zapomněl po přesunu z materiálů dr. Cveka. Napravil jsem.--Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 6. 6. 2011, 16:13 (CEST)

Články o AB indikátorech[upravit | editovat zdroj]

Dobrý den,

narazil jsem ve WikiSkriptech na tři články zpracovávající téma acidobazických indikátorů: Bod ekvivalence, Měření pH a Acidobazické indikátory. Rád bych udělal v tématu pořádek a ideálně jej zpracoval pouze v jediném textu. Pokud se však nemýlím, první dva články využíváte ve svých materiálech pro výuku. Obracím se tedy nejdříve na Vás. Je pro Vaše potřeby vhodné, aby o tématu existovaly různě podrobná pojednání nebo stačí, vznikne-li jeden kvalitní článek Acidobazické indikátory, který se do zbylých pouze vloží?

Zaroveň mám drobný dotaz: autorka článku Acidobazická rovnováha uvedla použitou literaturu odkazem na (pravděpodobně neoficiální) uložiště přednášek. Není tedy možné zjistit autora ani datum přednášky, z níž čerpala. Jakou formu citace byste zde doporučil?

Děkuji za Váš čas a radu

S pozdravem --Cooba.jpg Jakub Štefela (redakce WikiSkript) 26. 6. 2011, 20:42 (CEST)

Milý Kubo,
články o indikátorech lze sjednotit; pokud výsledný text nebude nezměrně dlouhý (což nepředpokládám), nemělo by být vložení do článků Bod ekvivalence ani Měření pH vadit, ba naopak.
Pokud jde o druhý dotaz, nedaří se mi dohledat - upřesněte prosím, kde to tam je.
Děkuji a zdravím--Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 27. 6. 2011, 10:09 (CEST)
Děkuji, na články se v blízké době podívám.
Za ten druhý dotaz se omlouvám, měl jsem na mysli opět článek Acidobazické indikátory. Je to odkaz http://www.primat.cz/upce-fcht/predmety/analyticka-chemie-i-q8070/prednaska-c-9-m20545/.
Děkuji, --Cooba.jpg Jakub Štefela (redakce WikiSkript) 27. 6. 2011, 10:41 (CEST)
Tady nezbývá než citovat jako anonymní dílo a uvést pouze odkaz na úložiště + datum citace. Leda by ještě autorka článku věděla, od koho to pochází. Děkuji a zdravím--Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 27. 6. 2011, 10:54 (CEST)

Mazání obrázku[upravit | editovat zdroj]

Vážený pane doktore, vím, že obrázek Přesun na Commons.png je nadbytečnou kopií totožného souboru na Wikimedia Commons, přesto si však myslím, že jeho existence zde má smysl – jak jsem totiž psal do odůvodnění své obnovy minulého výmazu i na diskusní stránku souboru, z nápovědního článku Nahrávání a přesouvání souborů na Wikimedia Commons vede odkaz na porovnání historických verzí popisu onoho souboru (ukázka), což se na jeho stránce nezobrazuje coby užití. Pokud bude soubor smazán, musím odstranit i onen odkaz, domnívám se však, že je lépe, aby v nápovědě zůstal. Neboť si uvědomuji, že řazení souborů, jež ve skutečnosti býti smazány nemají, do kategorie Smazat vytváří chaos, vytvořil jsem stránku {{Smazat/výjimky}}, kde je možno definovat výjimky, které se automaticky kategorizovat nebudou – jde vlastně o rozšíření současné výjimky, vztahující se na jmenné prostory Šablona a Nápověda. --Petr-Adam.jpg Petrus Adamus -- redakce WikiSkript 18. 10. 2011, 14:50 (CEST)

Milý kolego,
omlouvám se za smazání, bohužel obrázek byl špatně označen šablonou, byl řadu týdnů v kategorii smazat a šablonu nikdo neopravil. Asi by bylo vhodné informace o účelu souboru nenechávat jen na diskusní stránce a také více rozvést, proč je na první pohled označený ke zmazání - takto je to toiž přece jen nepřehledné a zvláště, objeví-li se opět nějakým nedopatřením soubor v kategorii Smazat, lze očekávat jeho další mylné odstranění.
Děkuji tedy, že jste vše uvedl do pořádku a prosím o lepší popsání souboru.. Zdravím--Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 18. 10. 2011, 15:30 (CEST)

Kontroly[upravit | editovat zdroj]

Cuvette.jpg

Vážený pane doktore,

do Vámi zkontrolovaných článků – Absorbance a Kyveta – byly přidány obrázky. Budete-li mít chvilku, podíváte se na ně a pokud s nimi souhlasíte obnovíte kontrolu? Děkuji a přeji hezký večer --Logo 8g05.png Kotletka -- redakce WikiSkript 9. 11. 2011, 21:19 (CET)

Děkuji za upozornění. Kontrolu bohužel ani v jednom případě neobnovím, neboť v obou případech mám k obrázkům výhrady: V článku absorbance nekorespondují popisky v obrázku s textem (ani s dnešními zvyklostmi), dávám proto požadavek na překreslení. Fotografie rozbitých kyvet zase povauji za mimořádně neinstruktivní, skoro váhám, zda obrázek zase neodstranit. Mám už delší dobu poznamenáno, že mám kyvety nafotit, ale nemůžu se k tomu dostat - je to objekt nevděčný a potřebnou půlhodinu až hodinu stále nemohu najít :). Zdravím--Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 9. 11. 2011, 22:32 (CET)
Děkuji za informaci :-) Všimla jsem si, že grafici zareagovali bleskurychle a obrázek v článku absorbance je opraven, vkládám ho. Pokud je už vše v pořádku, prosím o kontrolu.
ad kyvety: Našla jsem ještě obrázek kyvety (viz obrázek), který by možná byl dočasně lepší než rozbité než si najdete čas na nafocení :-) Nechávám na zvážení. Příjemné odpoledne --Logo 8g05.png Kotletka -- redakce WikiSkript 10. 11. 2011, 15:23 (CET)
Děkuji moc. Už to jdu nafotit :) Tenhle obrázek je sice docela dobrý, ale naneštěstí je na něm docela zvláštní typ kyvety - mikrokyveta se zkrácenou optickou délkou :D Proto má na podstavci takové neobvyklé výřezy. Jdu se pokusti vyrobit něco typičtějšího. Ještě jednou díky a zdravím--Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 10. 11. 2011, 15:43 (CET)
Díky za rychlou akci :-)) Hezký večer --Logo 8g05.png Kotletka -- redakce WikiSkript 10. 11. 2011, 18:13 (CET)

Soubor:Glukózaoxidázová a peroxidázová reakce.png[upravit | editovat zdroj]

Dobrý deň,

ja sa chcem opýtať na vzorec β-D-glukózy, ktorý ste použili v glukózaoxidázovej reakcii, nakoľko v Haworthovom vzorci sme sa učili, že pri β-pyranózach sa -OH skupina píše nad rovinu cyklu a Vy ste ju napísali pod rovinu cyklu, povedala by som, že sa jedná o α-D-glukopyranosu.

Za odpoveď ďakujem. S pozdravom :)

- obrázok sa nacháza v článku ,,Glukóza v moči"

Máte samozřejmě pravdu, jde o překlep. Mnohokrát děkuji za upozornění, chybu jsem opravil. Přeji hezký den--Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 8. 3. 2012, 13:50 (CET)

Formiát[upravit | editovat zdroj]

Dobrý večer. Měla bych menší dotaz ohledně článku:Metabolická acidóza, který jste již i vy sám zkontroloval jako správný.. Zhruba na začátku druhé poloviny článku se píše: "intoxikace metanolem – metanol se metabolizuje na formiát" . Chtěla bych se zeptat, zda se náhodou nemetabolizuje na fumarát? Nezdá se mi že by fumarát byl to samé co formiát. Již jednou jsem opravila chybu, která nakonec chybou nebyla, jen jsem to na základě mých neúplných znalostí špatně vyhodnotila. A tak se radši obracím na Vás. Byl byste tak hodný, tuto moji záhadu ujasnil? Děkuji =) pěkný víkend--M.jpg Uživatel:Martina Ševčíková , redakce WikiSkript 13. 7. 2012, 23:22 (CEST)

Vážená kolegyně,
děkuji za dotaz. Metanol se skutečně oxiduje přes formaldehyd na anion kyseliny mravenčí (tedy formiátový ion). Je to tedy správně.
Děkuji za kontrolou textu a zdravím--Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 14. 7. 2012, 13:48 (CEST)

Odkazy na nemedicínské stránky[upravit | editovat zdroj]

Pane Vejražko, netušil jsem, že takovéto odkazy tam nechcete. Protože Wikiskripta používám, nevadilo by Vám, kdybych si všechny věci spojené s nachlazením dal na svoji stránku, včetně těch smazaných odkazů? https://www.wikiskripta.eu/w/Uživatel:LiborX --LiborX 30. 7. 2012, 13:34 (CEST)

Vážený pane,
děkujeme za vůli přispívat do WikiSkript. tyto stránky mají přesné určení, které je popsané i na stránce O WikiSkriptech. Materiály, u kterých zcela chybí informace o studiích, na nichž jsou data založena, o uznávaných odbornících, jejichž expertnímu názoru odpovídají, či dalších zdrojích, které jsou běžně akceptované odbornou obcí, jsou bohužel problematické. Není to tak, že by se ve WikiSkriptech nemohly objevit vůbec, ale je třeba jich užívat velmi opatrně a měly by být odpovídajícím způsobem označené; jinak znesnadňují našim čtenářům orientaci (což se pak cílová skupina zcela oprávněně kritizuje).
Materiál WikiSkript lze převzít za stanovených podmínek - především je třeba dodržet ustanovení licence CC-BY-3.0-Cz, pod níž jsou zveřejněny. Podrobnosti najdete na stránce Autorské právo a Podmínky užití.
Pokud budete potřebovat s čímkoli pomoci, neváhejte nás kontaktovat na adrese redakce@wikiskripta.eu.--Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 30. 7. 2012, 13:43 (CEST)
Pane Vejražko, neměl jsem na mysli, že bych materiál z Wikiskript kopíroval jinam, jen občas odkazuji některé známé na Wikiskripta a bylo pro mě pohodlnější, mít to vše pohromadě. Kritiku cílové skupiny chápu. --LiborX 30. 7. 2012, 14:18 (CEST)